فهرست

اخبار برگزيده

همزمان با هفته کتاب؛

نشست رونمایی کتاب «چشم در چشم» در قزوین برگزار شد

نشست رونمایی کتاب «چشم در چشم» خاطرات همسران شهید علی‌کرم‌چگینی، خسرو فارسی و علی سیم‌بر با حضور حسن‌شکیب‌زاده، نویسنده پیشکسوت حوزه دفاع مقدس و الهام ربانی ها، منتقد و پژوهشگر برگزار شد.

به گزارش روابط‌ عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین، نشست رونمایی کتاب «چشم در چشم» خاطرات همسران شهید علی‌کرم‌چگینی، خسرو فارسی و علی سیم‌بر با حضور حسن‌شکیب‌زاده، نویسنده پیشکسوت حوزه دفاع مقدس و الهام ربانی ها، منتقد و پژوهشگر برگزار شد.
 

حسن‌شکیب زاده در ابتدای نشست ضمن بیان خلاصه‌ای از ماجرای کتاب «چشم در برابر چشم» بیان داشت: زاویه دید این کتاب توجه به نقش اجتماعی و فرهنگی همسران شهدا در عرصه دفاع مقدس و جنگ تحمیلی است و ادای دین به قشری بسیار مهم و تاثیرگذار در جامعه است که زندگی‌ای مملو از حماسه، ایثار و از خودگذشتگی از خود به جای گذاشته‌اند. 
 

نویسنده کتاب افزود: حدود ۳ هزار شهید و ۱۵ هزار خانواده درجه یک شهدا در قزوین حضور دارند که هر کدام از این افراد، رسالت زینبی برای خود دارند و با روایت خود از واقعیت های فرهنگ ایثار و شهادت، نوری بر تاریکی‌ها می‌اندازند. 

شکیب‌زاده در خصوص نگارش مجموعه چهار جلدی «فار» بیان داشت: لزوم جمع‌آوری وصایای شهدای قزوین از بعد فرهنگی و اجتماعی بر اساس نگاه دایره‌المعارفی، امری ضروری بود که خدا را شکر این امر در نهایت دقت، امانت و بررسی دقیق اسناد و وصایای شهدا به سرانجام رسید. امید است این کتاب توسط مسئولین و مردم هم چنان مطالعه شود تا زمینه آشنایی بیشتر با سیره‌ی شهدا فراهم شود. 

 

شکیب‌زاده ادامه داد: گاهی سرگذشت نگارش یک کتاب به مراتب خواندنی‌تر و شنیدنی‌‎تر از خود کتاب است، زیرا سختی‌ها و مصائب برای نگارش کتاب و دغدغه خوانده شدن کتاب، فکر و ذهن نویسنده را به خود مشغول می‌کند. در این شرایط برگزاری جلسه رونمایی کتاب «چشم در برابر چشم» توسط اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین در راستای تشویق به مطالعه در جامعه و آشنایی با سیره شهدا و فرهنگ ایثار و شهادت است.
 

در پایان این نشست فاطمه محمدبیگی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین با اهدای لوح تقدیر و هدایایی از نویسنده کتاب «چشم در برابر چشم» و منتقد برنامه تقدیر کرد.


گفتنی است، کتاب «چشم در چشم»، در ۱۱۲ صفحه، در یک‌هزار و ۱۰۰ نسخه توسط انتشارات شکیب‌زاده به چاپ رسیده است و به خاطرات زهرا چگینی همسر شهید علی‌کرم چگینی، منظر بهزادی همسر شهید خسرو فارسی و مرضیه گلچین همسر شهید علی سیم‌بر با نگاهی نو و خواندنی پرداخته است. کتاب «فار» وصیت نامه های شهدای استان قزوین در دوجلد و ۶۰۰ صفحه توسط انتشارات حدیث امروز به چاپ رسیده است.