ارتباط با مدیر کل
اخبار
1398/7/15 دوشنبه با حضور جمعی از اهالی کتاب: کتاب پس از بیست سال در کتابخانه عمومی عارف قزوینی بررسی شد

نشست نقد و بررسی کتاب پس از بیست سال اثر سلمان کدیور با حضور  احمد شاکری منتقد و پژوهشگر در کتابخانه عمومی عارف قزوینی برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، این نشست نقد و بررسی با حضور حمیدرضا سبحانی نژاد نویسنده و کارشناس ادبی، علی هوشمندی ریاست حوزه ی هنری استان، تعدادی از اساتید، نویسندگان و جمعی از اهالی و علاقه مندان به کتاب دوشنبه پانزدهم مهر در سالن کتابخانه عمومی عارف قزوینی برگزار شد.

در ابتدای نشست سبحانی نژاد کارشناس ادبی که اجرای این جلسه را نیز برعهده داشت گفت: در این جلسه کتاب "پس از بیست سال" اولین اثر سلمان کدیور که در هفدهمین دوره جایزه قلم زرین شایسته تقدیر شناخته شد، نقد و بررسی می‌شود.

وی اظهار داشت: "پس از بیست سال" رمانی تاریخی است که با قیام عاشورا آغاز می‌شود و با جریانات خلافت امام‌علی (علیه‌السلام) و ماجرا‌های مهمی همچون جنگ صفین ادامه می‌یابد. در این اثر، با اتفاقات تاریخی صدر اسلام و شخصیت‌های اثرگذار در وقایع مهم تاریخ آن زمان، آشنا می‌شویم.

سبحانی نژاد با اشاره به نکات مثبت کتاب اظهار داشت: رویکرد به تاریخ تشیع در این کتاب از اهمیت بسیاری برخوردار است و می توان گفت که رمان تاریخی می تواند آمیزه ای از ذوق نویسنده و واقعیت های تاریخی باشد. زیرا  هنگامی که نویسنده می خواهد رمان غیرتاریخی خلق کند، بی شک سوار بر اسب خیال می شود و شروع به نوشتن می کند و شخصیت و ماجرا خلق می کند؛ اما نویسنده رمان تاریخی باید توجه داشته باشد که شخصیت ها و وقایع مسلم تاریخی وجود دارند.

در ادامه شاکری، منتقد اثر گفت: در حوزه ی هنر بخش ادبیات جزو مهم ترین حوزه ها است و پرداختن به این حوزه از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا ما با تهاجم فرهنگی رو به رو هستیم و مطالعه ی این قبل آثار به ما کمک می کنند تا معاویه، عبیدالله بن زیاد و عمر سعد را در این عصر بشناسیم.

وی تاکید کرد: لازم است نقدهای ادبی در جامعه به جریان تبدیل شود ولی ما در حال حاضر جریان نقد ادبی متعهد نداریم .

شاکری گفت: اقبال مخاطب به دانستن درباره تاریخ صدر اسلام، یکی از عوامل ترغیب کننده نویسندگان به نوشتن در این موضوع است. این درحالی است که تنها روایت های داستانی هستند که می توانند از سد استنادات تاریخی عبور کنند و شخصیت ها را بدون پوشش و نقاب به مخاطب معرفی کنند.

وی با بیان اینکه نویسنده ای که روایت داستانی از تاریخ را انتخاب می کند، ضرورت ها و اهداف مشخصی دارد، ادامه داد: تواریخ واجد اجمال اند و در برخی موارد مبهم گویی می کنند اما داستان نویس با انتخاب شخصیت و رویکرد خاص خود در روایت داستان، خوانشی از تاریخ را ارائه می کند.

شاکری با اشاره به شخصیت سلیم که شخصیت محوری داستان محسوب می شود، گفت: البته سلیم شخصیتی است که هیچ رد پایی از او در روایت های تاریخی نیست و تنها زاییده خیال نویسنده است.

وی تصریح کرد: مساله اصلی سلیم، عشق به راحیل است اما عشق در این داستان خیلی سطحی بیان شده و به دلیل ازدواج راحیل و سلیم از صفحات 250 به بعد کتاب و بدون رقیب بودن این عشق  ظاهرا دیگر این عشق حرفی برای گفتن ندارد.

شاکری افزود: تقسیم بندی شخصیت ها بر اساس پیش فرض های ساده ای است که کاملا همخوان و همسو با پیش فرض های مخاطب است. تقسیم بندی شخصیت ها در دو جبهه اسلام و کفر تقریبا از ابتدای کار در داستان دیده می شود و نتیجه اولیه این تقسیم بندی آن است که مخاطب اساسا مشکلی در شناخت آدم ها ندارد بلکه با یک پیش فرض ابتدایی که داستان نیز در ساخت آن موثر نبوده است اطرافیان معاویه را منافق و نزدیکان علی (ع) را افرادی حق طلب می داند.

وی با اشاره به رویکرد رمان که عدالت خواهی است، اضافه کرد: به نظر می رسد مهم ترین معیار تقسیم بندی و تفکیک جبهه حق و باطل در رمان، برگرفته از معیار عدالت خواهی است اما این رویکرد عدالت خواهانه تبدیل به کنش داستانی نشده است و شاید نکته ای که در آن قابل توجه و لازم به پردازش بیشتر  بوده  است توجه ی کم به جایگاه شخصیتی عظیم علی علیه السلام است. و در  «پس از بیست سال» را باید یک رمان حادثه محور و نه مضمون محور و شخصیت محور دانست.

شاکری در پایان اظهار داشت: "پس از بیست سال" را باید یک رمان حادثه محور و نه مضمون محور و شخصیت محور دانست. در این داستان تصاویر، به خوبی روایت شده و این از توانایی نویسنده در روایت گری حکایت می کند؛ همچنین در این اثر جنبه های تاریخی بر جنبه های داستانی غلبه می کند. در حالی که رمان پس از بیست سال داستانی نجیبانه است و نویسنده برای نگارش این اثر تلاش زیادی برای تحقیق تاریخی انجام داده است که قابل تقدیر است.

در ادامه جلسه ی پرسش و پاسخ انجام شد و شرکت کنندگان نقطه نظرات خود را بیان کردند.در پایان با حضور اساتید حاضر در جلسه از احمد شاکری منتقد و نویسنده تقدیر شد.

لازم به ذکر است رمان تاریخی "پس از بیست سال" اولین اثر سلمان کدیور که در هفدهمین دوره جایزه قلم زرین شایسته تقدیر شناخته شد.

بيشتر
میز خدمت
به یاد شهدا
بيشتر
نورسیده ها
سامانه مدیریت نظارت و ارزیابی عملکرد
ویژه همکاران
بازدید سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 652803
تعداد بازديد کنندگان سايت: 249688840 تعداد بازديد زيرپورتال: 663547 اين زيرپورتال امروز: 518 سایت در امروز: 13705 اين صفحه امروز: 437
        نشانی: قزوین - بلوار مدرس - جنب نیروی انتظامی - اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین کد پستی 13137-34156 تلفن: 33243767 - 33243768 -028     فاکس : 33243766 - 028
 
 .Copyright © 2015 www.qazvinpl.ir. All rights reserved