فهرست

اخبار برگزيده

با حضور اعضای انجمن؛

جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان قزوین برگزار شد

جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان قزوین در سال ۱۴۰۰ به ریاست معاون فرماندار شهرستان قزوین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی قزوین، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان قزوین با حضور عباس افلاطونی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری شهرستان قزوین، حسین صلح‌جو عضو شورای اسلامی شهر قزوین، نقی مرادی، رئیس آموزش و پرورش منطقه یک شهرستان قزوین، محمد رستمی، معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل ارشاد اسلامی استان، فاطمه محمدبیگی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان؛ اکبر عبداللهی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان قزوین و سایر اعضای حقیقی و حقوقی انجمن، در روز یکشنبه 14 شهریورماه سال‌جاری در سالن جلسات فرمانداری شهرستان قزوین برگزار شد.

اقدامات کتابخانه‌ها در دوران کرونا، به زنده ‌نگه داشتن کتابخوانی منجر شده است
افلاطونی، معاون فرماندار شهرستان قزوین در این جلسه بیان داشت: مجموعه اقدامات متنوع اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین در دوران همه‌گیری ویروس کرونا، به زنده نگه داشتن میل به فرهنگ کتاب‌خوانی در جامعه منجر شده است.
وی با بیان لزوم اتخاد رویکردهای نوین آسان‌سازی دسترسی به کتاب افزود: متولیان پایگاه‌های فرهنگی اعم از مساجد و امامزاده‌ها با اختصاص فضای کتابخانه‌ای از تمام ظرفیت‌های موجود جهت اعتلای فرهنگی استان بهره گیرند.
افلاطونی هم چنین از دستگاه‌های فرهنگی همچون آموزش و پرورش و ارشاد اسلامی خواست تا با ایجاد ساز و کارهایی به روند مشارکت هر چه بیشتر عموم مردم و کارمندان در جشنواره مهم کتابخوانی رضوی یاری رسانند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین: آماده مشارکت گسترده با متولیان مساجد و امامزاده‌ها هستیم
در ادامه این جلسه فاطمه محمدبیگی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین با اشاره به مجموعه اقدامات این اداره کل دوران همه‌گیری کرونا اظهار داشت: ارائه خدمات میز مرجع مجازی و دسترسی به پایگاه‌های اطلاعات علمی به صورت رایگان، تجهیز کلیه کتابخانه‌های عمومی استان به خدمات وای فای رایگان در راستای استاندارد سازی کتابخانه‌ها، ارائه بسته‌های مطالعاتی موضوعی و بارگذاری کتب الکترونیکی قانونی جهت مطالعه، برگزاری مسابقات موضوعی کتابخوانی با اهدای جوایز به برگزیدگان؛ برپایی جلسات رونمایی، نقد و معرفی کتاب با حضور نویسندگان و فرهیختگان استانی، تولید پادکست کتابخوان جهت معرفی منابع برخی از اقدامات این اداره کل در دوران مذکور بوده است.
محمدبیگی برگزاری یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی را یکی از مهم‌ترین اقدامات فرهنگ کشوری دانست و اعلام داشت: با تعامل صورت پذیرفته با سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قزوین مقرر گردید در صورت مشارکت کارمندان دستگاه‌های اجرایی در جشنواره رضوی، معادل ساعت آموزشی به قشر مذکور اختصاص یابد.
وی ضمن اشاره به همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین در اجرای جشنواره رضوی، از اعلام آمادگی این اداره کل برای مشارکت با سایر دستگاه‌های دولتی، خصوصی و به ویژه خیرین حوزه فرهنگ خبر داد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: آمادگی داریم برای توسعه‌ و گسترش فضای کتابخوانی با متولیان مساجد و امامزاده‌ها وارد مشارکت شده تا در افزایش ظرفیت فضای کتابخوانی و توان کار فرهنگی اقدامات عملی اتخاذ گردد.
محمدبیگی ضمن درخواست از مجموعه نیروی انتظامی استان بیان داشت: با توجه به شرایط محیطی و لزوم حفظ امنیت در کتابخانه‌ی شهدای قزوین، اختصاص کانکس در محیط این کتابخانه از جمله اقدامات ضروری در شهرستان می‌باشد.

راه‌اندازی "کتابخانه سیار" گامی در جهت خدمت‌رسانی به مناطق محروم
وی در پایان به راه‌اندازی نخستین کتابخانه عمومی سیار در شهرستان قزوین اشاره کرد و افزود: به جهت خدمت رسانی فرهنگی به نقاط محروم شهرستانی، مقدمات راه اندازی کتابخانه سیار با اختصاص یک دستگاه مینی‌بوس با همکاری مجموعه قرارگاه پیشرفت و آبادی سپاه صاحب الامر استان مهیا گردیده که کتابخانه فوق آماده امانت کتب متنوع در گروه‌های مختلف سنی در 10 منطقه محروم در شهرستان قزوین است.
هم چنین در این جلسه اکبر عبداللهی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان قزوین، ضمن معرفی کتاب چشمه‌های بهشت از مجموعه منابع یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی؛ گزارش عملکردی از سال ۱۳۹۹ این اداره شهرستان در شاخصه‌های امانت و عضویت ارائه نمود و برگزاری برنامه‌های فرهنگی در فضای مجازی، نشست‌های معرفی کتاب و مشارکت گسترده در جهت برگزاری یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی را از جمله مهم‌ترین اقدامات سال جاری اعلام کرد.

 
عكس های مرتبط :