فهرست

بازتاب اخبار

توسط محفل ادبی علامه قزوینی اداره کل کتابخانه های استان:  

جلسات سعدی پژوهشی در قزوین برگزار می شودبا همت محفل ادبی علامه قزوینی اداره کل کتابخانه های عمومی استان،  به صورت هفتگی،  جلسات سعدی پژوهی  با حضور اساتید و فرهیختگان ادبی برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، در این نشست ها ، گلستان و بوستان سعدی مورد بررسی و پژوهش قرار می گیرد و اساتیدی ازجمله ؛  سید اسماعیل و سید خلیل قافله باشی ، سید محمد حکاک و حسین مافی و همچنین علاقه مندان به مطالعه و شعر و ادب  شرکت می کنند.
ناهید السادات حیاتی شهاب دبیر محفل ادبی علامه قزوینی استان است که به صورت مستمر ادبا و اساتید  برجسه ی استان را دور هم جمع می کند.
طی آخرین جلسه ی این محفل؛  دکتر سید اسماعیل قافله باشی از نثر مسجع گلستان گفته و اظهار داشت:  سعدی شاعری چیره دست بوده  و گلستان او  سرتاسر حکایت های شیرین فارسی است.
: در ادامه دکتر سید خلیل قافله باشی ،توصیفاتی در مورد گلستان ارایه داد و گفت: در ادبیات "گلستان"و نثر مسجع آن ، شاهکاری است که بسیار عالیست.
در ادامه دکتر حسین مافی-مدیر انتشارات سایه گستر-به شرح قسمت هایی از گلستان سعدی پرداخته و گفت:در انگلستان ، بعضی از اشعار و سخنان ""شکسپیر"به ضرب المثل  تبدیل شده است و در ادبیات فارسی  نیز بسیاری  ازدوستداران فرهنگ و ادبیات ،گلستان سعدی و جملات  ناب آن را از حفظ هستند و بصورت "ضرب المثل 'در آورده اند،  از جمله :   هر چه که نپاید،دلبستگی را نشاید/ کمال همنشین بر من اثر کرد/ عاقبت گرگ زاده گرگ شود،گر چه با آدمی بزدگ شود/ دوست آن باشد که گیرد دست دوست/ یا مکن با پیلبانان دوستی-با بنا کن خانه ای در خورد پیل /
همچنین  در این نشست ادبی،دکتر سید محمد حکاک،در مورد سعدی گفت: در تمام قرون ، هیچ شاعری نداریم که هم اخلاق بداند و هم حکمت و هم غزل سرای بی نظیری باشد(هم عاشقانه هم عرفانی) و هم گلستانی با چنان عظمت داشته باشد و هم بوستانی که سراسر حکایت و اندرزهای اخلاقی است را در خود یکجا داشته باشد.
در پایان این نشست با حضور بتول نوروزی کارشناس فرهنگی اداره کل ، از اساتید حاضر در جلسه با اهدای کتاب تقدیر شد .
 
عكس های مرتبط :