ارتباط با مدیر کل

 

 
بيشتر
اخبار

1398/10/21 شنبه با موضوع « نقش کتابخانه های عمومی در توسعه اعتماد و سرمایه اجتماعی»؛ هفتمین جلسه از باشگاه‌های مقاله خوانی کشور در قزوین برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، چهارمین جلسه از باشگاه‌های مقاله خوانی کشور در راستای جلسه « انجمن علمی ارتقاء کتابخانه های عمومی کشور»  با حضور اعضای هیئت مدیره انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران برگزار شد.

در این جلسه از جام باشگاه‌های مقاله خوانی کشور که به میزبانی استان قزوین و با حضور  محمد حسن زاده رئیس انجمن علمی ارتقاء کتابخانه های عمومی ایران، احمد شعبانی نائب رئیس، روح الله منوچهری و عاطفه زارعی اعضای هیئت مدیره انجمن علمی کتابخانه‌های عمومی کشور و فاطمه محمد بیگی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین برگزار شد به مطالعه، بررسی و تحلیل مقاله « نقش کتابخانه های عمومی در توسعه اعتماد و سرمایه اجتماعی» پرداخته شد.

کریم تفضلی جامعه شناس و استاد دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) استان قزوین در این جلسه با اشاره به بخش هایی از  مقاله« نقش کتابخانه های عمومی در توسعه اعتماد و سرمایه اجتماعی» اظهار داشت: امروز بحث سرمایه اجتماعی به عنوان یکی از اصلی ترین مولفه های حوزه جامعه شناختی در کشور مطرح است و موجب شده تا سرمایه اجتماعی و نگاه به نیروی انسانی به شکل ویژه ای تغییرکند.

وی بیان کرد: در دنیای امروز سرمایه اجتماعی به عنوان یکی از مهم ترین قدرت های بشر در دنیا مطرح است و کشورهای مختلف با راهکارهای متفاوت به دنبال اعتماد سازی و افزایش اعتماد عمومی در جامعه هستند کتابخانه ها به عنوان یک نهاد اجتماعی میتوانند نقشی تاثیرگذار در این خصوص ایفا کنند.

کتابخانه ها میتوانند درمان کننده مشکلات فرهنگی جامعه باشند

عاطفه زارعی مدیرکل اداره کتابخانه های عمومی استان همدان و عضو هیئت مدیره انجمن کتابخانه های عمومی کشور نیز در بخش دیگری از این بیان کرد: مسئله حاشیه نشینی، مهاجرین و گروه های آسیب پذیر جامعه امروز به چالشی بزرگ در حوزه فرهنگی در کشور تبدیل شده است که قطعا نهاد کتابخانه ها میتواند در این خصوص عملکردی مثبت و اثرگذار داشته باشد.

وی عنوان کرد: استفاده از ظرفیت خیرین نیز در این بخش نباید نادیده گرفته شود و قطعا حمایت گروه های مردمی، خیرین و نهادهای حمایتی از این فعالیت های در حوزه کتابخوانی مشکلات فرهنگی و آسیب های اجتماعی را رفع میکند.

این عضو هیئت مدیره انجمن کتابخانه های عمومی کشور خاطرنشان کرد: امروز نهاد کتابخانه ها به یک عضو تاثیرگذار در اجتماع تبدیل شده است و میتوان انتظار داشت جایگاه اجتماعی و حمایت از سرمایه های اجتماعی خوبی در این نهاد به وقوع بپیوندد.

کتابخانه حامی سرمایه اجتماعی در کشور است

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین گفت: در تعریف سرمایه های اجتماعی آمده است، منابع و انرژی نهفته در جامعه که سبب فعال شدن ارتباطات در میان مردم می شود و اعتماد و همدلی و شبکه اجتماعی را بین افراد شکل میدهد و کتابخانه ها به عنوان یک نهاد اجتماعی میتوانند در این حوزه با ارائه دادن خدمات اجتماعی به همه آحاد جامعه اثر بخش باشند.

محمد بیگی بیان کرد: کیفیت و ارتقاء خدمات در کتابخانه های عمومی میتواند منجر به ارتقاء اعتماد عمومی باشد و توجه به مناطق کمتر برخوردار، حاشیه نشین، روستاها و ارائه و ارتقاء کیفی خدمات ارائه شده به جامعه هدف و هماهنگ سازی خدمات ارائه شده به جامعه از راهکارهایی است که میتواند به این مسئله کمک کند.

وی عنوان کرد: کتابخانه های عمومی امروزه از حالت امانت دهی صرف کتاب خارج شده و محلی برای تعامل، آموزش دریافت حمایت های روحی و فرهنگی و بستری برای توسعه فعالیت های فرهنگی می باشد..

نتایج تحقیقات کاربردی در حوزه کتابخوانی گردآوری و تالیف می شود

محمد حسن زاده رئیس انجمن علمی ارتقاء کتابخانه های عمومی ایران نیز در بخش دیگری از این جلسه با اشاره به برگزاری کنفرانس نهایی باشگاه های مقاله خوانی در کشور بیان کرد: نتایج حاصل از برگزاری این جلسات و مطالعات انجام شده در آینده نزدیک گردآوری و در مجمع نهایی ارائه خواهد شد.

وی بیان کرد: برگزاری این جلسات باید بتواند گامی در جهت حمایت هرچه بیشتر از استفاده از روش های علمی در مدیریت کتابخانه های کشور باشد و امیدواریم بتوانیم در این مسیر عملکردی قابل قبول ارائه کنیم.

بيشتر
سال جهش تولید گرامیباد
میز خدمت
به یاد شهدا
بيشتر
نورسیده ها
سامانه مدیریت نظارت و ارزیابی عملکرد
ویژه همکاران
بازدید سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 917509
تعداد بازديد کنندگان سايت: 264101060 تعداد بازديد زيرپورتال: 933086 اين زيرپورتال امروز: 635 سایت در امروز: 34031 اين صفحه امروز: 541
        نشانی: قزوین - بلوار مدرس - جنب نیروی انتظامی - اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین کد پستی 13137-34156 تلفن: 33243767 - 33243768 -028     فاکس : 33243766 - 028
 
 .Copyright © 2015 www.qazvinpl.ir. All rights reserved