فهرست

فراخوان

مسابقه کتابخوانی

اخبار برگزيده

با هدف تأمین نیازهای پژوهشی مراجعین؛

دسترسی به پایگاه های اطلاعات علمی و پژوهشی در کتابخانه های عمومی منتخب قزوین فراهم شد

مدیرکل کتابخانه های عمومی قزوین از راه دسترسی به پایگاه های اطلاعات علمی و پژوهشی در کتابخانه های عمومی منتخب  استان قزوین خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین فاطمه محمدبیگی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین گفت: در خدمتی نوین از کتابخانه های عمومی قزوین به اعضا، دانشجویان و پژوهشگران استان قزوین ، بخش مرجع مجازی و پایگاه اطلاعاتی با هدف گسترش خدمات مرجع و تسهیل دسترسی مراجعه‌کنندگان و پژوهشگران به کتابخانه‌های عمومی و تامین منابع اطلاعاتی معتبر از پایگاه‌های اطلاعاتی داخلی و خارجی در کتابخانه‌های عمومی منتخب استان راه‌اندازی شد.
محمد بیگی عنوان کرد: کتابخانه های عمومی به عنوان نهادی فرهنگی و اجتماعی است که با کمک به رشد و شکوفایی اندیشه افراد جامعه این فرصت را برای همگان ایجاد می کند تا به شکلی فعال در اجتماع حضور یافته ایفای نقش نمایند. امروزه کتابخانه های عمومی با سه کارویژه آموزش، اطلاع رسانی و اوقات فراغت به ارائه خدمت پرداخته و در چرخه  اشاعه و مصرف دانش در تولید دانش تاثیر بسزایی دارند و علاوه بر منابع مکتوب شامل کتاب و نشریه امکان استفاده از پایگاه های اطلاعاتی نیز فراهم شده است.
وی ادامه داد: در همین راستا و به منظور تأمین نیازهای اطلاعاتی و پژوهشی دانشجویان و محققان از یک سو و افزایش وفاداری اعضا و جلوگیری از قطع ارتباط دانشجویان با کتابخانه‌های عمومی و از طرفی تعطیلی دانشگاه ها به دلیل شیوع کرونا و نیاز محققان به منایع اطلاعات علمی، امکان دسترسی به بیش از 1800 منبع الکترونیکی، پایگاه اطلاعاتی، مقالات فارسی و لاتین استانداردهای علمی و صنعتی، پایان نامه و گزارش در 125 میلیون رکورد در موضوعات تخصصی و عمومی ویژه اعضای کتابخانه‌های عمومی استان قزوین فراهم شد .
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اظهار داشت: سامانه دسترسی به پایگاه‌های اطلاعاتی در کتابخانه‌های عمومی استان قزوین به عنوان خدمتی نوین به جامعه دانشگاهی، محققان و پژوهشگران ارائه می شود. 
وی خاطر نشان کرد: در فاز اول این امکان در ده درصد کتابخانه های استان شامل کتابخانه عمومی امام خمینی(ره) در شهرستان قزوین، کتابخانه شهید بهشتی در شهرستان تاکستان، کتابخانه علامه دهخدا در شهرستان البرز و کتابخانه امام محمدباقر(ع) در شهرستان آبیک فراهم شده است که کاربران می توانند از طریق تماس تلفنی با کتابخانه های مذکور یا پست الکترونیک این کتابخانه ها درخواست خود را ارسال و پاسخ را از طریق پست الکترونیک دریافت نمایند. 
محمد بیگی افزود: پایگاه های اطلاعاتی این طرح شامل اشپرینگر، ساینس دایرکت، الزویر، وایلی، آکسفورد، آی تریپل ای،  پروکواست  و .... می باشد که از طریق درگاه megapaper.ir این امکان فراهم شده است.
شایان ذکر است خدمات میز مرجع مجازی نیز پیشتر افتتاح و از طریق پورتال اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین به آدرس qazvinpl. Ir  برای علاقمندان در دسترس است. پاسخگویی به انواع پرسش‌های اطلاعاتی درباره کتاب، کتابخانه، کتابخوانی، منابع پژوهشی و پایگاه‌های اطلاعاتی، پاسخ به پرسش‌های پژوهشی، شیوه‌های نگارش علمی مقاله و پایان نامه، نیازسنجی و ارائه خدمات گزینشی اطلاعات بر اساس گروه‌های سنی، رشته تحصیلی و نیاز شغلی از دیگر خدماتی است که در میز مرجع مجازی به علاقه مندان ارائه می‌شود. افراد برای ارائه درخواست خود نیازی به مراجعه حضوری ندارند و در شرایط کنونی می‌توانند بدون مراجعه حضوری مقاله یا اطلاعات مورد نظر خود را تحویل بگیرند. 
پست الکترونیک کتابخانه های منتخب این طرح به شرح زیر است:

کتابخانه امام خمینی (ره) : lib_ik@qazvinpl.ir
کتابخانه شهید بهشتی: lib_beheshti@qazvinpl.ir
کتابخانه علامه دهخدا: lib_dehkhoda@qazvinpl.ir
کتابخانه امام محمد باقر(ع) : lib_mb@qazvinpl.ir