ارتباط با مدیر کل


 


 

 

 
بيشتر
اخبار
1398/12/7 چهارشنبه معرفی کتاب؛ کتاب « قصه‌های سرزمین الموت »

نام کتاب: قصه‌های سرزمین الموت ( 3 جلد)

محققان: یوسف علیخانی، افشین نادری- به کوشش: حمیده چوبک

ناشر: مینودر، قزوین 1396

با موضوع ادبیات عامه ایرانی - افسانه‌ها و قصه‌های الموتی، 1565 صفحه - (در۳جلد ) – قطع رقعی (شومیز) ، جلد اول: (الموت بالا،‌ گازرخان و روستاهای اطراف)، جلد دوم: (الموت پایین، ‌زوارک و روستاهای اطراف)، جلد سوم: (الموت بالا)

قصه های سرزمین الموت کتابی است که با پشتیبانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین و پایگاه میراث فرهنگی الموت با دغدغه ثبت میراث تاریخی-فرهنگی منطقه الموت در زمینه ادبیات فولکلوریک از جمله "قصه ها، افسانه ها، مثل ها مردم در منطقه الموت" گردآوری شده است که در 1565 صفحه، بیش از 350 داستان عامیانه را از روستاهای الموت دربر گرفته است.

هم چنین علاوه بر گنجاندن قصه های فولکلوریک، فرهنگ لغت و فرهنگ اعلام تاتی/ الموتی، فرهنگ آبادی های الموت، تصاویر راویان و مناظری از الموت نیز گنجانده شده است. داستان هایی از «طبیعت و حیوانات»،«هزار و یک شب»،«قصه ها و حکایاتی از انبیا و ائمه (ع)»، داستان «حسن صباح»، مثل ها و متل ها، قصه های مربوط به حضرت علی (ع)، قصه های پیدایش، ترانه های الموتی، قصه های سحرآمیز، قصه هایی با ساختار داستان کوتاه؛ در سه جلد با عنوان«قصه های سرزمین الموت» در دسترس مخاطب قرار گرفته است.

يوسف عليخاني و افشين نادري به سفارش پايگاه باستان‌شناسي الموت در این 3 جلد اين مجموعه از بیش از 150 راوي استفاده کرده اند. كتاب با يك مقدمه‌ي درباره‌ي الموت و ویژگی های جغرافیایی و فرهنگی، انواع گويش شروع مي‌شود. همچنين شناسنامه راويان، شناسنامه آبادي‌ها، فرهنگ اصطلاحات، نمايه و عكس راويان و روستاها، بخش‌هاي ديگري از اين كتاب است.

آغازگران این امر به صورت مدرن در ایران صادق هدایت بود که شروع به جمع آوری واژگان، افسانه ها و ... بود. هم چنین بزرگانی چون نیما یوشیج، فریدون توللی، ضیاء هشترودی، دهخدا، محمدعلی جمال زاده و ...نیز اقدام به توسعه این امر مبتنی بر باورها، آداب و رسوم و متل ها کردند. این ادبیات در زمان های گذشته سرچشمه الهام بسیاری از نویسندگان و هنرمندان برای آفرینش آثار برجسته ادبی بوده است. منطقه الموت نیز یکی از معادن سرشار فرهنگ اصیل عامه به شمار می رود که متاسفانه بسیاری از راویان شیرین سخن خود را از دست داده است. کتاب فوق توسط نویسندگان و محققان برجسته استانی و کشوری آماده شده است که به ثبت و ضبط آثار از طریق گفتگوها و دیدارهای روستا به روستا و محله به محله انجام شده است. محققان به شیوه درست و علمی جمع آوری مخبران و راویان توانمند را شناسایی کرده اند و همراه با طبقه بندی و رعایت درست اصول مردم نگاری و انسان شناسی- زیر نظر سرکار خانم حمیده چوبک -دکترای باستان شناسی- و رعایت اصول فنی قصه نویسی و متل و افسانه، کار به سامان رسیده است.

کتاب فوق با اتکاء به تحقیقات علمی و  میدانی آقایان علیخانی و نادری، با توجه به اهمیت تاریخی فرهنگ عامه، علاوه بر مخاطبان خاص همچون فرهنگ پژوهان، نویسندگان و ... برای مخاطب عام (به ویژه مردم خطه الموت ) قابل بهره برداری خواهد بود.

*معرفی کننده: محسن جلیلوند، کارشناس منابع اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین

بيشتر
سال جهش تولید گرامیباد
میز خدمت
به یاد شهدا
بيشتر
نورسیده ها
سامانه مدیریت نظارت و ارزیابی عملکرد
ویژه همکاران
بازدید سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 912169
تعداد بازديد کنندگان سايت: 263815711 تعداد بازديد زيرپورتال: 927610 اين زيرپورتال امروز: 1532 سایت در امروز: 36136 اين صفحه امروز: 1450
        نشانی: قزوین - بلوار مدرس - جنب نیروی انتظامی - اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین کد پستی 13137-34156 تلفن: 33243767 - 33243768 -028     فاکس : 33243766 - 028
 
 .Copyright © 2015 www.qazvinpl.ir. All rights reserved