فهرست

اخبار برگزيده

به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین؛

کتاب زیبایی شناسی عاشق و معشوق در ادبیات فارسی رونمایی شد

کتاب « زیبایی شناسی عاشق و معشوق در ادبیات فارسی » تالیف مشترک حمید عابدیها و پرستو کلاهدوزها با مقدمه ای از استاد بهاء الدین خرمشاهی در حضور جمعی از فرهیختگان رونمایی شد. 
فاطمه محمدبیگی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین در ابتدی این مراسم گفت: با شیوع ویروس کرونا، بسیاری از برنامه ها و خدمات حضوری این اداره کل محدود شد و ما برای جبران این موضوع تصمیم گرفتیم برنامه هایمان را در فضای مجازی برگزار کنیم.
فاطمه محمدبیگی افزود: برگزاری نشست های فرهنگی، رونمایی از کتاب، معرفی کتاب و تولید پادکست های متعدد از جمله اقدامات اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین بود که با توجه به شرایط کرونایی حاکم بر جامعه در فضای مجازی موفق به انجام آن ها شدیم.
محمد بیگی در ادامه ضمن تبریک به نویسندگان کتاب « زیبایی شناسی عاشق و معشوق در ادبیات فارسی » بیان کرد: این کتاب تحقیقی است روشمند که ضمن دربرداشتن مفاهیم شرعی، آموزه ای اخلاقی و حکمی با محوریت داستانی حاوی بسیاری از معیارهای زیبایی شناختی عاشقانه قرن ششم است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان افزود: یکی ازنکات ارزشمند این کتاب یادآوری همین موضوعات مهم و اساسی است که به دلیل نغز و دلنشین بودن، نه تنها مخاطب خاص را جذب می کند بلکه برای مخاطب عام هم بسیار قابل استفاده است.
سید خلیل قافله باشی، استادیار زبان و ادبیات فارسی، نیز در این مراسم ضمن تبریک به مولفان کتاب، صحبت هایش را با ابیاتی از حکیم نظامی آغاز کرد و سپس به ویژگی های شعری نظامی پرداخت.
این مدرس دانشگاه با اشاره به زیبایی شناسی در ادبیات بیان کرد: زیبایی ها را از اطراف و جهات مختلف می شود نگاه کرد و من در این جلسه فقط از نظرمناسبات لفظی و معنوی در شعر نظامی به آن می پردازم.
قافله باشی در بخش دیگری از صحبت هایش به شخصیت ادبی حمید عابدیها نویسنده کتاب « زیبایی شناسی عاشق و معشوق در ادبیات فارسی » اشاره کرد و گفت: فضل، ادب، سواد و دقت در مسائل معنوی و عربی و قرآن شناسی دکتر حمید عابدیها بر کسی پوشیده نیست. ایشان از این نظر بدون هیچ شبهه ای مورد تصدیق افراد فاضل و ادیب هستند. 
وی خاطر نشان کرد: کتابی که دکتر عابدیها با همکاری همسرشان تالیف کرده اند بسیار شسته و رفته است و واقعا کتاب مهم و قابل تاملی است. تمام مسائلی که باید در نگارش رعایت شود در نظر گرفته شده است. این کتاب در واقع، فرهنگ گونه ایست پر از فرهنگ و ادب که در مورد زیبایی شناسی اشعار نظامی در حیطه عشق نوشته شده است. می توانم بگویم این کتاب باعث افتخار قزوین و قزوینی ها شده است.
ناهید حیاتی دبیر محفل ادبی علامه قزوینی از دیگر سخنران این برنامه بود که در بخشی کوتاه به معرفی کتاب « زیبایی شناسی عاشق و معشوق در ادبیات فارسی » پرداخت.
وی گفت: دکتر عابدیها با نهایت نظر سنجی و نکته سنجی، شناخت وافری درمنظومه های نظامی و عاشقانه های قرن شش دارند.
ناهید السادات حیاتی، در مورد معرفی کتاب گفت: این کتاب در 2 فصل تالیف شده است و در هر فصل دو گفتار دارد. گفتارهای حسی از عاشق و معشوق و همچنین گفتارهای معنویِ ارزش دار و وفاداریِ عاشق و معشوق، بسیاری از محاسنی که باید در وجود یک انسان به تمام معنای عاشق و یا معشوق باشد، در این کتاب به طور مفصل بیان شده و شاهد مثال های خیلی خوبی نیز آورده شده است.
در ادامه پرستو کلاهدوزها یکی از نویسندگان کتاب بیان کرد: متاسفانه در شرایط فعلی از حیث فرهنگی و علمی شرایط خوبی نداریم و بازار علم و فرهنگ در جامعه ما رونق خاصی ندارد. وقتی میبینیم عزیزان فرهیخته ای که در این جلسه حاضر هستند و با توجه به اینکه این قشر زمان کمی دارند و به همین دلیل زمانشان را طوری تنظیم می کنند که به این جلسه برسند؛ نشان می دهد که هنوز هم در وجود اهالی اندیشه، عشق به فرهنگ، هنر و ادبیات موج می زند و من این جلسه را به فال نیک می گیرم. امیدوارم متولیان کلان فرهنگی شرایطی ایجاد کنند تا کسانی که می خواهند در این محافل حاضر شوند فقط وفقط دغدغه تنظیم وقت داشته باشند.
وی افزود: این کتاب در واقع زمان خیلی زیادی از زندگی مشترک ما را به خودش اختصاص داد و خیلی از لحظاتش برای ما ماندگار شد. مطالب کتاب چه از حیث معنوی و چه از حیث حسی و زمینی خیلی برای ما جالب بود چون در اطراف خودمان با مصداق هایی از آن مواجه می شدیم.
حمید عابدیها، دیگر نویسنده کتاب « زیبایی شناسی عاشق و معشوق در ادبیات فارسی » که سخنران بخش آخر برنامه بود گفت: پژوهش این کتاب از سال 1380 شروع شد و در سال 1400 به چاپ رسید. 
این پژوهشگر عرصه ادبیات افزود: از دوست فاضلم دکتر حسین مافی مدیر انتشارات سایه گستر بابت انتشار این کتاب تشکر می کنم. خوشبختانه به اعتقاد بسیاری از صاحب نظران، کتاب « زیبایی شناسی عاشق و معشوق در ادبیات فارسی » به بهرترین شکل و کیفیت منتشر شده است.
عابدیها در پایان با اشاره به علاقه اش نسبت به حکیم نظامی خاطر نشان کرد: در طول مدتی که مشغول پژوهش و تحقیق بر اشعار حکیم نظامی بودم، دوبار خواب ایشان را دیدم. هر دوبار ایشان را در آغوش گرفتم و با گریه از خواب بلند شدم. امیدوارم این خواب رویایی صادقانه باشد و و روح این گرامی مرد و ابر انسان از ما راضی باشد.
عكس های مرتبط :