ارتباط با مدیر کل


 


 

 

 
بيشتر
اخبار
1398/11/19 شنبه به مناسبت دهه فجر؛ معرفی کتاب لحظه های انقلاب

* نام کتاب: لحظه‌های انقلاب

* نویسنده: محمود گلابدره‌ای

* نشر: عصر داستان، چاپ سوم 1391

* لحظه‌های صادقانه و صمیمانه انقلاب

مرحوم محمود گلابدره ای نویسنده ای بود شوریده حال که بیش از هر چیز متکی بر حس و حال غریزی خود ( نه صرفا تکنیک) می‌نوشت. او را می‌توان یکی از خاص ترین نویسندگان قبل و بعد از انقلاب دانست. زندگی او سرشار از ماجراهای عجیب و غریبی بود که بخشی از آن در رمان «سرنوشت بچه شمرون» آمده است. آدمی که خودش را در زندگی شخصی شکست خورده می‌دانست. اما عمده شهرت گلابدره ای در حوزه داستان نویسی و مستندنگاری انقلاب اسلامی بود، به ویژه با دو کتاب «اسماعیل اسماعیل» در حوزه داستان و کتاب « لحظه‌های انقلاب» در حوزه مستندنگاری با ته مایه داستانی.

به واقع اهمیت کار گلابدره‌ای در « لحظه‌های انقلاب» بدین جهت است که در زمان بروز شور و هیجان پیروزی انقلاب، بدون دریافت سفارش از کسانی شروع به نگارش مستندسازی شعارها و رویدادهای روزهای اول انقلاب کرد. آن‌هم بالحنی که به شدت تحت تاثیر جلال آل احمد قرار داشت. گلابدره‌ای خود در همه عمر اذهان به این رابطه مرید و مرادی داشت و خودش را «جوجه جلال!» می‌نامید.

یکی از نکات مهم این کتاب پرداختن به گروه‌ها و جناح‌های سیاسی اعم از چپ، لیبرال و توده‌های مردم در روزهای پیروزی انقلاب است؛ اما از منظر نویسنده این گروه‌ها و توده‌ها تنها زمانی هویت می‌یابند که زیر نام امام خمینی (ره) جمع شوند. از این منظر به تئوری امت و امامت و نقش رهبری دینی صحه می‌گذارد بدون این که مرتکب تحریف تاریخی شود.

در پشت جلد این کتاب نظرات اشخاص سرشناسی در مورد کتاب ذکر شده است. از جمله مرحوم «سیمین دانشور»، نویسنده رمان جاودان «سووشون» که در خصوص « لحظه های انقلاب» این‌گونه اعلام نظر کرده است: «این کتاب، مستندگونه‌ای است از لحظه‌های اسطوره‌ای انقلاب مردم ایران، که نویسنده با تمام گوشت و خون و عصب خود شخصا آزموده. یک نوع ادبیات تجربی است. پیش‌درآمد ادبیات انقلابی‌ست که در انتظارش بود».

علیرضا کمری، استراتژیست فرهنگی و از بزرگان مطالعات دفاع مقدس نیز درباره کتاب «لحظه های انقلاب» گفته است: « گرچه در سال‌های اخیر، توجه به ادبیات انقلاب اسلامی بیشتر شده، ولی کتاب «لحظه‌های انقلاب» همچنان در زمره آثار ارزنده، قوی با بار ادبی بالا محسوب می‌شود. این کتاب، تلفیقی از خاطره‌نگاری در قالب و ساختار رمان است.»

مطالعه این کتاب خواندنی، خودمانی و سرشار از ادبیات عامیانه و شفاهی مردم را در ایام دهه فجر از دست ندهید.

* معرفی کننده : محسن جلیلوند، کارشناس منابع اداره کل 

بيشتر
سال جهش تولید گرامیباد
میز خدمت
به یاد شهدا
بيشتر
نورسیده ها
سامانه مدیریت نظارت و ارزیابی عملکرد
ویژه همکاران
بازدید سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 912464
تعداد بازديد کنندگان سايت: 263845465 تعداد بازديد زيرپورتال: 927911 اين زيرپورتال امروز: 1827 سایت در امروز: 65890 اين صفحه امروز: 1745
        نشانی: قزوین - بلوار مدرس - جنب نیروی انتظامی - اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین کد پستی 13137-34156 تلفن: 33243767 - 33243768 -028     فاکس : 33243766 - 028
 
 .Copyright © 2015 www.qazvinpl.ir. All rights reserved