ارتباط با مدیر کل
اخبار


1398/7/16 سه‌شنبه اعضای کتابخانه عمومی روستای کلج کتاب های خوانده شده ی خود را معرفی کردند

به گزارش روابط عمومی کتابخانه های عمومی استان قزوین، نشست کتاب خوان مدرسه ای ویژه مهر ماه در کتابخانه عمومی آیت الله حاج سید حسین موسوی با محوریت معرفی پنج عنوان کتاب با محتوای دفاع مقدس و با موضوع ایثار و شهادت وزندگی نامه و... ویژه دانش آموزان برگزار شد.

در این نشست کتاب هایی به اشتراک گذاشته شدند که خلاصه ی کتاب ها به شرح ذیل هستند:

پایی که جا ماند ، نویسنده :  سید ناصر حسینی

  خلاصه :

کتاب (پایی که جا ماند)، نوشته سید ناصر حسینی‌پور است که توسط سوره مهر به انتشار در آمده است از جمله  ویژگی های منحصر به‌فرد این کتاب این است که  راوی اتفاق‌های روزانه در پایان همان شب می نوشته است و این یعنی ذکر دقیق جزئیات و اتفاق‌ها. از طرفی همین نگارش روزانه و در دل حوادث موجب شده است تا روایت کتاب از گرما و احساس خاصی برخوردار باشد. مثلا دیوار نوشته های اردوگاه هم در کتاب از قلم نیفتاده است و نگهبان‌ها به صورت مختصر توصیف شده اند.

نکته دیگر این است که بر خلاف اکثر خاطرات اسارت که از بازداشتگاه ها شروع می شود، این کتاب نحوه اسارت راوی و همچنین نوع برخورد عراقی ها با او را نیز بیان می کند. شرح مکالمه و حتی مجادله های صورت گرفته میان او و بازجوهای عراقی یکی دیگر از امتیازهای این کتاب است. بیان اعتراف های سربازان عراقی درباره جنگ و ناحق بودن‌شان نیز در کتاب آمده است و طبیعتا بیان سفاکی های افسران عراقی و پای‌مردی اسیران ایرانی هم در کتاب به چشم می خورد.

عنوان کتاب :  دا ،  نویسنده :  سید اعظم حسینی     

خلاصه:

کتاب دا، خاطرات سیده زهرا حسینی از جنگ تحمیلی و اوضاع خرمشهر در روزهای آغازین جنگ است، دختری هفده ساله که با شروع جنگ در روز اول مهر سال ۵۹ زندگیش دگرگون می‏‌شود. روایتی باورپذیر، با فضاسازی بی‏نظیر، به گونه‌ای که خواننده خودش را در خیابان‌های شهر خرمشهر می‌بیند و البته حافظه فوق‌العاده خانم حسینی! آن چیزی که احترام و تحسین خواننده را برمی‌‏انگیزد این است که روایت داستان کارهایی را انجام می‌‏دهد که دیگران از انجامش سر باز می‌‏زنند و شاید آن کارها را کوچک و خوار می‌شمارند.

کتاب دا، در گویش محلی به معنی مادر است و خانم حسینی با انتخاب این عنوان خواسته رنج، اندوه، تلاش و مقاومت مادران ایرانی را یادآور شود.خانم سید اعظم حسینی در زمان جنگ امدادگر می شود

عنوان کتاب : تجاوز که آغاز شد ، نویسنده: محسن علامه        

خلاصه:

کتاب تجاوز که آغاز شد نوشته محسن علامه مجموعه‌ خاطراتي‌ از آغازين‌ روزهاي‌ جنگ‌ تحميلي‌ عراق‌ عليه‌ ايران‌ است‌. اين‌ كتاب‌ در دو بخش‌ مجزا تنظيم‌ شده‌است‌. در ابتداي‌ كتاب‌ فرازهايي‌ از سخنان‌ حضرت‌ امام‌ خميني‌ (ره‌) و آيت‌ا خامنه‌اي‌ آورده‌ شده‌ و به‌ نقض‌ قراردادهاي‌ بين‌المللي‌ در روزهاي‌ آغاز جنگ‌ اشاره‌ شده‌است‌. در فصل‌ اول‌ با آوردن‌ خاطراتي‌ از مرزنشينان‌ در مورد شروع‌ جنگ‌، وضعيت‌ مناطق‌ جنگي‌ در غرب‌ و جنوب‌ كشور در آن‌ زمان‌ مورد بررسي‌ قرار گرفته‌است‌. در اين‌ خاطرات‌ مردم‌ از بي‌ پناهي‌ و غافلگير شدن‌ در شهرها و روستاها سخن‌ گفته‌اند. در فصل‌ دوم‌، خاطرات‌ اسراي‌ عراقي‌ در مورد تجاوز به‌ خاك‌ ايران‌ اسلامي‌ و آغاز جنگ‌، رفتار وحشيانه‌ نيروهاي‌ عراقي‌ و جنايات‌ آنان‌ نقل‌ شده‌است‌. در انتهاي‌ كتاب‌ متن‌ كامل‌ ترجمه‌ شده‌ قرارداد 1975 الجزاير و همچنين‌ شرح‌ مختصر عملكرد عراق‌ در رابطه‌ با جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ از خرداد ماه‌ 1358 لغايت‌ شهريور 1359 به‌ چاپ‌ رسيده‌است

عنوان کتاب : جشن حنابندان   نویسنده :  محمدحسین قدمی 

 خلاصه

«جشن حنابندان» شامل دو گزارش از عملیات کربلای 5 و بیت المقدس 4 در مناطق جنوب و غرب کشور است. گزارش اول که از آذر سال 1365شروع می‏شود و تا 9 بهمن ماه همان سال ادامه دارد 127 صفحه از کتاب را در برمی‌گیرد. این گزارش با ذوق و علاقه شخصی نویسنده و در طول عملیات کربلای 5 نوشته شده است. مقطع زمانی آغاز گزارش دوم، یکم آذر سال 1366 است و تا 13 فروردین سال 1367 ادامه می‌یابد. گزارش دوم مربوط به عملیات بیت‌المقدس 4 و در مناطق غربی کشور و بخشی از خاک عراق است (از جمله حوادث مربوط به بمباران شیمیایی حلبچه)که به سفارش سید مرتضی آوینی و برای مجموعه روایت فتح نوشته شده است. نویسنده هر دو گزارش را از میان خاطرات رزمندگان لشکر 27 محمد رسول‌الله(ص) گردآوری کرده است. او در گزارش دوم، از میان دسته‌های مختلف، دسته ایمان را که به خط شکنی معروف بودند انتخاب کرده و کار را با آن دسته شروع کرده است. در این کتاب از نحوه برخورد رزمندگان ایرانی با اسرای عراقی و دیدار از حلبچه و ابراز انزجار و تنفر مردم عراق از صدام در سال‌های جنگ، خاطراتی جذاب و خواندنی نوشته شده است.

معرفی کننده:  محمد لطیفی    عنوان کتاب : لشکرخوبان        

خلاصه:

کتاب لشکر خوبان، خاطرات داستانی «مهدی قلی رضایی» از رزمندگان آذربایجان است که به کوشش معصومه سپهری به رشته تحریر درآمده است.

مهدیقلی رضایی یکی از هزاران رزمنده‌‌ای‌ست که در شانزده سالگی به زور دست‌کاری شناسنامه راهی جبهه می‌شود. لشکر خوبان روایتی داستانی از حوادثی بزرگ بود که راوی‌اش، مهدیقلی رضایی در آن از بیش از چهار صد همرزمش یاد کرده است  که اغلب آنها به قافله شهدا پیوسته اند . خاطرات رضایی و قلم سپهری بدون رودروایستی «جنگی که بود» را به تصویرکشیده اند علاوه بر جزییات فراوان شناسایی‌ها، آموزش‌ها و عملیات‌ها، شوخی‌ها، اشتباهات، انتقادات صریح از تغییر روحیه‌ها در اواخر جنگ گفته شده است.

بيشتر
میز خدمت
به یاد شهدا
بيشتر
نورسیده ها
سامانه مدیریت نظارت و ارزیابی عملکرد
ویژه همکاران
بازدید سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 652795
تعداد بازديد کنندگان سايت: 249688592 تعداد بازديد زيرپورتال: 663539 اين زيرپورتال امروز: 510 سایت در امروز: 13457 اين صفحه امروز: 429
        نشانی: قزوین - بلوار مدرس - جنب نیروی انتظامی - اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین کد پستی 13137-34156 تلفن: 33243767 - 33243768 -028     فاکس : 33243766 - 028
 
 .Copyright © 2015 www.qazvinpl.ir. All rights reserved