فهرست

تازه‌ترين اخبار

دبیرکل نهاد در جلسه کارگروه کاغذ و نشر با حضور معاون اول رئیس جمهور مطرح کرد؛

اهتمام بی‌نظیر دولت سیزدهم به کتابخانه‌های عمومی

 درخواست به سرانجام رسیدن بهبود معیشت کتابداران

مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در کارگروه کاغذ و نشر با حضور معاون اول رئیس جمهور از بهره برداری از ۶ کتابخانه مرکزی تا پایان دولت سیزدهم خبر داد و خواستار تعیین تکلیف وضعیت معیشتی کتابداران شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، جلسه کارگروه‌ کاغذ و نشر با حضور محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور و محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پنجشنبه (۲۰ اردیبهشت) در محل نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این نشست گفت: شبکه کتابخانه‌های عمومی دسترسی به کتاب را در راستای عدالت فرهنگی فراهم می‌کنند. ۳۱۵ پروژه کتابخانه‌ای نیمه‌تمام در کشور داریم و پیش بینی ما این است که به واسطه مصوبات سفرهای استانی، تخصیص بودجه و با درنظر گرفتن روند موجود حدود یک صد طرح تا پایان دولت سیزدهم تکمیل شود.

وی با بیان اینکه هیچ دولتی به اندازه دولت سیزدهم در امر گسترش کتابخانه‌های عمومی اهتمام نداشته است، تصریح کرد: این مسئله را به استناد اعداد و ارقام مطرح می‌کنم.

اهتمام بی‌نظیر دولت سیزدهم به کتابخانه‌های عمومی/ درخواست به سرانجام رسیدن بهبود معیشت کتابداران

رمضانی ضمن تأکید بر اهمیت خودرو در راه‌اندازی کتابخانه سیار ادامه داد: مسئله دیگر اختصاص خودرو برای کتابخانه‌های سیار است؛ پیش از این به چند خودروساز تکلیف شده بود که در راستای مسئولیت اجتماعی این مشکل را برطرف کنند که صورت نپذیرفت. کتابخانه‌های سیار به شدت در دسترسی مردم به کتاب و کتابخانه مهم هستند و مطالبه اول آنها است.

وی افزود: ان‌شاءالله ۶ پروژه کتابخانه مرکزی در این دولت تکمیل می‌شود که با در نظر گرفتن اقدامات قبلی در این حوزه، در مجموع ۱۹ مرکز استان صاحب کتابخانه مرکزی خواهند بود. کتابخانه مرکزی اراک بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و انشعابات مانع اصلی بهره‌برداری از کتابخانه مرکزی رشت است.  همچنان ۲۵۰ شهر فاقد کتابخانه هستند که نیاز به فضایی برای ایجاد کتابخانه در آن شهرها داریم.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با بیان اینکه برای به‌روز نگه داشتن منابع کتابخانه‌ها سالانه به حداقل یکصد میلیارد تومان بودجه نیاز داریم، گفت: تاکنون پیگیری برای بهبود وضعیت معیشتی کتابداران انجام شده، آقای رئیس جمهور و جنابعالی هم دستوراتی داده‌اید، اتفاقات مثبتی هم رقم خورده اما هنوز این موضوع به نتیجه نهایی نرسیده است.