فهرست

فراخوان

تازه‌ترين اخبار

به مناسبت چهل و دومین سال پیروزی انقلاب برگزار شد؛

نشست کتاب خوان مجازی « رهروان انبیا » با حضور کارکنان آموزش و پرورش

نشست کتابخوان مجازی « رهروان انبیا » به مناسبت چهل و دومین سال پیروزی انقلاب به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین و با مشارکت اداره کل آموزش و پرورش استان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی قزوین، همزمان با چهل و دومین سال پیروزی انقلاب نشست مجازی کتابخوان « رهروان انبیا » به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین و با مشارکت اداره کل آموزش و پرورش قزوین از پلتفرم اسکای روم برگزار شد. 
در آغاز این نشست، عذرا حاج سید جوادی، به معرفی کتاب «حافظ حافظه ماست» نوشته بهاء الدین خرمشاهی پرداخت و گفت: کتاب «حافظ حافظه‌ی ماست»، جدیدترین اثر از میان دوازده اثر بهاءالدین خرمشاهی در زمینه‌ی حافظ‌پژوهی، متشکل از چهارده بخش یا مقاله‌ی مستقل و در عین حال به نوعی به هم پیوسته است.
وی اظهار داشت: در فصل فرعی «حافظ حافظه‌ی ماست» به شرح این تعبیر و برداشت یونگی پرداخته شده، که حافظ در فرهنگ ما و فرهنگ ما در حافظ چگونه به صورت پیش ـ زمینه‌ای تاریخی و فرهنگی و حتی فرا ـ تاریخی و اسطوره‌ای، نقش کانونی دارد و دهها نمونه از «اعیان ثابته»
سپس مجید غلامی، به کتاب «چمدان» نوشته بزرگ علوی اشاره کرد و گفت: کتاب چمدان، مجموعه ای از داستان های کوتاه نوشته ی بزرگ علوی است که نخستین بار در سال 1934 انتشار یافت. این مجموعه ی جذاب، متشکل از هفت داستان کوتاه با عناوین «چمدان»، «قربانی»، «عروس هزارداماد»، «تاریخچه ی اتاق من»، «سرباز سربی»، «شیک پوش» و «رقص مرگ» است. 
غلامی اظهار داشت: بزرگ علوی در این کتاب، به شکلی مدرن به طرح داستان ها، شیوه ی روایت و درگیری های ذهنی کاراکترهای خود پرداخته و اثری در سطح استانداردهای بین المللی را خلق کرده است. کتاب چمدان به عنوان یکی از اولین نمونه های داستان کوتاه در ادبیات ایران، با به تصویر کشیدن هنرمندانه ی اعماق ذهن شخصیت ها، موفقیت و شکست در عشق، خاطرات آزاردهنده و با ارائه ی داستان هایی پرپیچ و خم و پایان بندی هایی غافلگیرکننده، اثری است که بدون تردید، مخاطبین را شگفت زده خواهد کرد. 
در ادامه شهلا محمودی، با معرفی کتاب « پدرهایی که از کتابخانه به امانت گرفتم» نوشته دنیس ولهن، عنوان کرد: این داستان، به بیان مسئله‌ای می‌پردازد که برای بیشتر کودکان و نوجوانان مطرح است: نقد والدین. 
وی عنوان کرد: داستان، با زبانی کودکانه به بیان نقاط ضعف و قدرت والدین می‌پردازد و به کودک می‌آموزد خوبی‌ها و بدی‌های والدین را با هم در نظر گیرد. مطالعه کتاب برای تمامی کودکانی که به نوعی با والدین خود در تعارض هستند، پیشنهاد می‌شود. 
در ادامه این نشست پیمان منصوری، به معرفی کتاب « زوایای پنهان غدیر » نوشته علیرضا جوادی پرداخت و بیان کرد: در این نوشتار از منظری روایی و تاریخی به تبیین انواع کارشکنی ها و مخالفت ها از سوی منافقان و یهودیان در قبل و بعد از «واقعه غدیر» در به انحراف کشاندن آن و دشمنی با امام علی(ع) پرداخته شده است. منصوری ادامه داد: نویسنده به توجه به صدور انواع روایات مشهور در شأن امیرالمؤمنین(ع) به مخالفت های آشکار و پنهان گروه نفاق با پیامبر اسلام(ص) و امام علی(ع) در جانشینی ایشان به عنوان امام و ولی اشاره کرده و وقایع تلخ پس از رحلت پیامبر اسلام به ویژه واقعه سقیفه بنی ساعده را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است. 
در انتهای این نشست سید امیر مجابی، به معرفی کتاب « بهشت همین جاست؛ حکایت های دلنشینی از رساله ی قشیریه» نوشته سید امیر مجابی پرداخت و بیان کرد: در این کتاب بررسی نقش تاریخی قصه و تاثیر گذاری آن در جهت انتقال مفاهیم و تعبیر اصطلاحات غامض عرفانی که عامل اصلی دیدگاههای خواجه قشیریه در عرفان اسلامی بشمار میرود،  به نوعی از طریق داستان بیان شده است. 
وی عنوان کرد: هدف از نگارش این کتاب این بوده است که خواننده بیشتر و بهتر با رساله قشیریه و محتوای آن آشنا گردد.