فهرست

اخبار برگزيده

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین خبر داد؛

برگزاری ۴۰۰ برنامه‌ فرهنگی به مناسبت هفته کتاب در قزوین

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین از برگزاری ۴۰۰ برنامه‌ فرهنگی متنوع به مناسبت هفته کتاب خبر داد.

به گزارش روابط عمومی کتابخانه های عمومی استان قزوین، فاطمه محمدبیگی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین از برگزاری ۴۰۰ برنامه‌ فرهنگی متنوع به مناسبت هفته کتاب خبر داد و گفت: شعار «جای خالی را با کتاب خوب پُر کنیم» به عنوان شعار امسال انتخاب شده و در این راستا، برنامه‌های متنوع فرهنگی و ترویجی در کتابخانه های عمومی استان برای تمامی سنین و اقشار جامعه برگزار می شود.
 

محمدبیگی عنوان کرد: طرح سراسری عضویت رایگان در کتابخانه‌های عمومی کشور به مناسبت هفته کتاب و بزرگداشت روز کتاب، کتاب‌خوانی و کتابدار، از ۲۴ الی ۲۶ آبان‌ماه اجرا می‌شود که علاقمندان می توانند با مراجعه به آدرس http://libs.plib.ir کد مربوطه را دریافت  کنند و یک‌ماه فرصت دارند با مراجعه به کتابخانه مورد نظر نسبت به تکمیل ثبت نام اقدام کنند. همچنین طرح بخشودگی جرائم دیرکرد منابع امانی نیز در کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور اجرا می‌شود. بر این اساس، اعضایی که منابع امانی خود را در تاریخ‌های ۲۲ آبان لغایت اول آذرماه ۱۴۰۰ به کتابخانه‌ها عودت دهند، مشمول تخفیف ۱۰۰ درصدی جرائم دیرکردی خواهند شد.
 

وی همچنین با اشاره به برگزاری پویش اهدای کتاب افزود: اعضا و عموم مردم می‌توانند کتب خود از جمله کتب کمک درسی و دانشگاهی، مذهبی، رمان، کتب پژوهشی و علمی، همچنین کتاب های کودک و نوجوان را به کتابخانه های عمومی سراسر استان اهدا کنند. 
 

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین تصریح کرد: آیین بزرگداشت هفته کتاب ۳۰ آبان ماه با حضور مسئولان استانی برگزار می‌شود.
 

وی در ادامه سخنان خود به بخش دیگری از برنامه‌های گسترده این ایام اشاره کرد و افزود: حضور در مزار شهدا و ادای احترام به جایگاه رفیع شهیدان، برپایی نمایشگاه‌های کتاب، برپایی کارگاه‌های آموزشی و روان شناسی، محافل ادبی و هنری، اهدای کتاب به ادارات، دستگاه‌ها، مدارس و ایستگاه‌های مطالعه، مسابقات کتابخوانی برای کودکان و بزرگسالان، ارتباط با رسانه‌ها و مردم، تولید مستند و معرفی کتاب در حوزه های مختلف صدا و سیما، برگزاری برنامه‌هایی ویژه‌ی دانش آموزان و همچنین برنامه های ابتکاری مانند پادکست کتابخوان، همایش بصیرتی آزادسازی سوسنگرد، نشست قرآن و عترت با عنوان آشنایی با نهج البلاغه، مسابقات نقاشی، تجلیل از کتابداران و کتابخانه‌های برتر، اجرای خدمت میز مرجع مجازی در پرتال اداره کل کتابخانه ها و سایر برنامه‌های متنوع را از جمله برنامه‌هایی دانست که در این ایام در مجموعه کتابخانه های عمومی استان قزوین انجام می شود.
 

همچنین وی در پایان به بخش‌های مختلف کتابخانه‌های عمومی استان قزوین اشاره کرد و گفت: کتابخانه‌های استان دارای بخش نوجوان، بخش کودک، بخش کمک درسی، استان شناسی، نوسوادان، قزوین شناسی، بخش نابینایان و بخش نشریات و مخازن است.
 

محمدبیگی با اشاره به فعالیت بخش کودک در تمامی کتابخانه‌های استان، گفت: این بخش شامل اسباب بازی، بازی‌های فکری و خلاقانه، کلاس‌های آموزش نقاشی و قصه گویی است. در ایام هفته کتاب ویژه برنامه هایی مختص کودکان در کتابخانه‌ها برنامه‌ریزی شده است. 
 

گفتنی است، استان قزوین هم اکنون دارای ۳۷ کتابخانه عمومی نهادی، ۲۱ کتابخانه مشارکتی، ۲ سالن مطالعاتی و یک کتابخانه سیار است و حدود ۴۰ هزار عضو فعال دارد.