كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
صفحه اصلي
اخبار
ارتباط با مدیر کل
بازدید سایت
پیام سال اداره کل کتابخانه ها
پیوندها
جشنواره رضوی
خبرگزاری ها
طرح فرا خوان آمایش
فايل ها
کتاب خوان اردیبهشت 98
متون عمومي
معرفی
نام سال
نورسیده ها
ویژه همکاران
ورود
بب

ذلذ

ففف

فف

للل

لبلبل

للل

ففف

ففف

ففف

للل

للل

الالا
1397/12/21 سه‌شنبه نگاهی به برنامه های فرهنگی کتابخانه عمومی علامه رفیعی قزوین

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین ، بخشی از اقدامات فرهنگی انجام شده در کتابخانه عمومی علامه رفیعی قزوین  به شرح ذیل هستند:

.1-      جمع خوانی از کتاب بوی بال فرشته باحضور اعضای نوجوان

بوی بال فرشته (مجموعه ی شعر نماز ویژه ی نوجوانان) عنوان کتابی است از هدی رشاد که توسط انتشارات اطلاعات در سال 1379 به چاپ رسیده است.

موضوع اصلی این کتاب شعر فارسی است. اين مجموعه كه در چهار فصل ترتيب يافته است، شامل شصت و چهار قطعه شعر مى باشد كه پنجاه شاعر نوجوان يا بزرگسال، براى نوجوانان درباره «نماز و نيايش» سروده‌‏اند. نگارنده در این كتاب خاطرات شنیده از جبهه را به صورت نوشته‌ها و اشعاری در قالب چهارده نامه بازگو می‌كند. برای نمونه: خانه هنوز هم/ بوی اطلسی می‌دهد و/ عطر گرم تعارف نشستن/ و من هنوز هم/ به بهانه‌ی مسافری كه در باران/ رفته است به راهی دور،/ چراغ و آب و آینه را/ به هم آشتی می‌دهم/."

2-      جمع خوانی از کتاب چغک با حضور اعضای نوجوان کتابخانه 

چُغُک تالیف مؤسسه فرهنگی هنری ایمان جهادی است که توسط انتشارات صهبا به چاپ رسیده است . جغک روایت جذابی از وقایع تاریخی انقلاب اسلامی ایران در شهر مشهد است.

داستان از زبان مردم کوچه و بازار گفته می‌شود و به همین دلیل  مخاطب امروز خیلی خوب آن را می‌فهمد.  داستان بر اساس رویدادهای روزهای نهم و دهم دی‌ماه ۱۳۵۷ در مشهد شکل می‌گیرد. ماجراهای این دو روز، از مهم‌ترین اتفاقات دوران مبارزات مردم ایران بر ضد رژیم شاهنشاهی است که در کتاب چُغُک به خوبی تصویر و روایت شده است. داستان چُغُک یک "سینما رمان" است، که در آن بخش‌هایی از داستان به طور کامل به کمک نقاشی و تصاویر تمام صفحه‌ای روایت می‌شود، به گونه‌ای که مخاطب، داستان را هم‌چون تصاویر یک فیلم از نظر می‌گذراند و هرچه پیش‌تر می‌رود، تصاویر و کلمات بیشتر به هم گره می‌خورد و روایتی تصویری و جذاب را می‌آفریند.

3-      کارگاه قصه گویی از کتاب قصه ی شیرین نماز برای کودکان نوشته ناصر نادی

این کتاب ، برای آموزش ساده و شیرین نماز به کودکان نوشته شده که تصویرهای آن به کودکان کمک می‌ کند بهتر با آداب نماز آشنا شوند. در این کتاب داستان هایی برای کودکان آورده شده که آن‌ها را به خواندن نماز ترغیب می‌کند. در این کلاس یکی از کودکان به صورت نمادین به خواندن نماز پرداخت و در ادامه کودکان به تصویر سازی قصه پرداختند.

4-      نمایشگاه کتاب

5   -  نشست کتابخوان کتابخانه ای با معرفی کتاب های ذیل برگزار شد :

ادواردو؛ نوشته بهزاد دانشگر  توسط دلارام اردشیری معرفی گردید:

 دانشگر این رمان را بر اساس زندگی و حواشی ترور شهید ادواردو(مهدی) آنیلی ـ تنها وارث خانواده آنیلی ثروتمند مشهور ایتالیایی ـ نوشته است .رمان "ادواردو" که تیرماه امسال در چهاردهمین جایزه ادبی قلم زرین مورد تقدیر قرار گرفت در 336 صفحه و قطع رقعی در سال 94 توسط نشر آرما منتشر شده است.

"بهزاد دانشگر" نویسنده و پژوهشگر اصفهانی برای پژوهش و تحقیق درباره شخصیت ادواردو و تألیف این کتاب  چهار سال تلاش کرده است. ادواردو داستان خبرنگار بخش حوادث یکی از نشریات ایتالیایی است که درباره مرگ ادواردو پول‌دارترین جوان ایتالیا و چهره‌ای مشهور در فوتبال که مالک باشگاه یوونتوس است تحقیق می‌کند. وی در تحقیقاتش درباره نتایج گزارش پلیس و آنچه که دولت سعی دارد به گوش مردم برساند تردید پیدا می‌کند. در این مسیر ملاقاتش با گروهی مستندساز ایرانی که به ایتالیا امده اند تا درباره مرگ ادواردو تحقیق کنند اوضاع را پیچیده‌تر می کند.

 امیر ارسلان نامدار؛ نوشته سعید قانع توسط شیرین امامی معرفی گردید:

"امیر ارسلان "قصه‌ای است سراسر حادثه و ماجراجویی که در این کتاب در قالب هفت قسمت روایت می‌شود .توصیف اصلی قصه بر پایه این حوادث شکل می‌گیرد : کودکی امیر ارسلان، ارسلان در شهر روم، گریختن فرخ لقا، ارسلان در بارگاه پطرس شاه، دربند شدن امیر ارسلان، فریفتن قمر وزیر ارسلان را، دیدار اقبال شاه با امیر ارسلان، جنگ ارسلان با فولادزره دیو، تسخیر قلعه سنگباران به دست ارسلان، و نجات فرخ لقا از طلسم جادویی .

ایده عالی مستدام؛ نوسته چیپ و دان هیث توسط نازنین شفیعی معرفی گردید:

این کتاب ترجمه یکی از پرفروش ترین کتاب‏های دنیای کسب‏ وکار به نام Made TO Stick نوشته براردان هیث می‏باشد. شما در هر موقعیتی که باشید حرف‏ها و ایده‏ ها، محصولاتی دارید که می‏ خواهید که به اثرگذارترین شیوه آن‌ها را طرح کنید. این کتاب شما با 6 کلید طلایی برای عالی و مستدام ‏کردن ایده ‏هایتان آشنا می‌کند. این کتاب  با هدف ماندگار کردن ایده ها نوشته شده است و جزو 10 کتاب برتر حوزه کسب وکار سایت آمازون به شمار آمده و به ده ها زبان زنده دنیا معرفی شده است.

امیرکبیر؛ نوشته محمد پناهی توسط نغمه دباغ رضایی معرفی گردید:

محمد احمدپناهی سمنانی متولد ۱۹ مهر ۱۳۱۳ تاریخ‌نگار و نویسنده ایرانی، پژوهشگر ادبیات فولکلور و کارشناس تاریخ از دانشگاه تربیت معلم است. تیمور لنگ، چنگیز مغول، آغامحمدخان قاجار،کریم خان زند، امیرکبیر، خواجه نصیرالدین طوسی، ستارخان، قائم مقام فراهانی و فردوسی نام‌هایی هستند که او در بخش پژوهش تاریخ به آن‌ها پرداخته‌است. او در این کتاب به سرگذشت تقی امیرکبیر، از سال 1220 هجری قمری تا سال 1268 هجری قمری پرداخته است که تنها گوشه ای از زندگی آن مرد بزرگ را نشان میدهد . امیرکبیر در دوره صدارت سه سال و سه ماه (۳۹ ماهه) خود، اصلاحاتی را در زمینه‌های آموزشی، اجتماعی و سیاسی ایران آغاز کرد. امیرکبیر دارُالفُنون را بنیان نهاد، مسجد و مدرسه دینی ساخت، بست‌نشینی در بیوت علما و تعزیه‌خوانی را محدود و شورش بابی‌ها را سرکوب کرد. او با دسیسه اطرافیان شاه از مقام خود برکنار و به کاشان تبعید شد و به دستور شاه به قتل رسید.

محمد قریب؛ نوشته فرهاد حسن زاده توسط محدثه ثاقب علیزاده معرفی گردید:

فرهاد حسن زاده از اعضای مؤسّس و نایب رئیس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و از فعالانِ نویسندگی در نشریات مربوط به این گروه سنّی است. بیش از 50 کتاب از او به چاپ رسیده که قریب به اتّفاق آنان برای کودک و نوجوان نوشته شده است. این کتاب به سرگذشت و زندگی دکتر محمد قریب که از اولین پزشکان متخصص طب اطفال و بنیان‌گذار علم نوین پزشکی کودکان در ایران بود پرداخته است. در شرح زندگینامه دکتر محمد قریب این گونه آمده است که وی در سال 1288 هجری شمسی در گرگان از روستاهای توابع آشتیان به دنیا آمد. وی تحصیلات دوران ابتدایی خود را در دبستان سیروس و تحصیلات متوسطه خود را هم در دارالفنون پشت سر گذاشت...

بيشتر