فهرست

كتاب‌خوان ماه

با ارائه ۵ اثر؛ منابع طرح کتابخوان ماه ویژه تیر ۱۴۰۱ معرفی شد

 

منابع طرح کتابخوان ماه، ویژه تیر ۱۴۰۱ با ارائه کتاب های «امام امین»، «پرنده های ابراهیم»، «پسرک نازنین»، «جاودانه تاریخ» و «دسته‌های گل بوته‌های خار» معرفی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، منابع طرح کتاب‌خوان ماه تیر ۱۴۰۱ با هدف تبیین منویات رهبر معظّم انقلاب برای ارتقای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه، دسترسی همگانی به کتاب، لزوم معرفی کتاب‌های مفید برای پرورش فکری آحاد مختلف مردم جامعه و همچنین ارتقای فضایل اخلاقی و فرهنگ عمومی از طریق مطالعه کتاب‌های مفید و فاخر، در سطح کشور معرفی شد.


منابع طرح کتابخوان ماه ویژه تیر ۱۴۰۱ معرفی شد

«امام امین»

پدیدآور: نرگس آبیار

ناشر: سوره مهر

تعداد صفحات: ۱۶۸

«امام امین» روایتی داستانی از زندگی امام موسی کاظم علیه‌السلام است. داستانی مستند از دوران سخت و دشواری که بر امام علیه‌السلام و شیعیانشان گذشت، از زمان تولد و کودکی تا دوره‌ای که ایشان به امامت می‌رسند؛ در حال و هوای زمانِ خلفای عباسی، از لحظه رفتن به زندان هارون‌الرشید تا هنگام شهادت. این اثر جلد دوازدهم از مجموعه «قصه نیکان»، برای نوجوانان و علاقمندان به تاریخ اسلام و سرگذشت امامان، با بیانی ساده و شیرین، روایتگر شجاعت، صبر و استقامت آنان است.
نرگس آبیار در جلد ۱۲ از مجموعه قصه نیکان، با قلم اثرگذار خود، مخاطب را با اخلاق، منش، شخصیت و بزرگواری‌های هفتمین امام معصوم علیه‌السلام آشنا ‌می‌کند. او با توصیف فرازهایی از تاریخ زندگی آن حضرت این برهه بسیار حساس تاریخ را برای نوجوانان ترسیم می‌کند، برهه‌ای که به جهت طولانی بودن حضور امام کاظم علیه‌السلام در زندان و عدم دسترسی مستقیم اکثریت مطلق شیعیان به امامشان، برای دوران ما که به غیبتِ کبرای حجت خدا مبتلا هستیم، بیشترین شباهت و به تبع، بالاترین درس و عبرت‌ها را در پی دارد و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.


منابع طرح کتابخوان ماه ویژه تیر ۱۴۰۱ معرفی شد

«پرنده های ابراهیم»

پدیدآور: ابراهیم حسن بیگی

ناشر: کتاب جمکران

تعداد صفحات: ۱۶

خواندن یا شنیدن داستان‌های شیرین و جذاب برای کودکان علاوه بر آموزش و استفاده صحیح از اوقات فراغت، می‌تواند در شکل‌گیری شخصیت آن‌ها تأثیرگذار باشد. والدین آگاه، معتقد و مذهبی اغلب برای رشد فکری و رفتاری صحیح در فرزندان‌شان الگوهای مناسبی را در نظر می‌گیرند و با استفاده از ظرفیت‌های فراوان قصه و داستان مفاهیم عمیق اخلاقی و اعتقادی را به آن‌ها می‌آموزند.
نویسنده در این کتاب با پرداختن به قصه‌های:‌ شکستن بت‌های کعبه، تبدیل‌شدن آتش به گلستان، جنگ نمرود با خداوند در آسمان، پشه‌ای که مأمور گرفتن جان نمرود بود، داستان زنده‌شدن مردگان و قربانی‌کردن حضرت اسماعیل در راه خدا، کودکان را با داستان‌های حضرت ابراهیم علیه‌السلام آشنا می‌کند.

«پرنده‌های ابراهیم» از مجموعه داستان پیامبران، نمونه خوبی از روایت‌های تاریخی برای آشنایی کودکان با زندگی ۱۲ پیامبر بزرگ است که در آن ماجراهای جذابی از زندگی حضرت ابراهیم علیه‌السلام با زبانی ساده و تصاویر رنگی روایت می‌شود.


منابع طرح کتابخوان ماه ویژه تیر ۱۴۰۱ معرفی شد

«پسرک نازنین؛ داستان پسری معتاد به شیشه و پدری در کشاکش اعتیاد او»

پدیدآور: دیوید شِف

مترجم: فروزنده داورپناه

ناشر: رشد؛

تعداد صفحات: ۴۱۶

وابستگی به یک عمل و رفتاری که موجب اختلال در زندگی فرد می‌شود، نوعی اعتیاد به آن عمل را در شخص نشان می‌دهد که علاوه بر آسیب‌های فردی، در جامعه نیز آثار سوء اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی برجای می‌گذارد.

«پسرک نازنین» سعی پدری برای نجات فرزندش از دام اعتیاد به مواد مخدر است. دیوید شف که با مواد آشنا نبود، در این سال‌ها با شناخت انواع آن، فرزندش را برای درمان حمایت می‌کند و ۱۰ سال تلاش برای نجات «نیک» را در قالبی داستان‌گونه با بازگویی خاطرات شرح می‌دهد.

 او در بخشی از کتاب می‌گوید: «با ننگ‌زدایی از اعتیاد، باید این وضعیت را بیماری هولناکی در نظر گرفت که بهتر است هرچه زودتر تشخیص داده شود.» او پس از تحقیقات بسیار به این نتیجه می‌رسد که فرد معتاد خودش باید بخواهد که درمان شود و با همه عشقی که به پسرش دارد، خودِ او را مسئول سلامت جسم و روانش می‌داند.

مطالب و تجربیات نویسنده در ۲۵ فصل با مباحث راه‌کارهای جنگ با اعتیاد، تأثیر اعتیاد فرزندان بر والدین، توانایی برای درمان، بازگشت به مصرف، بهبود و پیشگیری از اعتیاد و ... تنظیم شده است.

این اثر تجربه‌ای کاربردی است که در آن خواننده همراه با شف در برنامه‌های بازپروری شرکت می‌کند و نکات بسیاری از تأثیر اعتیاد بر خانواده، حس سرزنش، خشم و اضطراب و بی‌خوابی که به سراغ آنان می‌آید و نقش خانواده برای نجات فرزندان را می‌آموزد.
 


منابع طرح کتابخوان ماه ویژه تیر ۱۴۰۱ معرفی شد

«جاودانه تاریخ (شخصیت امیرالمؤمنین علیه‌السلام در بیان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مدظلّه‌العالی)»

پدیدآور:‌ محمد محمدیان

ناشر:‌ انقلاب اسلامی

تعداد صفحات: ۳۵۸

این اثر نگاهی به ابعاد شخصیت حضرت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام، برگرفته از گفتارهای رهبر فرزانه انقلاب است؛ سخنرانی‌هایی که ایشان طی ۲۷ سال پیرامون شخصیت حضرت امیر صلوات‌الله‌علیه از بدو پیروزی انقلاب اسلامی داشته‌اند، مجموعه با ارزشی است که به ابعاد مختلف شخصیت آن حضرت پرداخته و نکاتی دقیق و در عین حال مفید و کاربردی‌ای مطرح کرده‌ که برای مشتاقان امیرالمؤمنین علیه‌السلام معرفت‌افزا و راه‌گشا است.

از نکات بسیار جالب این کتاب، این است که تکرار در مطالب رهبر انقلاب بسیار کم است؛ چراکه ایشان برای هر سخنرانی که پیرامون شخصیت امیرالمؤمنین علیه‌السلام داشتند، به مطالب قبلی خویش مراجعه کرده و از تکرار آن ها خودداری و فراز جدیدی از زندگی و یا شخصیت آن حضرت مطرح کرده اند. همین امر موجب شده در این اثر با مجموعه‌ی نسبتاً کامل، جامع و بسیار متنوعی از بیانات رهبر انقلاب پیرامون شخصیت علی بی ابی‌طالب علیهماالسلام مواجه شویم.

آوازه‌ی عالمگیر شخصیت امیرالمؤمنین علیه‌السلام؛ شرح احادیثی از زبان پیامبراکرم، امام مجتبی و امام صادق صلوات‌الله‌علیهم‌اجمعین در توصیف حضرت علی علیه‌السلام؛ جامعیّت، توازن و جمع اضداد بودن شخصیّت حضرت امیر صلوات‌الله‌علیه؛ شرح ویژگی‌های بارزی چون ایمان، اخلاص و تقوا، صبر و بصیرت، عبادت، ایثار و انفاق، زهد، تسلیم‌بودن در برابر پیامبر صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم، انتخاب سخت‌ترین‌ها، جهاد و تلاشگری، عدالت، شجاعت، قاطعیّت در جنگ‌های داخلی، مراقبت از بیت‌المال، یتیم‌نوازی و توجّه به فقیران در ابعاد شخصیتی حضرت علی علیه‌السلام؛ تبیین مظلومیت ایشان در عین قدرت و صلابتشان؛  لوازم و بایسته حفظ و تعمیق محبت و دلداگی به حضرت علی علیه السلام برخی مباحث مهم کتاب را تشکیل می‌دهد.


منابع طرح کتابخوان ماه ویژه تیر ۱۴۰۱ معرفی شد

«دسته‌های گل بوته‌های خار»

پدیدآور: سیدمحمد مهاجرانی

ناشر: انتشارات عروج اندیشه

دوره ۱۵ جلدی

پرورش و آموزش دینی کودکان از جمله مقوله‌هایی است که در ساحت تربیتی برای والدین و مربیان بسیار مهم و حساس است. مسیری که در صورت خطا و یا انتقال ناصحیح در دوران کودکی، آسیب‌های عمیق و جبران‌ناپذیری را به وجود می‌آورد. مطالعه کتاب‌هایی با مضامین دینی در شکل‌گیری الگوهای مناسب رفتاری و شخصیتی در این دوران گزینه مناسبی است.

مجموعه «دسته‌های گل بوته‌های خار» با ۱۵ عنوان، شخصیت ائمه معصومین علیهم‌السلام و رویدادهای دوران زندگانی آنان را روایت می‌کند. جلد چهاردهم از این مجموعه به دوران امام هادی، امام‌حسن عسگری و امام زمان علیه‌السلام که از نسل پیامبرند، اختصاص دارد. کودکان در این کتاب با امامانی آشنا می‌شوند که با شجاعت، دانش و آگاهی همراه با مهربانی تلاش می‌کنند که مردم زمانه خود را راهنمایی کنند.

مهاجرانی در این کتاب ماجراهای جالبی همچون نقشه از میان برداشتن امام هادی، کوتاه کردن دست یارانش از رهنمودها و حضور ایشان، داستان نِحریر، دستگیری و در قفس شیر انداختن امام حسن عسگری علیه السلام، نقشه‌های جلوگیری از تولد فرزند امام یازدهم و یا تعقیب مأمورانِ مُعتضد برای دستگیری امام زمان علیه‌السلام را با قلمی شیرین و تصاویری جذاب، بازگو می‌کند.