كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
صفحه اصلي
اخبار
ارتباط با مدیر کل
بازدید سایت
پیام سال اداره کل کتابخانه ها
پیوندها
خبرگزاری ها
طرح فرا خوان آمایش
فايل ها
کتاب خوان فروردین 98
متون عمومي
معرفی
نام سال
نورسیده ها
ویژه همکاران
ورود
بیبیب

بیب

بیبیب

بیبیب

بیبیب

بیبیب

الالا

الالا

لبلبل

لببل

قثقثق

ثصثصث

2323

2323

2323

232

2323
1397/11/21 يكشنبه همزمان بادهه ی فجر: کتابخانه علامه رفیعی قزوین میزبان برنامه های متنوع و مفید بود

فعالیت های فرهنگی کتابخانه عمومی علامه رفیعی همزمان با دهه ی فجر به شرح ذیل ارایه شده اند:

1-  نمایشگاه کتاب از چهل سالگی انقلاب  و نمایشگاه کتاب از کتب استاد حسین فتاحی

2- جمع خوانی کتاب در رابطه با انقلاب اسلامی

3- بازدید دبیرستان شاهد بهشتیان و مهدکودک نوگلان از کتابخانه

4- برگزاری کلاس قصه گویی و نقاشی و بازی فکری برای کودکان

5- همکاری با اداره کل و اداره شهرستان قزوین در برگزاری شب شعر سپیده انقلاب و حضرت زهرا (س)

6- نشست کتاب خوان مدرسه ای در مدرسه رضوان

در این نشست؛  فائزه قیدری کتاب: فرشته مهربان نوشته مرضیه دروازه بان / نفیسه خانی کتاب: علاءالدین و مرد راهزن نوشته محمود میرزایی /  ثنا چگینی کتاب: وقتی بهار آمد نوشته شکوفه تقی/ زهرا صادقیان کتاب پادشاه زیرک و دزدان جواهرات نوشته محمد علی دهقان/  اسرا چگینی کتاب: شنگول و منگول نوشته مرضیه امامی /  نرگس لطفی کتاب جغد و کلاغ نوشته اسماعیل هنرمندنیا/  را معرفی نمودند.

7-  نشست کتاب خوان کتابخانه ای با حضور نوجوانان در کتابخانه علامه رفیعی

در این نشست محمدرضا حسن پور کتاب: سه دو یک پرتاب نوشته سیروس برزو/  محمدپارسا مهری،  کتاب :امیر کبیر نوشته محمد احمد پناهی/  پرهام توفیق کتاب: تاریخچه ستاره شناسی و بیگ بنگ نوشته شک آندرو سالوی/ علیرضا ابراهیمی کتاب: داستان راستان نوشته مرتضی مطهری/  علی اصغر زهرایی ، کتاب: ماه نزدیکترین همسایه زمین نوشته سید ناصر هاشمی/  را معرفی نمودند.

8- نشست کتاب خوان کتابخانه ای با حضور رئیس شهرستان قزوین و برخی از مسئولین کتابخانه ها و کتابداران نیز برگزار شد که طی آن کتاب هایی مفید معرفی و ارایه گردید که به شرح ذیل هستند:

سنگفرش هر خیابان از طلاست؛ نوشته وو چونگ کیم  توسط حیدر علی قموشی معرفی گردید:

 این کتاب مجموعه‌ای از یادداشت‌های کیم‌وو چونگ خطاب به مردم کشورش است. کتاب از ۴ قسمت و ۵۲ فصل تشکل شده است. هر فصل به طور خلاصه موضوعی را بررسی می‌کند. ۴ قسمت اصلی این کتاب عبارت است از: رویاپردازی، مدیریت، رشد کردن، رهبری. کتاب را می‌توان یک کتاب انگیزشی مدیریتی دانست که برای بسیاری از افراد می‌تواند کتاب جذابی باشد. راهکارهای مدیریتی نیز در این کتاب آورده شده است اما بحث اصلی کیم‌وو چونگ در این کتاب انگیزه دادن به جوانان است. کیم‌وو چونگ از جوانان کره و از جوانان سراسر دنیا می‌خواهد که خودشان را باور داشته باشند و برای پیشرفت خودشان و کشورشان تلاش کنند.

 ما تمامش میکنیم ؛ نوشته کالین هوور توسط فرزانه پرهیزکاری معرفی گردید:

داستان این کتاب درباره لیلی، دختری ۲۳ ساله است که رابطه‌ای پیچیده با پدرش داشته و اکنون که او از دنیا رفته است، به درخواست مادرش باید در مراسم تشییع جنازه سخنرانی کند. لیلی درباره پدرش می‌گوید: «به عنوان دخترش، دوستش داشتم اما به عنوان یه انسان، ازش متنفر بودم.» و دلیل تنفر لیلی از پدرش این بود که او وقتی عصبانی می‌شد، مادرش را کتک می‌زد. البته پدرش بعد از آن تلاش می‌کرد تا کارش را جبران کند اما موضوع اصلی همچنان پابرجاست و این موضوع روی لیلی تاثیر زیادی می‌گذارد. نویسنده در این کتاب نکته‌ای اساسی را هدف قرار داده است. کالین هوور تلاش دارد که به خواننده یاد دهد که گذشته‌ها و الگوهایی قبلی اهمیتی ندارد و ما باید گرفتار آن‌ها نشویم. هرکسی حق دارد که برای آینده خود تصمیم بگیرد. البته این تصمیم همیشه راحت نخواهد بود اما اگر خود را نجات ندهیم و تمامش نکنیم بدون تردید زندگی سخت و سخت‌تر خواهد شد.

داستانهایی از زندگانی امیر کبیر؛ نوشته محمود حکیمی توسط زهره یوسفی معرفی گردید:

داستانهایی که در کتاب در مورد این بزرگ مرد تاریخ ایران آمده است تنها گوشه ای از زندگی آن مرد بزرگ را نشان میدهد . او چون انسان بود زندگیش خالی از ضعف نبود . پس از شهادتش کوششهای فراوانی شد که شخصیتش تخریب شود . او را به دزدی ، خیانت و بیگانه پرستی متهم کردند اما حتی در زمانی که در همه شهرها و قریه ها و مسجدها تبلیغات دروغین ناصری ادامه داشت وبر سر در هر امامزاده ای سخن از عدالت ناصری بود ، مردم شریف و سپاسگذاری در خانه سر در گوش هم از عصر غرورآفرین صدارت امیرکبیر سخن میگفتند ...

کتاب متن به هم پیوسته و سنگین تاریخی ندارد ، بلکه مجموعه داستانهای مستقل و کوچکی است که برای خواننده غیرحرفه ای نیز جالب است .

جای خالی سلوچ نوسته محمود دولت آبادی توسط فاطمه قاسمی معرفی گردید:

جای خالی سلوچ رمانی رئالیستی از محمود جان دولت‌ آبادی است که بلافاصله پس از آزادی از زندان ساواک و طی ۷۰ روز نوشته‌ است.دولت‌ آبادی داستان آن را به هنگامی که دوره سه ساله حبس خود را می‌گذراند در ذهنش پرورانده بود.در این کتاب با زندگی مردم یک روستا آشنا می شوید و توصیفات کتاب آنقدر قوی و پررنگ است که انگار شما هم دارید با آن ها زندگی می کنید.داستانی از روزمرگی های مردم که با قلم توانا با چنان جذابیتی نوشته شده که خواننده را با خودش همراه می کند.

فرار از کتابخانه‌ی آقای لمونچلو؛ نوشته کریس گرابنستاین توسط نغمه ساعد معرفی گردید:

لوییجی لمونچلو، نابغه‌ی ساخت بازی‌های فکری، یک بازی بزرگ و هیجان انگیز طراحی می‌کند. کایل و دوستانش باید نشانه‌هایی که توی کتابخانه‌ است را کنار هم بگذارند و راه بیرون رفتن از کتابخانه را پیدا کنند. کایل و دوستانش به دو گروه تقسیم می‌شوند. آن‌ها برای پیدا کردن راه فرار باید چندین معما را حل کنند و از داستان‌های توی کتاب‌ها کمک بگیرند.

جشن های آتش؛ نوشته هاشم رضی توسط ناهیدالسادات حیاتی معرفی گردید:

كتاب «جشن هاي آتش» كه پژوهشي درباره جشن هاي منسوب به آتش در جهان و مراسم و آيين هاي سنتي آنها ميان ايران باستان و پارسيان هند است. نويسنده اين كتاب را از جشن مهرگان آغاز مي كند و با جشن تيرگان به پايان مي‌رساند. در اين ميان گزارش‌هايي درباره برگزاري مهرگان ميان زرتشتيان كرمان و يزد، مهرگان در دوره اسلامي و در دوران خلافت عباسيان، جشن سده و گذشتن سياوش از آتش، جشن هاي آتش ميان ارامنه و جشن هاي آذرگان و ارديبهشت‌گان از مطالب خواندني كتاب هستند.در این کتاب ابوریحان بیرونی به رسمی اشاره می‌کند که برای ما تا اندازه‌ای شگفت است "سده آبان روز است از بهمن ماه و آن روز دهم بود و اندر شبش که میان روز دهم است و میان روز یازدهم آتش‌ها زنند و و برگرد آن شراب خورند و لهو و شادی کنند و نیز گروهی از آن بگذرند تا به سوزانیدن جانوران بپردازند."  در این جشن مردم در بلندی کوه‌ها و بام‌ها آتش افروخته و پایان شدت سرما و نزدیکی بهار را جشن می‌گرفتند و جشن همراه با شادی و پایکوبی فراوان بود. این جشن نمونه جشن‌های آتش همراه با آداب و رسومی بود که در مقایسهٔ اقوال کسانی چون ابوریحان بیرونی و زکریای قزوینی و خلف تبریزی را به یاد می‌آورد که بعضی حیوانات را از ددان و زهر داران در آتش می‌سوزاندند.

9- برگزاری کارگاه آموزشی " نقش قصه گویی و قصه خوانی در رشد و تربیت کودکان" که در این کارگاه نادر میرزایی یکی از مهم‌ترین اثرات قصه‌گویی و قصه‌خوانی برای کودکان را، ایجاد رابطه صمیمانه بین والدین و فرزند و رشد عاطفی او دانست .

به‌ همین‌ دلیل تأکید کرد که حتما قصه‌خوانی برای کودک از سنین پایین شروع شود و تا سال‌های بعد ادامه داشته باشد.

میرزایی افزود:  توجه به قصه‌ گویی و قصه‌ خوانی می‌تواند در ایجاد پیوند بین کودک و کتابخوانی از همان سال‌های اولیه زندگی‌اش نقش مؤثری ایفا کند. والدین می‌توانند تا قبل از سن یکسالگی، قصه‌های کوتاهی را از برکنند و برای فرزندشان بگویند و بعد از یک سالگی کتاب قصه را هم به زندگی کودک‌شان وارد کنند .از سن یک سالگی کودک می‌تواند مفهوم قصه‌هایی را که برایش خوانده یا گفته می‌شود، درک کند؛ اما همچنان تصاویر و عکس‌های رنگی برای آن‌ها جذابیت بیشتری دارد، همچنین یکی دیگر از فواید و اهمیت قصه خوانی برای کودکان ، تقویت قدرت خلاقیت کودک است، قصه‌ خوانی و قصه‌ گویی درست به‌طور مستقیم و تأثیرگذاری، توانایی تصویر سازی و تخیل کودک و در نهایت قدرت خلاقیتش را تقویت می‌کند.

میرزایی یکی از دغدغه‌های اصلی برخی خانواده‌های علاقه‌مند به مطالعه و کتابخوانی را، انتخاب کتاب درست و مناسب برای کودکان دانست.ایشان تأکید کردند: والدین باید توجه داشته باشند که کتاب حتما متناسب با سن و سال، نیاز و ویژگی‌های روحی و روانی کودک باشد و سلیقه شخصی خودشان را در این امر دخیل نکنند.

 

بيشتر