فهرست

گزارش

در ششمین جلسه از سلسله وبینارهای «روایت‏‌هایی از ایده‌ها و الگوهای مدیریت کتابخانه‌های عمومی» مطرح شد؛

آینده کتابخانه‌ها به تغییرات تکنولوژیک گره خورده است/ ارائه خدمات دیجیتال به معنای از بین رفتن فضای گرم مشارکت و حضور مخاطب نیست

به همت دفتر پژوهش و آموزش نهاد سومین جلسه از سلسله وبینارهای «روایت‌هایی از ایده‌ها و الگوهای مدیریت کتابخانه‌های عمومی» با موضوع «جامعه اطلاعاتی و خدمات دیجیتال در کتابخانه‌های عمومی» با سخنرانی دافنه کیریاکی-مانسی، استاد بخش آرشیو و مطالعات دیجیتال دانشگاه اتیک غربی یونان برگزار شد.

دکتر مانسی در این وبینار به تبیین جایگاه کتابخانه‌های سنتی در انتقال دانش اطلاعات در عصر دیجیتال و فن‌آوری اطلاعات پرداخت.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، وی به نقش مهم کتابخانه‌ها در انتقال دانش عمومی اشاره و بیان داشت: در عصر انفجار اطلاعات، کتابخانه‌ها هم‌چنان باید با انعطاف‌پذیری و ارائه خدماتی نوین و دیجیتال محور، در برپایی اصل مشارکت اجتماعی و گردهم آیی عمومی نقش داشته باشند.
استاد دانشگاه تورنتوی کانادا افزود: کتابخانه‌ها پرچم‌دار انتقال دانش آزاد هستند و در این راستا، کتابداران آموزش‌دیده نقش مهمی در آماده‌سازی خدمات الکترونیکی و خدمات تحت وب، ایفا می‌کنند.
دافنه کیریاکی-مانسی نیاز امروز را ترکیبی از نقش کتابخانه‌های سنتی و کتابخانه‌های دیجیتالی دانست و بیان داشت: در این راستا ارائه خدمات بین کتابخانه‌ای، کتب الکترونیکی، مخازن دیجیتال و امکان استفاده از کتابخانه در فضای منزل را از دیگر راهکارهایی دانست که در ایفای نقش امروزین کتابخانه‌ها، نقش مهمی دارند.
وی به تبین نقش کتابخانه‌ها در عصر شبکه‌های اجتماعی پرداخت و بیان کرد: کتابخانه‌های سنتی باید در پلت فرم‌های اجتماعی حضوری هدفمند داشته باشند و از طریق به روزرسانی، ارائه اطلاعات موثق، نظرسنجی و نظرخواهی از مخاطب؛ حضوری موثر در شبکه‌های اجتماعی به جهت جلب مخاطب امرزی داشته باشند، زیرا آینده کتابخانه‌ها به تغییرات تکنولوژیک گره خورده است و خدمات سنتی باید پاسخگوی نیازهای جامعه جدید باشد چرا که در صورت عدم پاسخگویی کتابخانه‌ها به انزوا خواهند رفت.
دکتر مانسی اظهار داشت: کتابخانه هم‌چنان مکانی برای انتقال دانش و سرگرمی خواهد بود و لذت خواندن جزو اموری است که در همه اعصار ثابت خواهد ماند، اما با تغییرات در فرم و سبک، کتابخانه باید بتواند فضایی امن و نوین برای جمع‌آوری و جستجوی اطلاعات در تمامی فرم‌های نوین ایجاد کند.
وی در پایان بیان داشت: ارائه خدمات دیجیتال به معنای از بین رفتن فضای گرم مشارکت و حضور مخاطب نیست، بلکه تلاشی برای استفاده از فضای واقعی برای ارائه خدمات نوین است چرا که در جامعه امروزی، کتابخانه‌ها برای حفظ جایگاه مهم و تاثیرگذار خود در انتقال آزادانه دانش عمومی باید تن به تغییرات لازم بدهند.

گفتنی است، سلسله وبینارهای «روایت‌هایی از ایده‌ها و الگوهای مدیریت کتابخانه‌های عمومی» که به همت دفتر پژوهش نهاد با همکاری انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی، به دبیری منصور کوهی رستمی، استادیار دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار می‌شود، تاکنون به موضوعاتی مانند «توسعه خدمات کتابخانه‌های عمومی برای گروه‌های حاشیه‌ای»، «طراحی خدمات برای کتابخانه‌ها» و «چرا کتابخانه‌ها متفاوتند» پرداخته است.