فهرست

اخبار برگزيده

استاد و پژوهشگر دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) قزوین:

نذر کتاب ادامه سنت حسنه و ریشه‌دار وقف است/ اهدای‌کتاب کمک به رشد فرهنگ در جامعه است

کریم تفضلی اظهار داشت: تکثیر کتاب نوعی نذر است که در راستای امر ریشه‌دار وقف در جامعه انجام می‌شود؛ طرحی اجتماعی و فرهنگی که قصد آن احیای سنت حسنه نذر و ایجاد فرصت برای تمام افرادی است که می‌خواهند علم و دانش را در جامعه نهادینه سازند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین، این پژوهشگر مسائل اجتماعی در گفتگویی در خصوص پویش "کتابِ‌نذری" اعلام داشت: در ساحت دینی یک سری مفاهیم برجسته اعم از خمس، زکات، انفاق و نذر وجود دارد که برخی جزو تکالیف دینی هستند و برخی نیز جزو اختیارات فردی است که "نذر" با اختیار فرد انجام و موجب پاک‌سازی روحی و معنوی خواهد شد.
وی افزود: امر نذر در جامعه دینی علاوه بر ارتباط فرد با امر مقدس یعنی خداوند، اهل بیت و امامزاده‌ها، در راستای رفع نیازهای اجتماعی اثرگذار است.
این جامعه‌شناس بیان داشت: نذر با تنوع خود، به رفع نیاز مادی و معنوی افراد به مانند نذر غذا و خوراک کمک می‌کند؛ اما نیاز جامعه فقط به امور مادی منحصر نمی‌شود؛ بلکه طیف گسترده‌ای از نیازهای معنوی و فرهنگی نیز وجود دارد که نذر دانش و آگاهی از طریق "اهدای‌کتاب" نوعی کمک به رشد فرهنگ در جامعه است.
تفضلی با اشاره به شباهت‌های «نذر کتاب» با امر «وقف» افزود: سنت ریشه‌دار و حسنه وقف در جامعه با تنوع قابل توجهی در جهت رفع نیازهای مادی و معنوی اعم از وقف مدارس و حوزه‌های علمیه و غیره انجام می‌شود، در گذشته نیز نوعی نذر کتاب از طریق تکثیر کتب خطی برای انتقال سواد و دین وجود داشته و بعدها در عصر رواج سوادآموزی، وقف کتابخانه هم بدان افزوده شده است.
وی در پایان تاکید داشت: ترویج نذر کتاب در روزگار ما در راستای همان سنتی نیکویی است که در جامعه اسلامی ما سبقه درخشانی داشته است.