كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
صفحه اصلي
اخبار
ارتباط با مدیر کل
بازدید سایت
پیام سال اداره کل کتابخانه ها
پیوندها
جشنواره رضوی
خبرگزاری ها
طرح فرا خوان آمایش
فايل ها
کتاب خوان اردیبهشت 98
متون عمومي
معرفی
نام سال
نورسیده ها
ویژه همکاران
ورود
لبلبل

لبل

بل

لبل

لبل

لبل

بلب
1397/12/22 چهارشنبه در این گزارش بخوانید: برگزای طرح کتابخانه شناسی در روستای کلج و جشن نیکوکاری در کتابخانه رازمیان

کتابخانه عمومی آیت الله حاج سید حسین موسوی روستای کلج با هدف معرفی هرچه بیشتر اقدامات و فعالیت های کتابخانه های عمومی اقدام به برگزاری طرح کتابخانه شناسی کرد.

طی این طرح دانش آموزان دبیرستان شبانه روزی شهید مطهری کلج با بخش های مختف کتابخانه ،چیدمان صحیح  کتاب در  قفسه ها ، چگونگی عضویت در کتابخانه ، آشنایی با چگونگی استفاده از شناسه های قفسه ها در انتخاب کتاب ،چگونگی عضویت ،آشنایی با چگونگی ثبت ومهر کتاب ، مرجع شناسی وآشنایی با منایع مرجع کتابخانه وچگونگی استفاده از این منابع در تحقیق وپژوهش ، آشنایی با چگونگی جستجوی کتاب در  نرم افزار سامان  آشنا شدند.

از دیگر اقدامات این کتابخانه برگزاری نشست گروه های مطالعاتی است که طی آن مباحثه و مذاكره گروهي، وسيله مؤثر و مفيدي است براي تبادل اطلاعات و كسب آگاهي‏ها؛ زيرا هر يك از افراد، اطلاع و دركي را كه از زاويه ديد و شناخت خود به دست آورده‏اند با هم در ميان مي‏گذارند و به بالا بردن سطح و اندازه معلومات يكديگر كمك مي‏كنند در این نشست ها اعضاء با  مطالعه یک کتاب پیرامون یک موضوع درک خودرا در مورد ابعاد مختلف آن کتاب وآن موضوع با یکدیگر در میان گذاشته و پیرامون ان به بحث وگفتگو می پردازند .

در این راستا در این کتابخانه هر هفته یک نشست گروه های مطالعاتی برگزار می گردد همچنین به مناسبت های مختلف نیز این نشست ها با علاقه اعضاء برگزار می گردد .در این کتابخانه 6گروه مطالعاتی ویژه رده های سنی مختلف تشکیل شده است که بنا به رده های سنی افراد  هر گروه ویژگی های متفاوتی را دارا می باشند.

همچنین در نشست کتابخوان کتابخانه ای این کتابخانه حضور دانش آموزان پایه یازدهم انسانی در کتابخانه  با معرفی چهار عنوان کتاب از منابع کتابخانه صورت پذیرفت در این نشست کتاب های قزوین در عصر قاجار ،کاشت  داشت  برداشت ،آموزش خط ریز،لطیفه های شیرین عبید زاکانی توسط چهار دانش آموز  به سایرین معرفی گردید .

برگزاری نشست آموزش احکام به دختران 9 ساله کتابخانه و طرح گلریزان کتاب از دیگر اقدامات بود که  در این طرح 120نسخه کتب اهدایی جمع آوری گردید  این طرح به صورت پیوسته  در این  کتابخانه در حال اجرا می باشد .

 نشست آموزشی چگونه یک کتاب را خلاصه نویسی کنیم  ، در این نشست کودکان با اهمیت خلاصه نویسی کتاب ، چگونگی خلاصه نویسی کتاب و  اصولی که در خلاصه نویسی کتاب با ید مورد توجه قرار گیرد آشنا گردیدند .

نشست خلاصه گویی کتاب که در این کتابخانه در حال برگزاری می باشد در این طرح کودکان ونوجوانان  خلاصه کوتاهی از محتوای کتاب را برای سایر دوستان خود بازگو می نمایند  .با اجراء این اقدام سایر کودکان ونوجوانان  که ممکن است به علت عدم اگاهی از محتوای کتاب به مطالعه ان مبادرت نورزند با اگاهی از محتوای  کتاب به ان علاقه مند شوند وبا شناخت بیشتر از محتوای منابع دست به انتخاب ان بزنند

نشست آموزشی چگونه یک داستان کوتاه بنویسیم ؟ و نشست جمع خوانی کتاب نیز که طی ان هر فرد به مطالعه یک کتاب به صورت انفرادی و با حضور در گروه می پردازند و از لذت مطالعه در گروه بهره مند می شود .

***************

به مناسبت نزدیک شدن به ایام نوروز ویژه برنامه ای  با عنوان عیدی برای همه با همکاری کمیته امداد در کتابخانه برگزار گردید و اعضایی از نظر شرایط اقتصادی در وضعیت بهتری قرار داشتند با کمک های مالی خود هر چند اندک خواستند که در شادی کسانی که از نظر مالی در وضعیت نامسائدی قرار دارند در این عید باستانی  سهیم باشند.

بيشتر