ارتباط با مدیر کل
اخبار

1398/9/2 شنبه با تقدیر از ۲۳ نفر از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی؛ مراسم گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در قزوین برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی قزوین، مراسم گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان قزوین روز چهارشنبه ۲۹ آبان ماه با حضور هدایت الله جمالی پور استاندار قزوین؛ داود محمدی، نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی؛ بهمن طاهرخانی، نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی؛ هادی آشتیانی، مدیرکل ترویج کتاب‌خوانی و امور فرهنگی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، صدیقه ربیعی، مشاور و مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده، مریم بیدخام، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر و شهرداران، مدیران و مسئولان دستگاه‌های اجرایی استان با تجلیل از ۲۳ نفر از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی برگزار شد.

خواندنی که با تعقل و تفکر باشد، سعادت جامعه را به همراه دارد

هدایت اله جمالی پور در این مراسم گفت: جامعه ای که در آن مطالعه در اولویت نباشد، دچار جهل و نادانی می‌شود. برای آن‌که آینده خوبی را رقم بزنیم، همه نیازمند مطالعه و تحقیق هستیم، پس همه ما در زمینه ترویج خواندن تکلیف بزرگی بر عهده داریم.

جمالی پور گفت: خواندنی که مبتنی بر ارزش های دینی و در سایه تعقل و تفکر باشد، جامعه را به سعادت می رساند.

رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی استان افزود: باید با همکاری و همراهی همه نهادها، فرهنگ مطالعه را در جامعه تقویت کنیم؛ چراکه جهل و نادانی آتش فتنه به پا می کند.

استاندار قزوین خاطر نشان کرد: امید است با تاسی از ارزش های دینی و تاریخ عاشورا، جامعه را بر اساس علم و آگاهی و اخلاق بنا کنیم و تنها راه تحقق این امر ترویج مطالعه و کتابخوانی است.

کتابخانه های عمومی با همراهی کتابداران به پایگاه های فرهنگی تبدیل شده‌اند

هادی آشتیانی، مدیرکل ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی نهاد در آیین گرامیداشت روز کتاب، کتاب‌خوانی و کتابدار استان قزوین ضمن تقدیر از تلاش و زحمات کتابداران خدوم، گفت: کتابخانه‌های عمومی باید با همراهی و تلاش کتابداران به پایگاه های فرهنگی محلات تبدیل شوند؛ چراکه این امر مطالبه مردم است.

وی اظهار داشت: با تلاش نهاد کتابخانه های عمومی کشور و همراهی کتابداران در برگزاری جشنواره های کتابخوانی امکان مطالعه و کتابخوانی در فضاهای مختلف بیش از گذشته فراهم شده است.

مدیرکل ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی نهاد، با ابراز تاسف از آتش زدن یکی از کتابخانههای عمومی استان تهران در وقایع اخیر گفت: این اقدام با هیچ عقل و منطقی سازگار نیست و نشان از جهل و نادانی عده ای خاص در جامعه است و این وظیفه ما است که با آگاهی بخشی، سطح دانایی اقشار مختلف را افزایش دهیم.

وی عنوان کرد: کتابداران باید خودشان را به زینت علم و دانش آراسته و با ارائه مشاوره صحیح به اعضا و مراجعان نقش موثری در افزایش دانایی و آگاهی جامعه ایفا کنند.

کتاب‌خوانی یکی از نیازهای اصلی است

داود محمدی، رئیس کمسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در مراسم گرامی‍‌داشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار با اشاره به اهمیت کتابخوانی، گفت: یکی از نیازهای ضروری در جامعه توجه به امر کتابخوانی است. همان اندازه که غذای جسم مورد توجه است، غذای روح هم باید مورد توجه قرار گیرد.

نماینده مردم قزوین با اشاره به اهمیت راه اندازی کتابخانه های سیار، گفت: دسترسی راحت مردم به کتاب، گام بزرگی در توسعه مطالعه و کتابخوانی است و باید اقدامات موثری در جهت تقویت کتابخوانی برداشته شود.

محمدی با اشاره به پایین بودن سرانه مطالعه در کشور خاطر نشان کرد: در راستای تقویت کتابخوانی در جامعه، تعهد و همکاری دستگاه های دولتی بیش از گذشته موثر است. امیدواریم با همکاری سایر دستگاه ها، گام های مفیدی در رشد و اعتلای فرهنگ کتابخوانی برداریم و سرانه مطالعه را افزایش دهیم.

کتابخانه‌های عمومی به مراکزی فعال و پویا در استان بدل شده اند

فاطمه محمد بیگی، مدیرکل کتاب‌خانه های عمومی استان در این مراسم اظهار داشت: توسعه یافتگی در جوامع حاصل نمی شود مگر با خواندن کتاب، و خرسندیم که در سایه همکاری و تلاش کتابداران خدوم، کتابخانه ها از محیط هایی ایستا به مراکزی فعال و پویا تبدیل شده اند.

وی افزود: کتاب بهترین وسیله برای انتقال دانایی در جوامع به شمار می رود، چرا که اندیشه در کتاب ها جمع شده و جهالت را برطرف می کند.

محمد بیگی با اشاره به اقدامات گسترده این اداره کل در ایام بیست و هفتمین دوره هفته کتاب، بیان کرد: در این ایام و به جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی و مطالعه مفید، بیش از ۳۶۰ برنامه فرهنگی با همکاری کتابداران در کتابخانه های عمومی استان برگزار شد.

محمدبیگی در پایان ضمن ارائه گزارشی از سرانه فضای کتابخانه ای، منابع و سرانه مطالعه، عنوان کرد: در حال حاضر شکافی بین وضعیت موجود و ایده آل وجود دارد که  امید است این خلأ با زحمات کتابداران و تلاش مسئولان پر شود و با همکاری تمام دستگاه‌ها شاهد رشد و پویایی کتابخانه ها بیش ازگذشته باشیم.

در پایان مراسم از کتابداران،‌کتابخوانان و فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی استان قزوین تقدیر شد.

برگزیدگان مسابقه هدهد سفید

پریسا کهنسال / برگزیده مسابقه هدهد سفید در بخش کتابداران

یگانه رضوان نیا / برگزیده داوران مسابقه هدهد سفید در بخش کودکان

تینا ناصری فرد / برگزیده داوران مسابقه هدهد سفید در بخش نوجوانان

برگزیدگان مسابقه خاطره نویسی

لیلا محمدی /مسئول کتابخانه شهدای فارسجین/ برگزیده مسابقه خاطره نویسی کتابداران

سعید نوری / مسئول کتابخانه شهید مطهری / برگزیده مسابقه خاطره نویسی کتابداران

مسئولان و کتابداران برتر

ثریا یوسفی منفرد / مسئول برتر کتابخانه علامه طباطبایی شهرستان تاکستان

ستاره کشاورز خامسی / مسئول برتر کتابخانه کامیاب آقایی شهرستان قزوین

محمد زارعی / مسئول برتر کتابخانه امام محمد باقر (ع) شهرستان آبیک

شیرین شهبازی / کتابدار برتر کتابخانه علامه دهخدا شهرستان البرز

کتابخانه های برتر نهادی، مشارکتی و پیشکسوت برتر

لیلا زکی لو / مسئول کتابخانه برتر نهادی / کتابخانه صاحب الزمان (عج) شهرستان بوئین زهرا

لیلا اسد پشامی / مسئول کتابخانه برتر مشارکتی / کتابخانه موسی بن جعفر (ع) شهرستان البرز

محمد علی خرمشاهی / پیشکسوت برتر

کتابخوانان برتر در رده سنی کودک

مهرشاد خوش جهانی/ کتابخوان برتر کتابخانه علامه دهخدا شهرستان البرز

محدثه سکاکی/ کتابخوان برتر کتابخانه علامه رفیعی شهرستان قزوین

کتابخوانان برتر در رده سنی نوجوان         

ستایش صالحی پور/ کتابخوان برتر کتابخانه آیت اله حاج سید حسین موسوی شهرستان قزوین

حسین نوری/ کتابخوان برتر کتابخانه امام خمینی (ره) شهرستان قزوین

آیدا زارعی/ کتابخوان برتر کتابخانه حسن صباح شهرستان قزوین

زهرا قهوچی/ کتابخوان برتر کتابخانه بقیه الله شهرستان آوج

کتابخوانان برتر در رده سنی جوان         

حسن سعیدی/ کتابخوان برتر کتابخانه شهید مطهری شهرستان تاکستان

زهرا تیماسی/ کتابخوان برتر کتابخانه شیخ محمد عاملی شهرستان بوئین زهرا

کتابخوانان برتر در رده سنی بزرگسال    

محمد امام/ کتابخوان برتر کتابخانه عارف قزوینی شهرستان قزوین

مسلم برزآبادی فراهانی/ کتابخوان برتر کتابخانه دبیرسیاقی شهرستان البرز  

انجمن برتر استان

شهرستان آبیک / مهندس شهرام احمدپور، فرماندار شهرستان آبیک


 

بيشتر
سال جهش تولید گرامیباد
میز خدمت
به یاد شهدا
بيشتر
نورسیده ها
سامانه مدیریت نظارت و ارزیابی عملکرد
ویژه همکاران
بازدید سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 760730
تعداد بازديد کنندگان سايت: 255887860 تعداد بازديد زيرپورتال: 773221 اين زيرپورتال امروز: 1047 سایت در امروز: 66673 اين صفحه امروز: 939
        نشانی: قزوین - بلوار مدرس - جنب نیروی انتظامی - اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین کد پستی 13137-34156 تلفن: 33243767 - 33243768 -028     فاکس : 33243766 - 028
 
 .Copyright © 2015 www.qazvinpl.ir. All rights reserved