فهرست

اخبار برگزيده

به همت محفل ادبی علامه قزوینی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین برگزار شد؛

نشست تخصصی «قزوین‌‌شناسی» در روز قزوین

به مناسبت روز قزوین، نشست تخصصی «قزوین شناسی» ویژه مرور و بررسی آثار مهدی نورمحمدی محقق و پژوهشگر قزوینی برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین، این نشست با حضور مهدی نورمحمدی و معرفی و اجرای ناهید‌السادات حیاتی برگزار و کتابداران، اعضای کتابخانه‌های عمومی و سایر علاقه‌مندان از بستر فضای مجازی در جریان نشست فوق قرار گرفتند.
در این نشست مهدی نورمحمدی با اشاره به اهمیت کتابخانه‌های عمومی در گسترش فرهنگِ پژوهش بیان داشت: در نگارش آثار تحقیقی و پژوهشی، رجوع به منابع کتابخانه‌ای همواره باعث قوام بخشی به نگارش آثار قلمی به ویژه در حوزه تاریخی شده است و بنده به عنوان یکی از اعضای قدیمی و فعال کتابخانه‌ها، همواره از منابع موجود در زمینه‌های تاریخی و استان‌شناسی بهره‌ برده‌ام.
این نویسنده و مولف با اشاره به زمینه‌های پژوهش خود در حوزه قزوین‌شناسی اظهار داشت: تاریخ این خطه سرشار از اتفاقات و رویدادهایی است که شناخت آن‌ها به کیفیت گرامی‌داشت روز قزوین و برنامه‌‎های مرتبط کمک شایانی خواهد کرد.
وی افزود: 9 شهریورماه سال‌روز رویدادی است که قزوین در عهد صفویه به پایتختی ایران برگزیده شد و این مدت 57 ساله پایتختی، منجر به شکوفایی شهر گردید؛ هر چند پس از این دوران شاهد افول موقعیت قزوین بوده‌ایم، روندی که تا زمان صدارات باقرخان سعدالسلطنه در زمان قاجار ادامه یافته است و این فراز و فرودها در موقعیت امروزین شهر، موثر بوده است.
در ادامه این نشست، کتب و آثار مرتبط به حوزه قزوین‌شناسیِ "مهدی نورمحمدی" معرفی و در خصوص موضوع هر کتاب و اهمیت آن توسط مجری و نویسنده، نکاتی بیان گردید.
گفتنی است؛ مهدی نورمحمدی از جمله نویسندگان و محققانی است که با تلاش مداوم و خستگی ناپذیر در سال‌های گذشته در جهت بازخوانی فرهنگ، تاریخ، هنر و مشاهیر این خطه نقش شایان توجهی داشته است و خوانش آثار این نویسنده از جمله "اخبار مشاهیر ادب معاصر در مطبوعات"، "سعدالسلطنه حاکم قزوین در عصر ناصری"، "قزوين در انقلاب مشروطيت"، "سرآغاز عکاسي در قزوين"، "حکايت و حکمت‌ها"، "ترور در بهارستان" و سایر آثار، چشم اندازی از تاریخ و فرهنگ این خطه مینودری ارائه می‌دهد.


عكس های مرتبط :