فهرست

ويدئو

یازدهمین پادکست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین منشر شد معرفی کتاب جنایت و مکافات
به گزارش روابط عمومی کتابخانه های عمومی استان قزوین، در راستای ارائه خدمات نوین و با هدف تهیه بسته های مطالعاتی در یازدهمین شماره از پادکست کتابخوان، کتاب «جنایت و مکافات» تالیف  "داستایفسکی" معرفی و بررسی شد.


معرفی رمان جنایات و مکافات (1865
(

شاهکار "فیودور میخایلوویچ داستایفسکی" نویسنده‌ی بزرگ روس است.  قهرمان داستان دانشجوی جوانی است به نام راسکولنیکوف، که به سبب فقر مجبور به ترک دانشگاه شده است. او قصد دارد با کشتن یک پیرزن رباخوار، امکان بهبود زندگی خود و بشریت را فراهم کند.
 بخش اساسی که همه‌ی حوادث رمان به آن گره می‌خورد مبتنی بر پیچیدگی انگیزه‌هایی است که این جنایت را سبب می‌شود. دو اندیشه راسکولنیکوف را پیوسته آزار می‌دهد، یکی تصاحب این پول و دیگری صرف آن در راه عادلانه. پس از قتل پیرزن، راسکولنیکوف محل جنایت را با غنیمت بسیار ناچیز ترک می‌گوید. از همان لحظه در عمق وجود خود احساس می‌کند که شکست خورده است. پولی را که ربوده برای اندکی از آرمان‌های عدالت‌خواهانه‌ی او نیز کفایت نمی‌کند. با این همه راسکولنیکوف نمی‌خواهد اعتراف کند که شکست خورده است. زندگی‌اش در دو زمینه‌ی مختلف گسترش می‌یابد. یکی احساس همدردی با بینوایان و دیگری عذاب وجدان، چندان که به فکر خودکشی می‌افتد.
قاضی پتروویچ که کار رسیدگی به ماجرای قتل را بر عهده دارد به راز او پی می‌برد ولی منتظر می‌ماند تا راسکولنیکوف خودش به گناه خود اعتراف کند. می‌خواهد او را دستگیر کند که ناگهان اعترافات دروغین کارگری مبتلا به توهم، که خود را قاتل معرفی می‌کند، وضع را پیچیده می‌سازد.
 ابهام ماجرا پس از ملاقات راسکولنیکوف با سونیا، دختر جوانی که با وجود زندگی یأس‌آمیز خود، پاکی ضمیرش را حفظ کرده است، فزونی یافته و همین امر باعث دلبستگی راسکولنیکوف به او می‌شود. سونیا از او می‌خواهد که پیش پلیس برود و به گناه خود اعتراف کند. ولی مدتی می‌گذرد تا این تصفیه‌ی روح صورت گیرد. سیر وارونگی سرنوشت او در آخرین فصل رمان به اوج خود می‌رسد، یعنی زمانی که پس از اعتراف راسکولنیکوف به جنایت، او را محاکمه و به سیبری تبعید می‌کنند. در آن‌جا او به انسان‌دوستی ایمان می‌آورد. ایمانی که کاملاً برعکس باورهای اولیه‌ی اوست. سرانجام راسکولنیکوف به کشف بعدی از زندگی نائل می‌شود که در آن عدالت و ترحم جنبه‌ی مهم‌تر از نفع طلبی صرف است. کشف همین موضوع است که باعث اعتراف او به قتل و متعاقباً معکوس شدن باورهایش می‌گردد.
به عبارت دیگر جنایت و مکافات؛ از مهم ترین رمان های تاریخ است؛ حکایت انگیزه‌های قتل و تاثیر هولناک آن بر قاتل. رمانی جذاب بر پایه روان شناسی ذهن، الهیات مسیحی و نسبت سنجی رنج و غم.
جنایت و مکافات را با ترجمه احد علیقلیان در نشر مرکز، حمیدرضا آتش برآب در نشر علمی و فرهنگی، اصغر رستگار در نشر نگاه، مهری آهی در نشر خوارزمی و پرویز شهدی در نشر پارسه بخوانید.


معرفی کتاب: محسن جلیلوند کارشناس منابع اداره کل کتابخانه های عمومی استان