كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
صفحه اصلي
اخبار
ارتباط با مدیر کل
بازدید سایت
پیام سال اداره کل کتابخانه ها
پیوندها
خبرگزاری ها
طرح فرا خوان آمایش
فايل ها
کتاب خوان فروردین 98
متون عمومي
معرفی
نام سال
نورسیده ها
ویژه همکاران
ورود
FDFDF

FDFDFDF

FDFDFDF

FDFDFDF

FDFDFDF

FDFDFF

FDFDFDF

FDFDFDF

2323

HGHGH

FDFDF

FDFDF

FDFDF
1397/9/11 يكشنبه برگزاری مسابقات و نمایشگاه های متنوع در کتابخانه عمومی شیخ عاملی شال

طی یک ماهه گذشته برنامه ها و فعالیت های مختلفی در کتابخانه عمومی شیخ عاملی شهر شال برگزار شد که برگزاری مسابقات فرهنگی، مسابقات نقاشی و کتابخوانی و نمایشگاه های مختلف از جمله این اقدامات هستند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، برنامه ها و فعالیتهای مختلفی در کتابخانه شال برگزار شد که به شرح ذیل هستند:

بازدید رییس آموزش و پرورش منطقه شال

زهرا نادری رییس آموزش و پرورش منطقه شال به همراه تعدادی از کارشناسان اداره آموزش و پرورش و جمعی از دانش آموزان آموزشگاه ولایت از کتابخانه شال بازدید کردند، وی ضمن بازدید از قسمت های مختلف کتابخانه و همچنین نمایشگاه کتاب و به ویژه بخش مرجع، در جریان کم و کیف خدمات کتابخانه قرار گرفتند. این مسئول ضمن اعلام آمادگی همکاری های گسترده تر آموزش و پرورش با کتابخانه، بر لزوم استفاده هر چه بیشتر دانش آموزان از منابع و خدمات فرهنگی کتابخانه تاکید کردند.

راهپیمایی کتاب

با همکاری اداره آموزش و پرورش شال، طرح بازدید دانش آموزان مقاطع مختلف از مدارس شال با عنوان راهپیمایی کتاب در هفته کتاب اجرا شد. در این طرح دانش آموزان مقاطع مختلف به شکل متناوب از کتابخانه بازدید کرده و با خدمات آن آشنا شدند.

دانش آموزان مقاطع مختلف، در هر یک از روزهای هفته کتاب با در دست داشتن بنری تحت عنوان راهپیمایی کتاب، به شکل راهپیمایی گونه از خیابان های شهر عبور کرده و به کتابخانه مراجعه کردند. این حرکت باعث ایجاد شور و نشاط فرهنگی در شهر و اعلام اهمیت موضوع کتاب و کتابخوانی به شهروندان بود.

معرفی نویسنده های بومی شهر شال

در جریان بازدید دانش آموزان، نویسندگان و مولفان شهر شال به دانش آموزان معرفی شدند. آشنایی دانش آموزان ( به خصوص دانش آموزان مناطق و شهرهای کوچک و کمتر برخوردار) با نویسندگان و مفاخر معاصر محل زندگی خودشان، حس اعتماد به نفس را در آنان تقویت می کند.

از جمله نویسندگان شالی که آثارشان در کتابخانه شال موجود می باشد می توان به علیرضا هاشمی نیا متخلص به دلنشین شالی، حسین غلامی، حسین عاملی، روح الله شاه محمدی، سید رضا موسوی، حسن موسوی شالی، کریم عاملی، امیر عاملی و ... نام برد.

قصه گویی

برنامه قصه گویی از کتاب پسته دهان بسته و 4 قصه دیگر در جمع با نشاط کتابخوان های کوچک، اجرا شد.

این قصه از جلد اول مجموعه  قصه های کوچک برای بچه های کوچک نوشته شکوه قاسم نیا (انتشارات قدیانی) انتخاب شد که بسیار مورد استقبال کودکان نیز قرار گرفت. هر يك از كتاب‌هاي اين مجموعه حاوي قصه‌هايي ساده و مصور است. كودك به‌راحتي اين قصه‌ها را درك مي‌كند و به‌دليل جذابيت و تنوع شخصيت‌ها و ماجراهاي گوناگون آنها، ماجراي هر قصه را با علاقه دنبال خواهد كرد.

نشست کتابخوان ویژه کودک

در این نشست که با شرکت کودکان مشتاق برپا شد، هر یک از کودکان کتاب خود را برای دیگر دوستان تعریف کرد. بااینکه این کودکان، از اعضای تازه کتابخانه شال هستند، اما شور و شوق بسیار خوبی در زمینه مطالعه و کتابخوانی دارند و به گفته خودشان بعد از مدرسه دوست دارند تمام وقت خود را در کتابخانه بگذرانند.

کتاب های صدای نفس های دشمن توسط محمدطه صالحی، تپه خاطرات توسط امیرحسین اکبری، گربه چکمه پوش توسط امیرحسین عاملی، پادشاه و غلام ترسو توسط معراج ابراهیمی، و آدم و حوا توسط رضا فلاح معرفی و به اشتراک گذاشته شد. تسلط بچه ها به کتابهایی که خوانده بودند، بسیار دیدنی و قابل تحسین بود.

مسابقه حلقه ها

بعد از برنامه قصه گویی و نشست کتابخوان برای کودکانی که به تازگی عضو کتابخانه شده بودند، حالا نوبت آن بود تا بچه ها با تجربه یک بازی و مسابقه خلاقانه، بیش از پیش از بودن در کنار هم و در کتابخانه لذت ببرند.

پرتاب حلقه ها هم یک وسیله ورزشی هستند و باعث تقویت عضلات می شوند هم باعث تقویت دقت و تمرکز و همچنین هماهنگی بین چشم و دست می شوند . پرتاب موفقیت آمیز حلقه پرتاب باعث افزایش اعتماد به نفس می شود . گروهی بودن این وسیله (مسابقه دادن) مهارت های اجتماعی را نیز افزایش می‌دهد.

در پایان به برنده مسابقه که بیشترین تعداد حلقه ها را روی پایه کاکتوس انداخت، هدیه ای به رسم یادبود از طرف کتابخانه اهدا شد.

مسابقه نقاشی

مسابقه نقاشی برای اعضا کودک کتابخانه برگزار شد. در این مابقه کودکان از بهترین قسمت داستانی که خوانده بودند و متناسب با آن نقاشی کشیدند. در این برنامه کودکانی که رابطه خوبی خوبی با کتابخانه نداشتند در کنار دیگر اعضا قرار داده شدند تا بدین وسیله طعم شیرین کار گروهی را تجربه کرده و با کتابخانه نیز آشتی کنند که موفقیت آمیز بود.

مسابقه زیباترین جمله

مسابقه ای تحت عنوان "زیباترین جمله از بهترین کتابی که خوانداه ام" به مناسبت هفته کتاب در کتابخانه شال برپا شد. به این منظور فراخوان آن منتشر و آثار اعضا جمع آوری شد تا در اختتامیه کتابخانه ای جشنواره رضوی از برگزیدگان این مسابقه تقدیر به عمل آید.

نمایشگاه کتاب و کاریکاتور

نمایشگاهی از جذابترین کتاب های موجود در کتابخانه در رده های مختلف به نمایش در آمد و در خلال نمایشگاه کتاب، نمایشگاه عکسی از کاریکاتور های کتابی به نمایش در آمد. این کاریکاتورها بیشتر با حال و هوای مزایای کتابخوانی و عوامل کتاب نخوانی بودند که مورد توجه و استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفت.

ادابازی ( پانتومیم  یا نمایش بی کلام)

در جریان بازدید مدارس از کتابخانه در طول هفته کتاب، یک دوره مسابقه ادابازی یا پانتومیم برگزار شد. این برنامه که با شرکت دو تن از دانش آموزان دبیرستان پسرانه امام خمینی شال برگزار شد، بسیار مورد استقبال قرار گرفت و فضای بسیار نشاطی در کتابخانه به وجود آورد.

هوش و خلاقیت

در جریان بازدید دانش آموزان مقطع ابتدایی، تمرینات هوش و خلاقیت برای آنها به کار گرفته شد که جذابیت زیادی برای‌شان داشت. در این فعالیت از کتاب 90 بازی، سرگرمی و خلاقیت بهره گرفته شد.

کتاب فوق اثری است از کلودیا وینکلمن به ترجمه مژگان زندی فر و چاپ انتشارات الماس پارسیان. این مجموعه با فعالیت‌های مبتکرانه، سرگرم کننده و آموزنده ای که در خود جای داده است زمینه یادگیری صحیح مهارت های مورد نیاز کودکان دبستانی را از جمله تقویت تمرکز، افزایش هوش، خلاقیت، آشنایی با اعداد و نوشتن فراهم می آورد و مانع از آن می‌شود که کودک حین یادگیری دچار کسالت یا خستگی گردد. جدول، هزارتو، نقطه به نقطه، رنگ آمیزی و از جمله فعالیت های موجود در کتاب حاضر است.

شاهنامه خوانی

از دیگر برنامه های اجرا شده در هفته کتاب، شاهنامه خوانی بود که توسط دانش آموزان دختر متوسطه بازدید کننده از کتابخانه اجرا شد. علاوه بر اشعار فاخر و حماسی فردوسی حکیم، نسخه نفیسی از شاهنامه که درکتابخانه شال موجود است نیز برای دانش آموزان بسیار جذاب بود. نسخه فوق اهدایی خیر محترم شالی آقای دکتر کرمی است که در اردیبهشت سال جاری به همراه چند نسخه نفیس دیگر در موضوعات ادبی و تاریخی از نمایشگاه 50 درصد تخفیفی که در کتابخانه شیخ عاملی برپا بود خریداری کرده و به کتابخانه شال اهدا کردند.

آموزش رایانه

یک دوره کلاس آموزش کار با رایانه برای اعضای کودک کتابخانه شال برگزار شد. در این دوره مهارت های مقدماتی رایانه به کودکان آموزش داده شد و بر طبق علاقه مندی و خواسته خود اعضای کودک، این کلاس به طور متناوب و هفته ای یک بار در کتابخانه برگزار خواهد شد.

قصه خوانی با کارت های قصه گویی

برنامه قصه گویی با کارت های قصه گویی از دیگر برنامه های اجرا شده در هفته کتاب بود. در این برنامه از کتاب قصه آیه ها انتشارات کتابهای فندق بهره گرفته شد. کارت های قصه گویی از ابزار شناخته شده و جذاب قصه گویی برای کودکان اند که می توان از آنها با روش های ابتکاری و خلاقانه برای قصه خوانی اسفاده کرد. این کارت ها، زمینه انس و گرایش ودکان به قرآن کریم و آشنایی با قصه ها، ارزش ها و مفاهیم این کتاب آسمانی را نیز فراهم می آورند.

همچنین همگام با آموزه های دینی، سواد بصری بچه ها را هم به گونه ای غیرمستقیم ارتقا می دهند. کارت های قصه گویی این قابلیت را دارند که بزرگترها بچه ها را تشویق کنند تا قصه ها را از روی تصاویر برای دوستان خود بازخوانی و یابا توجه به سیر قصه، تصاویر به هم ریخته را مرتب کنند و ماجرای آن را با روایت خود بنویسند.

بيشتر