ارتباط با مدیر کل
اخبار


1398/4/19 چهارشنبه آیین بزرگداشت روز ادبیات کودک و نوجوان در شهرستان البرز اجرا شد

به مناسبت بزرگداشت روز ملی ادبیات کودک و نوجوان(18تیرماه) مراسمی با حضور نویسنده حوزه کودک و نوجوان "جعفر توزنده جانی" در شهرستان البرز برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی قزوین، در این نشست صمیمی که با حضور صمدی ریاست اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان البرز، ناصر ایزد فر معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد استان قزوین، ربابه تقی پور رئیس کمیسون فرهنگی اجتماعی فرمانداری البرز،مهدی مردانی شاعر استان و جمع کثیری از نویسندگان کودک و نوجوان شهرستان برگزار شد آقای توزنده جانی در موضوع جایگاه ادبیات کودک و نوجوان در عرصه فرهنگی جامعه امروز توضیحاتی ارائه کرد.

توزنده جانی با اشاره به روز ملی ادبیات کودک و نوجوان علت نامگذاری این روز را پاسداشت خدمات مرحوم مهدی آذر یزدی عنوان نموده و با اشاره به آثار متنوع و پر تیراژ این نویسنده فقید نظیر: قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب»، «قصه‌های تازه از کتاب‌های کهن»، «گربه‌ ناقلا»، «گربه‌ تنبل»، «مثنوی» (برای بچه‌ها)، «مجموعه‌ قصه‌های ساده» و تصحیح «مثنوی» مولوی این روز را فرصت مناسب جهت آشنا کردن کودکان با کتاب و بهانه‌ای برای ورود کتاب به زندگانی کودکان دانست.

در این مراسم همچنین تعدادی از کودکان و نوجوانان آثار مکتوب خود را به صورت داستان قرائت نموده و توزنده جانی با توجه به متن های قرائت شده توضیحات و رهنمودهایی به این نویسندگان ارئه نمودند.همچنین تعدادی نامه از طرف کودکان به نویسنده نیز دراین مراسم قرائت شد.

سعید محمدخانی رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان البرز نیز در این مراسم ضمن تشکر و  خیر مقدم به آقای توزنده جانی جهت حضور درشهرستان البرز ،حضور نویسندگان به صورت چهره به چهره با علاقمندان حوزه ادبیات کودک و نوجوان را گامی مهم در غنای آثار مکتوب دانست.

وی با اشاره به اهمیت ادبیات در رشد فرهنگی کودکان و نوجوانان ،اظهار امیدواری کرد که برگزاری این مراسم بتواند در رشد و تعالی فرهنگی جامعه موثر واقع شده و کمکی مهم به خانواده ها در مواجهه با فرهنگ های مهاجم باشد.

لازم به یادآوری است:   که شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۹۲ و بنابر پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی ۱۸ تیرماه را به عنوان "روز ادبیات کودک و نوجوان" اعلام کرد. این روز سالروز درگذشت "مهدی آذریزدی" است که او را پرتیراژترین نویسنده‌ تاریخ ادبیات کودک و نوجوان ایران می‌دانند.

مهدی آذریزدی در ۳۵ سالگی برای اولین بار به فکر نوشتن افتاد و با نوشتن "قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب" کار نویسندگی خود را آغاز کرد که معروف‌ترین کتاب آذریزدی است و در هشت جلد گردآوری و تالیف شده است از دیگر آثار مهدی آذریزدی می توان به اصل موضوع، ب‍‍اف‍ن‍ده‌ دان‍ن‍ده،‌ ب‍چ‍ه‌ ‌آدم، پ‍ن‍ج‌ ‌اف‍س‍‍ان‍ه‌، ح‍ق‌ و ن‍‍اح‍ق،‌ خ‍ی‍ر و ش‍ر، ده حکایت از زبان زبان بسته ها برگزیده از منابع ایرانی، ش‍‍ع‍ر ق‍ن‍د و ‌ع‍س‍ل‌، ی‍‍ا، ح‍ک‍‍ای‍ت‌ پ‍ش‍ه‌ و زن‍ب‍ور ‌ع‍س‍ل‌ و گ‍‍او، ق‍ص‍ه‌ ه‍‍ا و م‍ث‍ل‌ ه‍‍ا، قصه های تازه از کتاب‌های کهن برای کودکان، گلستان و ملستان‌، گربه ناقلا، م‍رد و ن‍‍ام‍رد، هشت بهشت، مثنوی بچه‌ خوب، لبخند، ‌خاله سوسکه، خاله قورباغه، گربه تنبل اشاره کرد.آذریزدی ۱۸ تیرماه ۱۳۸۸ در سن ۸۸ سالگی در بیمارستان آتیه تهران درگذشت و در حسینیه‌ خرمشاه به‌خاک سپرده شد.

بيشتر
میز خدمت
نورسیده ها
ویژه همکاران
بازدید سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 508477
تعداد بازديد کنندگان سايت: 240906366 تعداد بازديد زيرپورتال: 515969 اين زيرپورتال امروز: 516 سایت در امروز: 48602 اين صفحه امروز: 443
        نشانی: قزوین - بلوار مدرس - جنب نیروی انتظامی - اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین کد پستی 13137-34156 تلفن: 33243767 - 33243768 -028     فاکس : 33243766 - 028
 
 .Copyright © 2015 www.qazvinpl.ir. All rights reserved