فهرست

بازتاب اخبار

در نشست ادبی یلدانه مطرح شد:

ذهنیت ایرانی با باورهای اسلامی پیوستگی عمیقی فرهنگی دارد

به مناسبت آخرین شب پاییز، نشست ادبی "یلدانه" با همت محفل ادبی علامه قزوینی اداره کل کتابخانه های عمومی استان  برگزار گردید و علاقه مندان از طریق  فضای مجازی در جریان این برنامه قرار گرفتند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، این نشست با حضور استاد امیرحسین حاتمی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان و عضو هیات علمی دانشگاه بین المللی قزوین  و با شعرخوانی  " کبیری"  از شعرای مجرب قزوین برگزار شد .
حاتمی عضو هیات علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در این جلسه گفت: فرهنگ ایران و دین اسلام شباهت های بسیاری را در آداب و رسوم و باورهای کهن دارند و  باورهای ذهنی ایرانی و اسلامی در حقیقت بسیار به هم نزدیک هستند
این محقق  و پژوهشگر اضافه کرد: بررسی های تاریخی نشان می دهد تنها کشوری که ضمن پذیرش دین اسلام فرهنگ غنی خود را نیز حفظ کرد و ارتقا داد ایران بوده است ملت ایران ملتی  کم نظیر است  که به زیبایی  باورهای فرهنگی خود را ضمن پذیرش باورهای اسلامی ، حفظ کرد.
حاتمی تاکید کرد: آیین اسلام در حقیقت تقابل خوبی را در بر دارد و  گذار از ظلمات به نور دقیقا منطبق با گذر از تاریکی به روشنایی است که با آیین و رسوم یلدا و گرفتن جشن برای روشنایی بیشتر در آغاز ماه مطابقت دارد.
این استاد دانشگاه  اظهار داشت: در قرآن خداوند مظهر نور است فلسفه ی اشراق سهروردی نیز بر پایه ی نور است و در واقع این تقابل نور و تاریکی صرفا منحصر به ایران باستان نبود ه است بلکه تمام ادیان به دنبال این بوده اند که از تاریکی کاسته شود و بر روشنایی و نور افزوده شود.
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان قزوین خاطرنشان کرد: فلسفه ی این انقلاب زمستانی با باورهای مذهبی تلفیق و جزو اصول  شب چله و شب یلدا شده است که باید در یاد داشته باشیم که یلدا از واژه ای سریانی گرفته شده  و چله واژه ای فارسی است.
این استاد  پژوهشگر همچنین در رابطه با اهمیت اشعار حافظ و شباهت بسیار اندیشه های حافظ با باورهای اسلامی به شعر  ؛ بر سرآنم که گر ز دست برآید   /  دست به کاری زنم که غصه سرآید  / اشاره کرد و گفت : دقیقا تمام مسایل مرتبط با شب یلدا و اهمیت نور و روشنایی در این شعر حافظ بیان شده است.
حاتمی همچنین در رابطه با شباهت های مراسم یلدا باجشن کریسمس مسیحیان صحبت کرد.
در این برنامه همچنین کبیری شاعر شیرین سخن  استان ، شعری زیبا در وصف سنت یلدا و خاطرات این شب  خواند و  روشا منصوری  از اعضای فعال کتابخانه  اقدام به نقالی درباره ی تولد رستم در شاهنامه  کرد.
ناهیدالسادات حیاتی شهاب دبیر  محفل ادبی علامه قزوینی  و مجری این برنامه نیز ضمن اشاره به آداب و رسوم یلدا ، شعری در وصف بانوی دو عالم حضرت زهرا سلام الله علیها قرائت کرد و مدیریت اداره کل کتابخانه های عمومی استان بابت برگزاری برنامه های فرهنگی با هدف معرفی هرچه بیشتر آداب و رسوم کهن ایرانی اسلامی تشکر کرد.  
عكس های مرتبط :