فهرست

يادداشت و پيام

پیام تسلیت مدیرکل کتابخانه های عمومی استان برای درگذشت دکتر قاسم انصاری

فاطمه محمدبیگی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین، در پیامی درگذشت مرحوم دکتر قاسم انصاری را تسلیت گفت و برای آن مرحوم طلب آمرزش و مغفرت کرد. متن پیام به این شرح است:


انالله و انا الیه راجعون

خبر تاسف بار در گذشت فرهیخته ای فاضل و محقق، دگر باره قلب اهل فرهنگ و علاقمندان به حوزه پژوهش و نگارش آثار ادبی را به درد آورد. خدمات ارزنده و قابل تقدیر مرحوم قاسم انصاری در حوزۀ ادبیات، در کنار تلاش وی در پژوهش ادبی از صفحات درخشان فرهنگ ایران اسلامی پاک نخواهد شد. نام و یاد او با به جا گذاشتن آثار ارزشمند و اندیشمندانه در تاریخ این دیار کهن باقی خواهد ماند.

ان شاءالله روح این شخصیت ارزنده مورد کرامت و شفاعت حضرات معصومین علیهم السلام قرار گیرد.

اینجانب با تاثر و تاسف فراوان به نمایندگی از جامعه ی کتابخانه های عمومی استان قزوین، درگذشت این ادیب و پژوهشگر قزوینی را  تسلیت و تعزیت گفته و از ایزد منان برای آن زنده یاد غفران و رحمت واسعه الهی مسالت دارد.

( گفتنی است؛  شادروان انصاری بیش از ۵۰ تألیف و ترجمه و نیز ۴۰ مقاله در حوزه ادبیات فارسی به ویژه گرایش عرفان و تصوف  اسلامی ارائه کرد.
از آثار او می‌توان به «دستور زبان فارسی»، «ترجمه شکوی الغریب و زبدة الحقایق، عین القضاة همدانی، با عنوان: دفاعیات و گزیده حقایق»، «مقدمه بر کشف المحجوب هجویری»، «مقدمه بر صد میدان خواجه عبدالله انصاری»، «تصحیح انتقادی ترجمه عوارف المعارف شیخ شهاب‌الدین‌ابوحفص سهروردی»، «مبانی عرفانی و تصوف»، «متون تفسیری»، ترجمه «الاسراء علی مقام الاسری، ابن عربی با عنوان: ما ز بالاییم و بالا می‌رویم»، ترجمه «مشارق الانوار، ابن دباغ انصاری، با عنوان: عشق اسطرلاب اسرار خداست»، «گزیده کلیات عبید زاکانی»، ترجمه کتاب «الفتوة، ابوعبدالرحمن سلمی، با عنوان: جوانمردی و جوانمردان» و... اشاره کرد.
 
وی در ۸۶ سالگی پس عمری خدمت به حوزه فرهنگ و ادب کشور درگذشت.)