فهرست

اخبار برگزيده

به مناسب روز قلم؛

ویژه برنامه« از تبار قلم» در قزوین برگزار شد

ویژه برنامه «از اتبار قلم» به صورت مجازی و همزمان با استان های گلستان، گیلان و مازندران با حضور شاعران و نویسندگان برجسته استانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، به مناسبت روز قلم و ادبیات کودک و نوجوان ویژه برنامه «از تبار قلم» در قزوین به صورت همزمان با استان های گلستان، گیلان و مازندران برگزار شد.

فاطمه محمدبیگی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین در ابتدای این جلسه با تسلیت ایام پیش رو و تبریک روز قلم و روز ادبیات کودک، اظهار داشت: فرصت ایجاد شده زمان بسیار مناسبی است تا توانمندی های مختلف استان های کشور در حوزه ادبیات را به دیگران معرفی کنیم. خوشحالیم که نهاد کتابخانه های عمومی کشور در این مسیر بسیار فعالانه حضور داشته است و حتی شیوع بیماری کرونا هم مانع از برگزاری جلسات حوزه کتاب و کتابخوانی نشده و با وجود همه سختی های ایجاد شده به صورت مجازی توانستیم این جلسات را برگزار کنیم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین گفت: برگزاری ویژه برنامه «از تبار قلم» به مناسبت روز قلم و گرامیداشت روز ادبیات کودک و نوجوان توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور از نمونه این تلاش ها است که می تواند در معرفی نویسندگان و فعالین این حوزه در سراسر کشور بسیار اثر بخش باشد.
 «مجید شفیعی» از نویسندگان برتر استان قزوین نیز در این محفل مجازی با بیان اینکه در این وانفسای کرونا باید فضا را برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی مهیا کرد، یادآور شد: این علاقمندی‌ها به آثار مکتوب ما را برای تدوین کتاب‌های بیشتر ترغیب می‌کند و هر چند که نویسندگان دوست دارند در خلوت و انزوای خود باشند اما باید به فضای مجازی هم توجه داشت.
شفیعی اظهار داشت: برای من ثابت شده برگزاری جلسات کتابخوانی سراسر کشور واقعا ارزشمند و مفید است و این ارتباط مستقیم با اهل قلم از جمله اقدامات خوب نهاد کتابخانه‌های عمومی محسوب می‌شود که البته جای تشکر و قدردانی دارد.
 این عضو انجمن نویسندگان کودک و نوجوانان با تاکید بر اینکه نیازمندی به دانستن و فرهیختگی و مطالعه در افراد باید زنده و پرورش داده شود افزود: روی آوردن به نوشته و ادبیات می‌تواند به نیازهای انسان پاسخ دهد وقتی ما کتاب می‌خوانیم با زندگی‌های مجازی دیگر مواجه می‌شویم و این همان قدرت بالای تخیل است.

وی افزود: برگزاری این جلسه می تواند واکنشی موثر برای رویش مثبت کتاب و کتابخوانی در کشور باشد و در کنار ایجاد انگیزه برای نویسندگان در بین کتاب دوستان نیز اثربخشی مناسبی خواهد داشت.

این نویسنده قزوینی تصریح کرد: خوشحالیم که اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین با وجود محدودیت های فیزیکی ایجاد شده فعالیت های ترویجی خود را متوقف نکرده و با استفاده بهینه از فضای مجازی زمینه را برای واکنش موثر به آثار تولید شده و تلاش برای معرفی کتاب ها فراهم کرده است.

سید محمد ابوترابی، از شاعران و نویسندگان برجسته استان قزوین  در ادامه این جلسه اظهار داشت: شیوع بیماری کرونا و ایجاد محدودیت های فیزیکی نشان داد که کتاب بیش از چیزی که تصور می شد در بین کتابدوستان ایرانی دارای محبوبیت است و حتی این محدودیت ها نتوانست مانع از برگزاری جلسات معرفی کتاب و بزرگداشت مناسبت های این حوزه شود.

وی گفت: خوشحالیم که ادبیات کودک و نوجوان به عنوان یکی از اثرگذارترین بخش های ادبی امروز در کشور مورد توجه واقع شده است؛ چراکه ردپای فکری نسل آینده را ایجاد می کند و به همین دلیل نویسنده کودک و نوجوان باید با ادبیات ویژه و دنیای فکری کودک و نوجوان آشنا باشد.

ابوترابی بیان داشت: اگرچه بنده به دلیل فعالیت در حوزه شعر و ادبیات فارسی کمتر در بخش کودک و نوجوان قلم زده ام اما حساسیت ویژه این بخش را به خوبی می دانیم و به همه نویسندگان این حوزه خسته نباشید می گویم.

این شاعر قزوینی در ادامه با تسلیت ایام شهادت امام جواد(ع) به قرائت ابیاتی از خویش در بیان مقام والای امام جواد(ع) پرداخت.

گفتنی است، مجید شفیعی، عضو انجمن نویسندگان کودک و نوجوان از 14 سالگی پا به عرصه نویسندگی گذاشته و کتاب های برجسته ای در این حوزه منتشر کرده است. این نویسنده قزوینی با ناشرین متعددی از جمله منادی تربیت، قطره، کانون پرورش فکری نوجوان و ... همکاری کرده است. «روباه و غازهای وحشی» و «زبان پهلوان سالار» از آثار این نویسنده است که به زبان های دیگر نیز ترجمه شده است.

عكس های مرتبط :