كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
صفحه اصلي
اخبار
ارتباط با مدیر کل
بازدید سایت
پیام سال اداره کل کتابخانه ها
پیوندها
خبرگزاری ها
طرح فرا خوان آمایش
فايل ها
کتاب خوان فروردین 98
متون عمومي
معرفی
نام سال
نورسیده ها
ویژه همکاران
ورود
xzxzx

zzZZ

fdfdfdf

hghghgh

jhjhjhj

gfgfg

322
1397/9/12 دوشنبه همکاری گسترده ی کتابخانه علامه دهخدا با ادارات و دستگاه های شهر الوند

یکی از راه های معرفی کتابخانه در سطح جامعه و بالابردن سطح کتابخوانی، همکاری کتابخانه با دیگر نهادها و ادارات می باشد. منفعل بودن کتابخانه جز منزوی شدن کتاب و کتابخوانی در جامعه، عایدی دیگری نخواهد داشت. در همین راستا، کتابخانه دهخدا با معرفی خود به ادارات و سازمان ها و ایجاد راههای ارتباطی با آن ها اقدام به فعالیت های اجتماعی و بالابردن اعضای کتابخوان در سطح شهر الوند نموده است. همکاری های صورت گرفته به شرح ذیل می باشد

1.       همکاری با بهزیستی شهر الوند: این همکاری از دو سال پیش آغاز شده و همچنان ادامه دارد.. در ابتدای این همکاری تمام اعضای بهزیستی عضو کتابخانه گردیدند. بعلاوه فضایی در اختیار آنها قرار گرفته است تا ساعاتی از هفته را با برقراری کلاسهایی به ارائه خدمات به معلولین عزیز بپردازند. این کلاس ها شامل کلاس های تقویتی و همچنین کلاسهای خلاقیت و بازی برای معلولین می باشد. همچنین کتابخانه در روز جهانی معلولان با دعوت از چند معلول فعال سازمان بهزیستی، از آنها تقدیر نمود. این فعالیتها موجب گردیده است علاوه بر خود معلولان عزیز، خانواده ی آنها نیز ضمن آشنایی با کتابخانه به عضویت کتابخانه درآمده و از خدمات کتابخانه استفاده نمایند.

2.       همکاری با سازمان های مردم نهاد شهر الوند: کتابخانه دهخدا با برقراری ارتباط با سازمان های مردم نهاد و استفاده از کارشناسان آن ها اقدام به برگزاری کلاس هایی برای مادران خانه دار نموده است. یکی از معظلات کلاس های قصه گویی در کتابخانه، حضور مادران در محوطه کتابخانه و ایجاد شلوغی بود ولی با هماهنگی هایی که صورت پذیرفت، توانستیم یکی از کارشناسان این نهاد را به کتابخانه دعوت نموده و کلاس هایی را تحت عنوان مهارت های زندگی برقرار نماییم. کلاس هایی که به طور همزمان با قصه گویی کودکان برگزار می شد و توانستیم با یک تیر دو نشان بزنیم. در واقع هم از هرج و مرج ایجاد شده جلوگیری نمودیم و هم توانایی مادران را بالاتر ببریم. این کلاس ها با استقبال بی نظیر مادران رو به رو شده است.

3.       همکاری با زنان خانه دار: یکی دیگر از برنامه های مهم تشویقی برای بالا بردن سطح کتابخوانی در جامعه همکاری با جامعه زنان خانه دار بوده است . کتابخانه با در اختیار دادن فضایی به زنان خانه دار در ساعاتی از هفته اقدام به جمع خوانی کتاب  و نقد و بررسی کتاب می نمایند. این برنامه نیز که بیشتر حول مسائل روانی خانم ها در خانه پرداخته می شود از استقبال زیاد خانم ها برخوردار گردیده است.

4.       همکاری با اداره ارشاد شهر الوند: کتابخانه دهخدا با همکاری اداره ارشاد الوند اقدام به برگزاری کلاس خوشنویسی و طراحی در کتابخانه می نماید که توانسته از این طریق نیز تعداد زیادی از شرکت کنندگان در این کلا سها را به عضویت کتابخانه در آورد. این همکاری ها موجب شلوغ تر شدن کتابخانه و سنگین تر شدن وظایف همکاران گردیده است ولی پویایی و زنده بودن کتابخانه به عنوان یک نهاد اجتماعی موجب دلگرمی و تشویق این حرکت رو به جلو شده است.

5.       همکاری با فرمانداری شهر الوند: این همکاری موجب شناخته تر شدن کتابخانه در سطح مسئولین شهری شده است،  کتابخانه دهخدا با حضور مستمر در جلسات ادارات شهرستان اقدام به همکاری در برگزاری مراسم های مختلف توسط این اداره نیز نموده است. به طور مثال در مراسم مختلف برگزار شده توسط فرمانداری، کتابخانه نیز با برگزاری نمایشگاه کتاب و عضو گیری در حاشیه مراسم های مختلف، ضمن معرفی کتابخانه به شرکت کنندگان، به تشریح خدمات کتابخانه نیز می پردازد.

بيشتر