فهرست

فراخوان

اخبار برگزيده

محفل «راویان بالندگی» با تجلیل از شاعران انقلاب در استان قزوین برگزار شد؛

انقلاب ادبی، دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی در ایران بود

محفل ادبی مجازی «راویان بالندگی» با تجلیل از شاعران، برجسته انقلاب اسلامی در استان قزوین برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، محفل  ادبی مجازی« راویان بالندگی» با هدف تجلیل از شاعران فعال در حوزه انقلاب و تولید آثار انقلابی با حضور فاطمه محمد بیگی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین؛ حجت الاسلام و المسلمین دکترعلی نعمت الهی  مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد،بازرسی و امور حقوقی استانداری قزوین، مهدیه سادات قافله باشی رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر قزوین،محمد علی حضرتی و اسماعیل سکاک از شاعرین و پژوهشگران برجسته استان قزوین و حضور مجازی نغمه مستشار نظامی، دبیرمحافل ادبی نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار شد.

انقلاب اسلامی حامی شعر و ادبیات است

فاطمه محمد بیگی اظهار داشت: همواره ادبیات و شعر در نظام جمهوری اسلامی ایران جایگاه ویژه ای داشته است که رشد و نمو این فعالیت فرهنگی اثربخش در سالهای پس از انقلاب به خوبی قابل مشاهده است،همچنین رهبر معظم انقلاب نیز بارها در بیانات خود و جلسات دیدار با شاعران از اهمیت و تاثیرگذاری این ابزار فرهنگی سخن گفته اند.
وی بیان کرد: همواره در بیانات مقام معظم رهبری می بینیم که از شعر با عناوین نیکو یاد کرده اند و حفظ اشعار انقلابی و اشعار پایداری را حفظ تاریخ در اذهان جامعه دانسته اند، چرا که ماندگاری شعر به دلیل ریتم و آهنگ در خاطرها بسیار آسان تر از وقایع و روایت هاست و این در حالی است که اشعار میتوانند پویایی و زایش معنایی بی نظیری نیز ایجاد کنند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین گفت: استان قزوین هم که  از سابقه ای کهن و ریشه دار در تاریخ ملت ایران  برخوردار است و زادگاه مردمانی مومن انقلابی و دارای مناعت طبع  است و از گذشته میزبان شعر و ادب بوده که وجود شاعران گرانمایه مانند ابوالقاسم عارف قزوینی و ده ها و صدها شاعر و ادیب فرزانه دیگر شاهدی بر این مدعاست.

شعر جان فرهنگی جامعه است

حجت الاسلام و المسلمین نعمت الهی، مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد،بازرسی و امور حقوقی استانداری قزوین بیان کرد: از اثربخشی و اهمیت تفکر و فرهنگ در جان و جامعه هرچقدر سخن گفته شود نمیتواند اصل ماجرا را روایت کند چرا که رویش و رشد در جان و جامعه هر دو از این مجرا ست و قطعا شعر از اثربخش ترین عوامل فرهنگی در جامعه است.
مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد استانداری قزوین گفت: بالندگی فرهنگی جز با توجه به عوامل مهم فرهنگ نظیر شعر و ادبیات امکان پذیر نیست و به خوبی شاهد این هستیم که در روزهای پس از انقلاب اسلامی تا چه اندازه شاعران و نویسندگان ما توانسته اند به ارتقاء این بخش کمک کنند.
نعمت الهی عنوان کرد: اگرچه در هر عصری صدها شاعر بزرگ درخشیدند و آثار گرانبهایی از جامی ها، نظامی ها و مولوی ها به یادگار مانده است اما در قرن اخیر شاهد نوعی توقف بودیم که انقلاب اسلامی؛ تحرکات آزادی خواهانه و عدالت جویانه پیش از آن به نوعی تزریق هوای تازه به ریه های فرهنگ و شعر و ادب بوده است که اثربخشی خود را نیز در تولید آثار در این بازه زمانی به تصویر کشیده است.

انقلاب اسلامی احیاء سنت های شعری در کشور است

محمد علی حضرتی، شاعر؛ نویسنده و پژوهشگر ادبی استان قزوین نیز در ادامه این جلسه  با تسلیت شهادت امام هادی(ع) و تبریک ایام دهه فجر اظهار داشت:همواره نام شاعران قزوینی در بین برترین های حوزه شعر و ادب در کشور درخشیده است و از گذشته تا کنون همیشه شاهد این بوده ایم که شاعران استان قزوین جایگاه ویژه ای در توسعه و گسترش شعر و ادبیات فارسی داشته اند.
وی بیان کرد: مطالعه تاریخ ادبیات استان قزوین و کشور نشان از این دارد که در یک بازه زمانی سنت های شعری و برخی از سبک ها به کلی رو به فراموشی نهاد و در بازه ای شاهد رکود هستیم اما به نظر می رسد قرن معاصر با تغییرات اجتماعی و سیاسی اتفاق افتاده در جامعه اتفاقاتی در دل شعر و ادب فارس ایجاد کرده است.
این نویسنده و شاعر قزوینی گفت: این تغییرات به مرور خود را در دل شعر و ادبیات نشان داد و مشاهده کردیم که با تغییر محتوای اشعار، توجه به خواسته ها و مطالبات اجتماعی و شعر رنگ و بوی تازه ای به خود گرفت و به یک ابزار برای مطالبات اجتماعی تبدیل شد.
حضرتی خاطرنشان کرد: در همین دوره شاهد این هستیم که سبک های شعری فراموش شده با محتوای جدید و قالب های به روز دوباره به کار گیری شد و توانست شاهکارهای ادبی زیادی را خلق کند.
حضرتی در ادامه به قرائت شعر نیز پرداخت.
من بودم و یک اضطراب گنگ، تو بودی و تشویش یک تردید
ما و قدم هایی که می گفتند: سخت است...برگردید ...برگردید
این راه بی برگشت بن بست است، مرگ است یا چیزی از این دست است
با تیغ عریان زنگی مست است، گفتند اما گوش ما نشنید
گفتیم: نه این شهر بیمار است، سیمرغ را هنگام دیدار است
باور کنید این حرف عطار است، آری، خودش این نسخه را پیچید
فرمود: اگر ماندید مردابید، فرصت همین لحظه است دریابید
تا هفت شهر عشق بشتابید، باید از این پس کوچه ها کوچید
از بلخ، نیشابور،ری، قزوین، شروان ، روم کفر آیین
با شمس و مولانا جلال الدین، رفتیم تا آن سوتر از خورشید
رفتیم تا دریا به سان رود، در قاف، ما بودیم یا او بود؟
در آن بهش حاضر موعود، می شد تمام سیب ها را چید
حافظ غزل میخواند و دف میزد، بیدل سراپا شور، کف می زد
شبلی خودش را هر طرف می زد، حلاج روی دار می رقصید
پرسیدی ازمن تا کی این جاییم؟ امروز هم پابند فرداییم؟
من بودم و یک اضطراب گنگ، تو بودی و تشویش یک تردید

انقلاب معانی جدید را به شعر فارسی وارد کرد

 اسماعیل سکاک، شاعر کتابهای شعر « مسافران بهشت » ، « شعله از شمعدانی »، « شهید سعید »  از نویسندگان و شاعران قزوینی نیز در ادامه این جلسه خاطرنشان کرد: پیشینه شعر قزوین نیاز به تعریف و روایتگری ندارد، ولی به هر حال نمیتوان از اسامی درخشان شاعران بزرگ قزوینی در تاریخ شعر و ادبیات ایران گذشت.
وی بیان کرد: با وجود این که استان قزوین همواره مهد تمدن وادب بوده است اما در برخی از مقاطع شاهد رخدادهای عظیمی در این استان هستیم که توانسته مسیر تازه ای به شعر ببخشد.
این شاعر قزوینی گفت: البته این تغییرات در بازه هایی از زمان مختص استان قزوین نبوده و رگه هایی از این تغییرات را میتوان در تمام نقاط جهان مشاهده کرد.
سکاک خاطرنشان کرد: در دهه های 40 و 50 با بروز جنبه های اجتماعی عدالتخواهی، ایستادگی در برابر ظلم و استبداد جهت تازه ای به شعر فارسی داده شد و شاعران توانستند با نگاه تازه ای به تولید آثار و شعرهای خود بپردازند.
 عنوان کرد: این رویه در سالهای دفاع مقدس نیز ادامه پیدا کرد و به نوعی به تکامل رسید چرا که شعر ما با مفاهیم و کلمات جدید معاونی معانی  ویژه ای پیدا کرد.
سکاک در بخش دیگری از این مراسم به شعرخوانی پرداخت و بیان کرد:
مردی که با عصا کمر رود را شکست
 با یک اشاره قدرت نمرود را شکست
 از هشتی حیاط قدیمی بلند شد
دیوارهای ساکت و مسدود را شکست
 راهی به شاه‌راه خیابان راه کشید
 این جاده‌های خاکی و محدود را شکست
 آویخت روی شانه تابوت‌ها تبر
هر بت که در مسیر خدا بود را شکست
 نجواهای عارفانه شب‌های خلوتش
 آواز عاشقانه داوود را شکست
خورشید جاودانه جماران پس از طلوع
ابری ترین هوای غم‌آلود را شکست
 درهم می‌شکست تخت سلاطین غرب را
تا جلوه‌ای خدایی نمرود را شکست

هرچقدر هم شرایط فیزیکی مانع باشد اما هنوز اهالی فرهنگ و هنر دل در باب کتابخانه ها دارند

نغمه مستشار نظامی، دبیرمحافل ادبی نهاد کتابخانه های عمومی کشور  نیز در ادامه با رساندن پیام علیرضا مختارپور دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور به صورت مجازی در این جلسه شرکت کرد و اظهار داشت: خوشبختانه محافل ادبی نشان دادند که کتابخانه ها جایگاه ویژه ای در دل های اهالی ادب و فرهنگ دارد و استقبالی که از این محافل می شود نشان دهنده این است که هرچقدر هم شرایط فیزیکی مانع باشد اما هنوز اهالی فرهنگ و هنر دل در باب کتابخانه ها دارند .
وی افزود: انشالله که با حضور پرشور محافل ادبی در شهرستان ها و استان ها و روستاها بتوانیم شاهد این باشیم که چهره های جوان و مستعد شناسایی شوند که  قطعا این روند در تولید آثار هنری بی تاثیر نیست  و نتایج خوبی به همراه خواهد داشت.
همچنین در ادامه این جلسه محمد شفیعی فر و سیدمحمدحسین ابوترابی از دیگر شاعران استانی نیز به صورت مجازی به شعر خوانی پرداختند.
در پایان محفل ادبی «روایان بالندگی» در استان قزوین لوح سپاس علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به شاعران پیشکسوت استان، محمد علی حضرتی و اسماعیل سکاک تقدیم شد.
گفتنی است، نشست‌های «راویان بالندگی» توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی در ایام‌الله دهه فجر انقلاب اسلامی به منظور تجلیل از شاعران و فعالان شعر انقلاب اسلامی در استان‌های مختلف کشور حال برگزاری است.

 
عكس های مرتبط :