فهرست

گزارش

طی مراسمی با حضور نویسنده و راوی؛

کتاب به‌درخشندگی الماس رونمایی شد

به گزارش روابط‌ عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین، نشست رونمایی کتاب به‌درخشندگی الماس، خاطرات زهرا کرمانشاهی با حضور «رهاسادات موسوی»، نویسنده، «زهرا کرمانشاهی» روای کتاب و معرفی و اجرای «رقیه‌رجبی»، از کارشناسان بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس برگزار و کتاب‌داران، اعضای کتاب‌خانه‌های عمومی و سایر علاقه‌مندان از بستر فضای مجازی در جریان نشست رونمایی قرار گرفتند.
رهاسادات موسوی در ابتدای نشست ضمن بیان خلاصه‌ای از ماجرای کتاب به‌درخشندگی الماس بیان داشت: کتاب روایت زندگی بانو کرمانشاهی، همسر شهید محمود نوروزی است. شهید نوروزی و خانم کرمانشاهی در کسوت معلمی مشغول به فعالیت بودند و حاصل ازدواج‌شان دختری به نام فاطمه بوده است، تا اینکه در عملیات بیت‌المقدس؛ شهید نوروزی آسمانی می‌شوند و مدتی بعد دختر این خانواده هم در سن شش سالگی به رحمت خدا می‌رود.
نویسنده کتاب افزود: بخش دیگری از روایت کتاب به شرح ازدواج مجدد خانم کرمانشاهی با یکی از مجاهدان عراقی به نام «حیدر عبادی» اختصاص دارد که ایشان در جریان جنگ به نیروهای ایرانی و سپاه پیوستند و به درجه جانبازی هم نائل شدند.
مقاومت و پایداری به مثابه الماس
این نویسنده با اشاره به علت نامگذاری کتاب افزود: «به‌درخشندگی الماس» ایهام از گوهری دارد با ناخالصی اندک و مقاوت بالا و با توجه به ویژگی‌های شخصیتی راوی این نامگذاری متناسب به نظر می‌رسد.
موسوی بیان داشت: در بیان روایت های دفاع مقدس و ادبیات پایداری به دنبال سوژه‌‌هایی منحصر به فرد هستم که بتوانم با آن‌ها همذات پنداری کنم و خدا را شکر بانو کرمانشاهی با حافظه‌ای قوی و بیانی مسلط به پرداخت درست کتاب کمک کردند.
وی در پایان تاکید داشت: اثرات روحی و روانی واقعه دفاع مقدس در خانواده‌های درگیر وجود دارد و بیان این خاطرات می‌تواند به ثبت یک تاریخ شفاهی بومی کمک کند.
شهدا پیرو امامی بودند که در سرزمین کربلا به جان‌فشانی پرداخت
در ادامه این نشست خانم زهرا کرمانشاهی راوی کتاب به درخشندگی الماس اظهار داشت: شهدای ما پیرو راه امامی بودند که در سرزمین کربلا به جان‌فشانی پرداخت و این سیره، الگویی برای رزمندگان ما در جنگ بود که با تاسی از امام شهیدان، اقدام به حفظ این مرز و بوم کردند.
روایت وداع با همسران شهید
کرمانشاهی ضمن خوانش بخشی از کتاب افزود: بخش مرتبط به وداع با همسر شهیدم در حضور دخترمان از بخش‌های تاثیرگذاری است که همواره در زندگی به یاد دارم. در این بخش، صحنه ای از اعزام رزمندگان قزوینی قزوین بیان شده که سختی وداع از همسران شهید را به خوبی نشان می‌دهد.
وی در پایان اظهار داشت: خطاب به آن‌هایی که با عنایت به روزگار جدید از چرایی زنده نگه‌داشتن شهدا صحبت می‌کنند؛ باید گفت که امنیت و آرامش این روزها درگرو همان گذشته‌ای است که رزمندگان ما جان‌فشانی کردند.
در پایان این نشست فاطمه محمدبیگی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین با ارائه لوح تقدیر و هدایایی از نویسنده و راوی کتاب «به درخشندگی الماس» تقدیر به عمل آورد.
عكس های مرتبط :