فهرست

فراخوان

تازه‌ترين اخبار

به مناسبت روز بزرگداشت سعدی؛

نشست ادبی سعدی شیرین سخن در قزوین برگزار شد

نشست ادبی سعدی شیرین سخن  با همت محفل ادبی علامه قزوینی و اداره کل کتابخانه های عمومی استان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین، به مناسبت روز بزرگداشت شاعر و فیلسوف حکیم سعدی شیرازی، نشست ادبی سعدی‌ با حضور سید خلیل قافله باشی استاد زبان و ادبیات فارسی و با اجرای ناهید السادات حیاتی در پلتفرم اسکای روم  برگزار شد.
در ابتدای این نشست سید خلیل قافله باشی استاد زبان و ادبیات فارسی بیان کرد: درباره ی سعدی سخن بسیار است. اگر درست، به جا و دقیق درباره وی صحبت کنیم شاید بشود ساعت ها سخن گفت.
وی اظهار داشت: به سعدی افصح المتکلمین گویند زیرا سعدی واضع و بنیانگذار سبک تازه ای است. نثر پیچیده را به زبان امروزین ما نزدیک می‌کند و گلستان و بوستان را می نویسد. امروز زمانی که درباره ی سعدی می‌خوانیم و یا آثار سعدی را مرور می‌کنیم، ممکن است برای فهم برخی کلمات به فرهنگ لغت نیاز داشته باشیم، اما باز هم هنگام خواندن با مشکل مواجه نمی شویم.
قافله باشی عنوان کرد: یکی از هنرهای سعدی فصاحت در کلام است. بسیاری از سخنوران ما بلیغ نیستند اما سعدی دارای بلاغت در گفتار است. سعدی در اشعار خود هم دارای فصاحت در کلام و هم دارای بلاغت در کلام است. ایجاز و همچنین اختصار و حذف نیز از دیگر هنرهای سعدی در اشعار اوست. ایجاز در اشعار سعدی در حد اعجاز است. اختصار و حذف در اشعار سعدی به این معناست که از زیاده گویی پرهیز می‌کند و تمام منظور خود را در یک تک بیت می رساند. 
وی اذعان داشت: طنز و ظرافت جایگاه خاصی در آثار سعدی دارد که البته به نوع دیدگاه و تفکر شاعر برمی گردد و طنز او سرشار از سرزندگی و روح حیات است. سعدی با لحن طنزگونه خود در آثار خود، خشکی کلام را گرفته و شور و حرکت بدان می بخشد و توسط همین طنز، تیغ کلام خود را تیز و برنده می کند.
 این استاد دانشگاه بیان کرد: غزلی از سعدی نداریم که هم عاشقانه باشد هم عارفانه و هم پند آموز. غزل یک ساختار با یک قاب مشخص دارد، اما سعدی شعر عارفانه هم دارد. اشعار عارفانه وی کاملا عارفانه است.
قافله باشی ادامه داد: گلستان تأثیرگذارترین کتابِ نثر در ادبیات فارسی‌است، که در یک دیباچه و هشت باب به نثر مسجَّع (آهنگین) نوشته شده‌است. بیشترِ نوشته‌های آن کوتاه و به شیوهٔ داستان‌ها و پندهای اخلاقی است.
وی اذعان داشت: سعدی شیخ اجل در انواع قالب‌های شعری همچون قصیده و رباعی و غزل طبع آزمایی نمود و در هر یک از اقسام‌شعری شاهکارهای بزرگی پدید آورد. شهرت عمده وی در سرایش قصیده‌هایی روشن و روان و ساده و بی‌تکلف است.
سپس در ادامه نشست ناهید السادات حیاتی افزود:  غزل‌های عاشقانه سعدی شهرت بسیار زیادی داشته و تمام آثار او به زبان بسیار روان و ساده سروده شده‌اند. در طول تاریخ، شاعران و نویسندگان بسیاری وجود دارند‌ که آثار گوناگونی از خود به یادگار گذاشته‌اند؛ اما در این میان، آثار سعدی از جلوه ویژه‌ای برخوردار بوده و در سراسر دنیا علاقه‌مندان بسیار زیادی دارد.
وی ادامه داد:  آثار او حتی در هندوستان، پاکستان و آسیای میانه به زبان فارسی یا به صورت ترجمه در دسترس مخاطبانش قرار داشت. او نخستین شاعر ایرانی است که آثارش به یکی از زبان‌های اروپایی ترجمه شده ‌است. 
سپس در انتهای این نشست ناهید السادات حیاتی، مقاله ای از بهاءالدین خرمشاهی که در کتاب «ذکر جمیل سعدی» به چاپ رسیده است را برای مخاطبان خوانش کرد.
عكس های مرتبط :