فهرست

تازه‌ترين اخبار

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان خبر داد:

استفاده از ظرفیت‌های قانونی ماده 172 به جهت توسعه کتابخانه‌ها

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین بیان داشت: این اداره كل در راستای دسترسي سريع، آسان و عادلانه‌ي يكايك مردم استان به منابع اطلاعاتي و افزایش سرانه‌ی کتابخانه‌ای در تمامي مناطق استان، اقدام به پیگیری‌های گوناگون و استفاده از ظرفیت‌های قانونی موجود از جمله اجرایی سازی ظرفیت قانونی ماده 172 ویژه معافیت‌های مالیاتی در راستای خدمات اجتماعی و فرهنگی نموده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین؛ فاطمه محمدبیگی با اشاره روند اجرایی‌سازی ماده 172 افزود: با توجه تاثیر حوزه صنعت و خاصه شرکت‌ها در رشد و توسعه فرهنگ، به دنبال استفاده از ظرفیت‌های قانونی حمایت شرکت‌ها و واحدهای تولیدی از کتابخانه‌ها؛ مطابق ظرفیت ماده 172 قانون مالیات‌های مستقیم بودیم که در این ماده قانونی، امکان کسر از مالیات عملکرد آن دسته از مودیانی که مبالغی را به حساب‌های تعیین شده جهت تعمیر، تجهیز، احداث و تکمیل کتابخانه‌ها و سایر مراکز فرهنگی می نمایند، مهیا شده است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین در پایان به مجموعه اقدامات منجر به اجرایی سازی این معافیت‌های مالیاتی اشاره کرد و بیان داشت: در این راستا ضمن رایزنی‌های گسترده با مجموعه‌های مرتبط استانی مانند سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، سازمان امور مالیاتی و اداره دارایی، نتیجه مساعدت مجموعه‌های فوق به کلیه ادارات کتابخانه‌ها در شهرستان جهت پیگیری‌های لازم و تعامل با فرمانداری‌ها و روسای اداره مالیات ارسال گردید که خوشبختانه در سه شهرستان بوئین زهرا، البرز و آبیک این روند به اجرا رسیده است و اقدامات گسترده به جهت ادامه این روند ادامه دارد.
اولین گام، بوئین زهرا
اولین گام در جهت جذب کمک‌های مالیاتی ماده 172 در اسفندماه 1399 و در شهرستان بوئین زهرا کلید خورد. هادی روحی زهرایی، رئیس اداره کتابخانه های شهرستان بوئین زهرا با اشاره به جذب 50 میلیون ریال از محل کمک‌های اجتماعی شرکت‌ها بیان کرد: پس از ارسال نامه‌های مشترک فرمانداری و اداره مالیات شهرستان به شرکت‌های صنعتی، از طریق شرکت مواد مهندسی مکرر مبلغ 50 میلیون ریال به این اداره شهرستان اختصاص یافت که پس از این اقدام مفید و حسنه اجتماعی، اعلام وصول مبلغ این فوق به مسوولان استانی اعلام گردید.
ظرفیت‌های شهرک‌های صنعتی البرز
هم چنین در گامی دیگر در شهرستان‌های استان، اجرای این ماده قانونی به شهرستان البرز رسید. سعید محمدخانی، رئیس اداره کتابخانه های شهرستان البرز در این خصوص اظهار داشت: در خردادماه سال‌جاری با پی‌گیری شهردار وقت الوند و به همت شركت شهرک‌های صنعتي البرز مبلغ 100 ميليون ريال جهت اجراي ماده 172 قانون ماليات‌ها به حساب مختص این طرح در بانک مرکزی واریز گردید.
و تازه‌ترین گام در آبیک
در تازه‌ترین گام در راستای اجرایی سازی ماده ۱۷۲ قانون، شهرستان آبیک هم موفق به جذب کمک‌های مالی شرکت ها گردید. رمضان حیدری، رئیس اداره کتابخانه‌های شهرستان آبیک بیان داشت: در راستای اجرایی‌سازی ماده ۱۷۲ قانون مالیات‌های مستقیم مبلغ 100 میلیون ریال با توجه با پیگیری‌ها و رایزنی‌های به عمل آمده با اداره صمت شهرستان، مدیران عامل شرکت‌ها و واحدهای تولیدی مستقر در شهرستان آبیک و مساعدت و راهنمایی‌های مدیرکل کتابخانه‌های استان قزوین، قانون مالیات‌های مستقیم (ماده 172) اجرایی گردید.
وی افزود: مبلغ مذکور توسط شرکت‌های طلاچین به ارزش ۱۰ میلیون ریال، شرکت پوشا سازه به مبلغ ۷۰ میلیون ریال و شرکت آرمان پیشرو به ارزش ریالی ۲۰ میلیون دریافت شد و به حساب تعیین شده واریز گردید.
حیدری در پایان اظهار داشت: در راستای جذب کمک‌های نقدی و مساعدت در راستای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی مبلغ 5 میلیون ریال نیز توسط شرکت نوآوران ارتباط صنعت جهت اهدای جوایز مسابقه نقاشی ویژه رحلت حضرت امام (ره) به اداره کتابخانه‌های شهرستان آبیک تعلق گرفت.

شایان ذکر است این ماده قانونی با هدف ماندگاری مالیات دریافتی از واحدهای تولیدی در چرخه اقتصادی استان و توسعه فرهنگي و همچنين محروميت زدايي و خدمات رساني به مردم مناطق محروم و كمتر توسعه يافته، به تجهيز كتابخانه‌هاي موجود و يا ايجاد كتابخانه‌هاي تازه تاسيس از محل مذکور منجر می‌شود و با استفاده از ظرفیت‌های قانونی فوق توسعه فرهنگی و اجتماعی کتابخانه ها با گام‌هایی سریع‌تر صورت خواهد پذیرفت.

 
عكس های مرتبط :