فهرست

اخبار برگزيده

با حضور معاون سیاسی- امنیتی استاندار قزوین؛

جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان قزوین برگزار شدنخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان قزوین در سال جاری به ریاست معاون سیاسی- امنیتی استاندار قزوین برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین، این جلسه به ریاست ابوالحسن کبیری، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین و با حضور فاطمه محمدبیگی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین، محمدحسین فایزی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان، محسن اسماعیلی، مدیرکل امور شهری استانداری، محمد رحمانی، معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی استانداری، خانم علیخانی، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین،  ندا امیرلو، معاون اداره کل، محمدرضا فرجی، ریاست اداری مالی اداره کل و دیگر اعضای حقیقی و حقوقی برگزار شد.
کبیری، معاون سیاسی امنیتی استاندار قزوین در این جلسه اظهار کرد: اقدامات و اهداف اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان در راه انجام وظایف تعریف شده، قابل توجه است که استانداری نیز در این راه پشتیبان و حامی برنامه‌های این نهاد فرهنگی است.
وی افزود: فرمان مقام معظم رهبری در سال جدید مبتنی بر «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» باید در رأس تمامی برنامه‌های دستگاه‌های مختلف قرار گرفته و برنامه‌ها بر این اساس تدوین شود.
معاون سیاسی- امنیتی استاندار قزوین تاکید کرد: کتابخانههای عمومی نقشی مهم و بسزا در تغییر و تحول اجتماع دارند و باید در شکل گیری جامعه دانش بنیان ورود کنند.
کبیری تأکید کرد: شهرداری‌ها باید نسبت به پرداخت حق کتابخانه‌های عمومی بر اساس قانون عمل کرده و حقوق آن ها را پرداخت کنند زیرا هزینه های کتابخانه های عمومی وابسته به پرداخت سهم نیم درصد شهرداری است و از این طریق می توانند در راستای ارتقای بهتر خدمات به عموم مردم گام بردارند.
وی همچنین به بحث زمین کتابخانه مرکزی قزوین، اشاره کرد و گفت: ساخت کتابخانه مرکزی در قزوین گام مهمی در راستای توسعه ی فرهنگی استان خواهد بود که شایسته است در این زمینه همراهی ها و حمایت های لازم توسط دستگاه های مربوطه صورت پذیرد.


" جذب بیش از 79 هزار نسخه کتاب اهدایی از جانب خیرین استان "

فاطمه محمدبیگی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین در این جلسه اظهار داشت: با برقراری تعاملات خوب و سازنده با مردم و مسوولان استان، 79 هزار نسخه کتاب طی سال گذشته به کتابخانه های عمومی قزوین، اهدا شد که این تعداد کتاب با بررسی های دقیق کارشناسی، در اختیار کتابخانه ها قرار گرفت و یا به مناطق محروم و ارگان ها و ادارات متقاضی، اهدا شده و بقیه در انبار مبادله ی کتاب کتابخانه  در حال  تعیین وضعیت  هستند.
وی افزود: دسترسی عادلانه ی عموم مردم به کتاب و برنامه های فرهنگی، از مهمترین اولویت های ما است که در این راستا با برگزاری برنامه های مشارکتی با سپاه و سایر دستگاه ها، گام های موثری طی سال گذشته برداشته شد که فعالیت مینی بوس سیار کتابخوانی نیز در راستای دسترسی عادلانه مردم به امکانات و ارائه خدمات در مناطق محروم در همین راستا بوده است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین ضمن تشریح وضعیت سرانه فضای مطالعاتی در سطح استان قزوین تصریح کرد: برای ارتقای خدمات رسانی به مردم نیازمند ایجاد  73 هزار مترمربع فضای مطالعاتی در سطح استان هستیم و با توجه به اینکه کمبود کتابخانه در سطح استان قزوین بسیار محسوس است، امیدواریم با حمایت مدیران و مسوولان در ارتقای وضعیت  سرانه فضای مطالعاتی و کتابخانه ها موفق شویم.
وی خاطرنشان کرد: کتابخانه های عمومی مراکز تولید علم و دانش هستند که زمینه شکل گیری افراد از مصرف کننده اطلاعات به تولید کننده اطلاعات و دانش را فراهم می سازند و خدمات متنوعی را برای عموم مردم از هر سطح درآمد و هر قشری انجام می دهند که با توجه به شعار سال که توسط مقام معظم رهبری "تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین" نامگذاری شد، در ایجاد جوامع دانش بنیان، کتابخانه ها نقشی مهم و اثرگذاری دارند.
محمدبیگی همچنین به زیرساختهای خوب فناوری اطلاعات به عنوان یکی از ملزومات جامعه دانش محور اشاره کرد و بیان کرد: کتابخانه های عمومی باید همگام با این تحولات حرکت کنند تا بتوانند نقش خود را به عنوان مراکز یادگیری مادام العمر ایفا نمایند و در همین راستا بخشی از خدمات کتابخانه ها از جمله؛ وای فای رایگان، میز مرجع مجازی، دسترسی رایگان به پایگاه های اطلاعات علمی ملی و بین المللی ایجاد شده و  فعالیت های فرهنگی و کارگاه های آموزشی متعددی در کتابخانه های عمومی در حال اجراست .
وی همچنین بیان کرد: کتابخانه ها با گستره ی ارزشمند خدمات، برای ارتقای فعالیت ها، نیازمند نیم درصد درآمد شهرداری ها هستند که شایسته است مسوولان مربوطه در این زمینه همکاری های بیشتری را با کتابخانه ها داشته باشند تا این مبلغ در سطح استان و در جهت توسعه کمی و کیفی کتابخانه های قزوین در موعد ذکر شده در قانون انجام شوند.

 محمدبیگی در بخش دیگری از سخنان خود به مناطق فاقد کتابخانه در استان اشاره و با ارائه تاریخچه ای از شکل گیری کتابخانه سیار به لزوم بهره مندی از این ظرفیت در مناطق ذکر شده پرداخت.
در این جلسه همچنین سایر اعضای شرکت کننده نقطه نظرات خود را بیان کرده که در نهایت؛ تسریع در ساخت کتابخانه مرکزی بویین زهرا، پیگیری ساخت کتابخانه مرکزی قزوین و پرداخت منظم نیم درصد درآمد شهرداری ها ، بخشی از مصوبات این جلسه بودند.

 
عكس های مرتبط :