ارتباط با مدیر کل
اخبار


1398/4/20 پنجشنبه کارگاه آموزشی آشنایی با حقوق شهروندی برای کتابداران قزوینی برگزارشد

واحد پژوهش اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین اقدام به برگزاری کارگاه اموزشی با موضوع آشنایی با حقوق شهروندی در نظام اداری برای کارکنان این اداره کل داشت.

به گزارش روابط عمومی کتابخانه های عمومی استان قزوین، این کارگاه با هدف دانش افزایی کارکنان و ارتقای خدمات رسانی به مخاطبان در تالار قلم کتابخانه عمومی امام خمینی (ره) برگزار شد و مرحله ی دوم این کارگاه نیز پنج شنبه ی هفته ی بعد در همین مکان برگزار خواهد شد.

استاد حمزه محمدی دکترای حقوق مدرسی این دوره را که در دو نوبت برای کارکنان کتابخانه های عمومی استان برگزار می شود برعهده داشت که در رابطه با اهمیت رعایت حقوق شهروندان و مراجعان در کتابخانه ها، رعایت حقوق همکاران و حفظ حقوق مادی و معنوی کارکنان ، همکاران و مراجعان صحبت و گفت و گو کرد.

در این جلسه همچنین رویا اسماعیلی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان نیز ضمن حضور در جلسه از نزدیک با کتابداران و مسئولان کتابخانه های حاضر در نشست صحبت و گفت و گو کرد.

مصادیق حقوق شهروندی د رنظام اداری به این شرح است :

۱- حق برخورداری از کرامت انسانی و رفتار محترمانه و اسلامی.

۲- حق برخورداری از اعمال بیطرفانه قوانین و مقررات.

۳- حق مصون بودن از تبعیض در نظام ها، فرایندها و تصمیمات اداری.

۴- حق دسترسی آسان و سریع به خدمات اداری.

۵- حق حفظ و رعایت حریم خصوصی همه افراد.

۶- حق آگاهی به موقع از تصمیمات و فرآیندهای اداری و دسترسی به اطلاعات مورد نیاز.

۷- حق اظهار نظر آزاد و ارائه پیشنهاد در مورد تصمیمات و فرآیندهای اداری.

۸- حق مصون بودن از شروط اجحاف آمیز در توافق ها، معاملات و قراردادهای اداری.

۹- حق اشخاص توانخواه در برخورداری کامل و سریع از امتیازات خاص قانونی.

۱۰- حق رسیدگی به موقع و منصفانه به شکایات و اعتراضات.

۱۱- حق جبران خسارات وارده در اثر قصور یا تقصیر دستگاههای اجرایی و کارکنان آنها.

دامنه شمول تصویبنامه حقوق شهروندی در نظام اداری فراتر از قوه مجریه و مشتمل بر تمامی دستگاههایی است که به نحوی از بودجه عمومی استفاده می کنند.

یک شهروند فعال در بهبود بخشیدن کیفیت زندگی شهری چه نقشی را ایفا می‌کند؟

یک شهروند زمانی می‌تواند در بهبود بخشیدن کیفیت زندگی شهری خود مفید باشد که از حقوق شهروندی خود اطلاع داشته باشد تا در ارائه داوطلبانه خدمات عمومی ایفای نقش کند و با آموزش حقوق شهروندی به دیگران به شکل‌گیری اجتماعات فعال و توانمند کمک کند. شهروندان فقط تا زمانی که از حقوق شهروندی خود آگاهی داشته باشند می‌توانند افرادی را که در پی نقض قوانین شهری و حقوق شهروندی هستند، به رعایت حقوق شهروندی و قوانین شهری وادار کنند.

شهروند فعال چگونه می‌تواند در حل و فصل مسائل اجتماعی مؤثر باشد؟

شهروندان می‌توانند در مباحثی چون کاهش جرایم، بازسازی و تامین مسکن، آموزش و فرهنگ‌سازی حقوق شهروندی و حفظ و رعایت بهداشت و نظافت پیرامون شهری خود و حل و فصل بعضی مسائل اجتماعی دیگر مؤثر باشند. در ضمن، با راه‌های گوناگونی همچون مراجعه به دادگاه و مراجع قضایی نیز می‌توانند با مشکلات و معضلات اجتماعی برخورد کنند.

بيشتر
میز خدمت
نورسیده ها
ویژه همکاران
بازدید سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 508470
تعداد بازديد کنندگان سايت: 240906279 تعداد بازديد زيرپورتال: 515962 اين زيرپورتال امروز: 509 سایت در امروز: 48515 اين صفحه امروز: 436
        نشانی: قزوین - بلوار مدرس - جنب نیروی انتظامی - اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین کد پستی 13137-34156 تلفن: 33243767 - 33243768 -028     فاکس : 33243766 - 028
 
 .Copyright © 2015 www.qazvinpl.ir. All rights reserved