ارتباط با مدیر کل
اخبار
1398/11/1 سه‌شنبه معرفی کتاب پیرامون حضرت فاطمه زهرا (س) فاطمه زهرا (س)؛ پیشگام حفظ سنت پیامبر (ص)

مشخصات کتاب: «زندگاني فاطمه زهرا (س) تاليف علامه سيد جعفر شهيدي
انتشارات : دفتر نشر فرهنگ اسلامی به واقع با گذشت قرن‌ها از نهضت فکری و عقیدتی شیعه، تلاش‌هایی خاص برای بسط و ترویج چهره واقعی این مذهب صورت گرفته است که بیش از هر چیز سعی کرده وابسته به علم تاریخ و به دور حب و بغض‌های رایج باشد. برخی از مجموعه آثاری که در نشر «فرهنگ اسلامی» به چاپ رسیده، حاوی چنین نگاه‌هایی است و نگارش آن به افرادی سپرده شده که از محققان و اسلام شناسان برجسته کشور بوده و آثار علمی آنان مورد توافق همگانی قرار داشته است. یکی از این فرزانگان مذکور، استاد مرحوم علامه «سید جعفر شهیدی» بودند.

استاد شهیدی تاریخ‌نگار، مترجم، پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی و استاد دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران بودند و از محضر اساتیدی چون علی اکبر دهخدا و بدیع الزمان فروزانفر در دانشگاه تهران استفاده برده و در سال ۱۳۴۰ دکترای خود را در رشته ادبیات فارسی و تاریخ دریافت کردند. ایشان در حوزه علمیه قم و حوزه علمیه نجف نیز تحصیل کرده و از اساتیدی همچون آیت اله بروجردی و آیت اله خویی بهره برده بودند. اهمیت علمی استاد شهیدی علاوه بر آثار تاریخی و ادبی خویش، در به پایان رساندن کارهای ناتمام استادان دیگر است. ایشان «لغتنامه دهخدا» ، «فرهنگ معین» و «شرح مثنوی شریف فروزانفر» را تکمیل کرده و به شکل نهایی درآوردند. امروزه منزل و کتابخانه شخصی استاد سید جعفر شهیدی با حدود 28 هزار جلد کتاب، کتابخانه عمومی شده است.

اما بخش عمده تالیفات استاد سید جعفر شهیدی در حوزه تاریخ اسلام بوده که با کتاب «جنایات تاریخ» در سال 1327 شروع و با کتاب «علی از زبان علی (ع)» در سال 1376 ادامه پیدا کرده است. عمده این کتاب‌های تاریخ نگاری و اسلام پژوهی، با استقبال مناسب مخاطب به بالای 50 چاپ رسیده که کتاب «زندگانی فاطمه زهرا (س)» یکی از این آثار گرانقدر است.

موضوع کتاب «زندگانی فاطمه زهرا (س)» گزارشی از زندگانی دختر پیغمبر است. بانوی بزرگوار اسلام فاطمه یا فاطمه زهرا. ولی آنچه در کتاب آمده تنها سرگذشت زندگی شخص ایشان نیست، بلکه مولف با زبانی پخته و آموزنده زندگی دیگر شخصیت‌های برجسته و بزرگ تاریخ اسلام را نیز بیان کرده و گزارش جامعی از تاریخ تحلیلی اسلام به دست داده است.

علامه سید جعفر شهیدی در این کتاب، جنبش های متضاد پس از مرگ پیامبر را به دو دسته اعم از آنان‌که نگاه‌بان سیره پیامبر (ص) بودند و آنانی که با اجتهاد به دنبال تجدید نظر در نظام سیاسی اسلام -به جهت حفظ وحدت اسلامی بودند- تقسیم کرده است. ایشان فاطمه (ع)، شوهرش و خاندان پیغمبر و تنی چند از یاران نزدیک را جزو دسته اول می‌داند و گروهی شامل مهاجران و کمتر انصار را در دسته دوم قرار داده است. استاد یادآور می‌شود؛ حرکت فکری دختر پیغمبر اسلام وی را در شرایطی قرار داد که از پیشروان سنت گرایی محسوب شود و این پیشروی را در قالب اعتراض، اندرز و مخالفت با سنت شکنان ابراز کند.

دکتر شهیدی وظیفه خود را در این کتاب سنجش صواب یا ناصواب بودن این دو مسیر ندانسته؛ بلکه خود را مورخی می‌داند که مطالعه اسناد و تتبع در گزارش های گوناگون و بررسی صحت و سقم روایات و جداسازی آن‌ها از جعلیات و تخلط و تدلیس را وظیفه اصلی خود اعلام نماید.

در این کتاب نویسنده با قلمی مستدل و به روش تحلیلی و به دور از تعصب نه تنها به بررسی زندگانی حضرت زهرا (س)که تقریبا وقایع تاریخ صدر اسلام می پردازد. روایت ها تاریخی است و از روایات و اسناد شیعه و سنی برای کشف حقیقت نقل شده است.

از جمله مسائلی که در این کتاب بدان اشاره شده است عبارت است از شرایط شبه جزیره عرب و جایگاه دختران در آن دوران، مباحثی در مورد خدیجه کبری(س) مادر ماجده حضرت زهرا(س)، ولادت و دوران کودکی حضرت، خواستگاری و ازدواج فاطمه(س)، ولادت حسنین(ع)، فدک، بیماری پیغمبر(ص)، هجوم به خانه زهرا(س)، بررسی خطبه ایشان، شهادت و دفن حضرتش می باشد.

مطالعه این کتاب برای آن دسته از باورمندان و محبان حضرت زهرا (س) و خاندان معظم پیامبر (ص)، حکم چراغ راهی است تا علاوه بر انس با سویه‌های عاطفی و سوگوارانه، با چهره‌ای به نسبت واقعی از این بانوی مکرم تاریخ اسلام آشنا شوند و بیش از پیش به مطالعه و شناخت درست آنچه باور دارند، ترغیب گردند.

*تهیه و تنظیم : محسن جلیلوند، کارشناس منابع اداره کل کتابخانه های استان قزوین
 

بيشتر
میز خدمت
به یاد شهدا
بيشتر
نورسیده ها
سامانه مدیریت نظارت و ارزیابی عملکرد
ویژه همکاران
بازدید سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 650879
تعداد بازديد کنندگان سايت: 249562420 تعداد بازديد زيرپورتال: 661588 اين زيرپورتال امروز: 464 سایت در امروز: 24043 اين صفحه امروز: 379
        نشانی: قزوین - بلوار مدرس - جنب نیروی انتظامی - اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین کد پستی 13137-34156 تلفن: 33243767 - 33243768 -028     فاکس : 33243766 - 028
 
 .Copyright © 2015 www.qazvinpl.ir. All rights reserved