ارتباط با مدیر کل
اخبار
1398/8/14 سه‌شنبه معرفی کتاب ویژه آغاز ایام امامت حضرت صاحب الزمان (عج)

به گزارش روابط عمومی کتابخانه های عمومی قزوین، واحد منابع اداره کل کتابخانه های استان کتاب: «خورشید مغرب» استاد محمدرضا حکیمی را به صورت ویژه برای آغاز ایام امامت حضرت صاحب (عج) به شرح ذیل معرفی کرده است:

روایت مصلح و صالح

خلقی که در انتظار ظهور « مصلح» به سر می‌برند، باید خود «صالح» باشند.

بخشی از کتاب خورشید مغرب ( ص 332)

استاد محمدرضا حکیمی به راستی یکی از بزرگ مفاخر فرهنگ و اندیشه دینی به شمار می‌رود. مردی وارسته و عدالت‌خواه که تسلط رشک برانگیزش بر فرهنگ، عرفان و ادبیات اسلامی از وی چهره‌ای مرجع در حوزه اسلام شناسی ساخته تا بدان جا که ایشان بنا به وصیت نامه دکتر علی شریعتی، وصی او معرفی شده بود. دکتر شریعتی نظرش را در مورد وی در یک جمله این‌گونه بیان می‌کند: « برادرم! مرد ِآگاهی و ایمان و تقوا، آزادی و ادب، دانش و دین، محمدرضا حکیمی.»

استاد محمدرضا حکیمی به واقع در زمینه‌ی احادیث و اخبار آگاه و عالم بوده و یکی از مراجع حدیث‌شناسی و روایت‌شناسی و نقادی کتب تفسیری اسلامی هستند. ایشان را در عالم تفکر اسلامی به عنوان یکی از اهل «تفکیک» می‌شناسند،‌ که قایل به مرزبندی میان فلسفه و عرفان و آموزه‌ی دینی هستند. ایشان همواره آرمان والای خود را در کنار ابلاغ «حقایق مذهبی»، گسترش صحیح و برپایی قسط و عدالت در جامعه دانسته اند و معتقدند صورت نهایی قسط و عدل در حکومت مهدی (عج) محقق خواهد شد.

استاد حکیمی در کُتب پر تعداد و البته پرمغز خود به زوایای گوناگون فرهنگ اسلامی و بیان دغدغه‌های دینی خود پرداخته است و اسلام مد نظر خود را باز تفسیر کرده است. او به عنوان مسلمانی عدالت خواه و حامی محرومان، از زاویه دید خاص خود «پیامبر اسلام، مذهب شیعه و ائمه اطهار» را باز روایت کرده است. در این خصوص ایشان بارها به مقوله انتظار، توصیف حکومت حضرت مهدی (عج) به عنوان غایت و آرمان فرهنگ شیعی اشاره داشته است. «خورشید مغرب» عنوان کتابی است از ایشان دربارۀ حضرت مهدی (عج) با عنوان فرعی «غیبت، انتظار و تکلیف» که آرای استاد را در بر دارد. گفتنی است نام کتاب از روایاتی گرفته شده که طلوع خورشید از مغرب را از حوادث مهمی دانسته است که در آستانۀ قیامت رخ خواهد داد.

خورشید مغرب، نخستین بار در ۵۱ صفحه در سال ۱۳۴۹ ش، از سوی انتشارات غدیر در تهران به چاپ رسید. در سال ۱۳۶3 مباحث و نکات دیگری بر آن افزوده شده و در همان قطع به همت دفتر نشر فرهنگ اسلامی چاپ شد.

خورشید مغرب، چهارده فصل به عدد معصومین (علیهم‌السلام) و یک یادآوری مهم دارد: «میلاد»، «شمایل و سیرت»، «غیبت»، «در کتاب‌های پیشینیان»، «در کتاب‌های مسلمین»، در «قرآن کریم»، «در سوره قدر»، «در علوم عقلی»، «در علوم تجربی»، «در فلسفه تربیتی و سیاسی»، «عینیت مقاومت نه عینیت تسلیم» ، «انتظار» و «در طلب خورشید» عنوان فصل‌های کتاب است.

استاد در بخشی از کتاب چنین نوشته است: «یکی از ابعاد عظیم تکلیف حساس و بزرگ، در روزگاران غیبت و انتظار، حفظ دین، نگهبانی مرزهای عقیدتی، و حراست از باروهای باورهای مقدس است. جامعۀ منتظر، نباید دربارۀ این امر عظیم سستی روا بدارد.»

به واقع «خورشید مغرب» کتابی است برای آن‌هایی که می‌خواهند عالمانه و محققانه با مقوله انتظار و منجی در فرهنگی اسلامی- شیعی آشنا شوند و از دل علوم قرآنی و روایت‌های اسلامی، حضرت مهدی (عج) را بشناسند و نسبت جامعه خود را با این مقوله سترگ به معرکه قضاوت بگذارند. از این روی کتابی است خواندنی و ارزشمند که دست مخاطب مسلمان را خواهد گرفت و یک گام او را به پیش خواهد برد. از دید استاد حکیمی از دعا برای فرج نباید غفلت داشت، چرا که «ظهور مهدی؛ یعنی نزدیک شدن رهایی انسان و فرا رسیدن فرج اعظم و فوز اکبر و نجات بزرگ.»

بيشتر
میز خدمت
به یاد شهدا
بيشتر
نورسیده ها
سامانه مدیریت نظارت و ارزیابی عملکرد
ویژه همکاران
بازدید سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 652820
تعداد بازديد کنندگان سايت: 249689703 تعداد بازديد زيرپورتال: 663564 اين زيرپورتال امروز: 535 سایت در امروز: 14568 اين صفحه امروز: 454
        نشانی: قزوین - بلوار مدرس - جنب نیروی انتظامی - اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین کد پستی 13137-34156 تلفن: 33243767 - 33243768 -028     فاکس : 33243766 - 028
 
 .Copyright © 2015 www.qazvinpl.ir. All rights reserved