ارتباط با مدیر کل
اخبار
1398/12/20 سه‌شنبه به مناسبت وفات بانو زینب (س)؛ معرفی کتاب « زینب بانوی قهرمان کربلا »
معرفی کتاب : «زینب بانوی قهرمان کربلا» با ترجمه‌ رسای جعفر شهیدی

این کتاب با ترجمه روان و رسای علامه سید جعفر شهیدی، زندگی اجتماعی و سیاسی دختر امیرالمومنین (ع) را تجزیه و تحلیل کرده است. اين كتاب روايت روان و مستند و داستان گونه زندگي شير زن كربلاست.
کتاب «زینب بانوی قهرمان کربلا» نوشته عایشه عبدالرحمن (بنت‌الشاطی)؛ نویسنده، پژوهشگر و استاد دانشگاه‌های مصر، عین‌الشمس قاهره، قرویین مراکش بوده که شصت عنوان کتاب درباره موضوعاتی همچون اعجاز قرآن، زندگی پیامبر (ص)، زنان و دختران پیامبر (ص) و سفرنامه از وی به‌جای مانده است. این کتاب نخستین بار 40 سال پیش به فارسی ترجمه و بارها تجدیدچاپ شده است.
 این کتاب در زمره آثاری است که اداره مجله الهلال در مصر آن را منتشر کرده است و نویسنده آن نیز بر طریق سنت و جماعت است. او در این کتاب زندگی اجتماعی و سیاسی حضرت زینب(س) را  تجزیه و تحلیل کرده است و بخشی از صفات بارز وی را بیان می‌کند به شکلی که از او در این کتاب با عنوان «قهرمان کربلا» یاد می‌کند.
کتاب با شرح زندگی این بانوی بزرگوار در کودکی و معرفی پدران و اجداد وی آغاز می‌شود و در ادامه با ماجرای زندگی وی در زمان حکومت امیرالمومین و پس از آن به حادثه کربلا منتهی می‌شود.
زنده ياد دكتر سيدجعفر شهيدي به برگردان اين كتاب همت گماشته و با ترجمه اي دقيق و امين كتابي خواندني فراهم آورده است.
زينب بانوي قهرمان كربلا، به اهتمام غلامرضا امامي تدوين يافته كه در آغاز كتاب، سال شمار زندگي زنده ياد شهيدي را آورده و در درآمدي به زندگي نويسنده پرداخته است.
مرحومه بنت الشاطی در بخشی از مقدمه این کتاب می‌نویسد: ای پدر با گذر روزگار از یاد نمی‌برم که چگونه در محفل‌های خانوادگی ما از خاندان عزیز پیامبر(ص) سخن می‌گفتی و مهرشان را به کام ما ریختی و به ما آموختی که به آن خاندان گرامی مفتخر شویم.


 
بيشتر
سال جهش تولید گرامیباد
میز خدمت
به یاد شهدا
بيشتر
نورسیده ها
سامانه مدیریت نظارت و ارزیابی عملکرد
ویژه همکاران
بازدید سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 757219
تعداد بازديد کنندگان سايت: 255734324 تعداد بازديد زيرپورتال: 769674 اين زيرپورتال امروز: 838 سایت در امروز: 63913 اين صفحه امروز: 733
        نشانی: قزوین - بلوار مدرس - جنب نیروی انتظامی - اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین کد پستی 13137-34156 تلفن: 33243767 - 33243768 -028     فاکس : 33243766 - 028
 
 .Copyright © 2015 www.qazvinpl.ir. All rights reserved