فهرست

كتاب‌خوان ماه

با ارائه ۴ اثر؛ منابع طرح «کتاب‌خوان ماه» ویژه بهمن ۱۴۰۲ معرفی شد

منابع طرح کتاب خوان ماه، ویژه بهمن ۱۴۰۲ با ارائه کتاب های «بزرگ شدی ریزه میزه»، «چاپید شاه (اندر احوالات امانت داری و مملکت داری پهلوی ها)»، «حکایت نامه پیامبر صلی الله علیه و آله» و «علی یارت پهلوان» معرفی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، منابع طرح کتاب خوان ماه، ویژه بهمن ۱۴۰۲ با ارائه کتاب های «بزرگ شدی ریزه‌میزه» نوشته رفیع افتخار از نشر جمال، «چاپید شاه (اندر احوالات امانت‌داری و مملکت‌داری پهلوی‌ها)» نوشته سپیده انوشه از نشر کتاب جمکران، «حکایت‌نامه پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله» نوشته غلامرضا حیدری ابهری؛ از نشر جمال و «علی یارت پهلوان» نوشته فرزانه فراهانی از انتشارات رودآبی معرفی شد.


منابع طرح «کتاب‌خوان ماه» ویژه بهمن ۱۴۰۲ معرفی شد

علی یارت پهلوان
پدیدآور: فرزانه فراهانی
ناشر:‌ رودآبی
تعداد صفحات: ۲۴

یک گزینه‌ی عالی برای مطالعه‌ی کودکان! این کتاب جذاب و ارزشمند و خوش‌محتوا از چند جنبه وجه تمایز دارد با آثار مشابه. نخست اینکه ورزش پهلوانی را به زیبایی برای مخاطب کودک معرفی می‌کند و او را با حال و هوای ذکرخانه (همان زورخانه‌ی سابق) آشنا می‌سازد. علاوه بر این پلی می‌زند به برشی از زندگی اول پهلوان عالم، مولی امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام و ماجرای فتح خیبر و دلاوری‌ها و پهلوانی‌های حضرت امیر صلوات‌الله‌علیه در آن نبرد را بیان می‌دارد؛ همچنین درس مهمی به مخاطبان خود می‌دهد، آن هم با ظرافت و لطافت، مبنی بر این که اصل پهلوانی، خصایل پهلوانی و جوانمردیست، نه زور بازو! در پایان نیز مخاطب خود را با ادوات ذکرخانه (همان زورخانه‌ی سابق) نظیر میل و کباده و سنگ و... و مفاهیمی نظیر مرشد و پوریای ولی و گل‌ریزان و... آشنا می‌سازد. خود فضای داستانی از حیث ادبی و نیز تصاویر، جذاب است، هم برای کودک و هم حتی برای بزرگسالان.


منابع طرح «کتاب‌خوان ماه» ویژه بهمن ۱۴۰۲ معرفی شد

حکایت‌نامه پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله
پدیدآور: غلامرضا حیدری ابهری
ناشر: نشر جمال
تعداد صفحات: ۹۳۵

در بین آثار مربوط به سیره و سنت معصومین علیهم السلام، حکایات زندگی آن بزرگواران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. امتیاز حکایت‌نامه‌ها بر دیگر آثار دینی، جذابیت فوق‌العاده این مجموعه‌ها در تأثیرگذاری آن بر تغییر رفتار و سبک زندگی خوانندگان است. «حکایت نامه موضوعی پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله ؛ بیش از ۸۵۰ حکایت از زندگانی رسول خدا صلوات الله علیه در ۱۶۲ موضوع مختلف» است که از بین بیش از ۲۰۰ جلد کتاب حدیثی و تاریخی گردآوری شده است.

دسته‌بندی موضوعی کتاب آن را بسیار کاربردی نموده است. کوتاه بودن حکایت‌ها و ترجمه روان نیز از دیگر مزیت‌های آن به شمار می‌رود. در پایان برخی از حکایت‌ها بخشی به نام «در سایه‌سار سیره» وجود دارد که حاوی چکیده‌ای از حکایت گفته شده است، این چکیده فرآیند  مرور کتاب را آسان می‌کند و پیام حکایت را به طور خلاصه برای مخاطب آشکار می‌سازد. فهرست تفصیلی پایان کتاب نیز مخاطب را با موضوعات اصلی و فرعی آشنا می‌کند؛ موضوعاتی نظیر: آخرت، آراستگی، اسراف، امانت‌داری، رازداری، راست‌گویی و ... که بر اساس ترتیب حروف الفبا به نظم درآمده است.


منابع طرح «کتاب‌خوان ماه» ویژه بهمن ۱۴۰۲ معرفی شد

چاپید شاه (اندر احوالات امانت‌داری و مملکت‌داری پهلوی‌ها)
پدیدآور:‌ سپیده انوشه
ناشر:‌ کتاب جمکران
تعداد صفحات:‌ ۱۷۶

چاپید شاه؟
محتوای کتاب بسیار فراتر از چاپیدن پهلوی‌ها از ایران و ایرانی است؛ در این کتاب به شدّت تلخ و البته روشنگر و خواندنی،‌ حکایتِ دست و دلبازی بی‌نظیر دودمان پهلوی نسبت به سرمایه‌های ایران‌زمین و به تعبیرِ کتاب، چاپیدن بیگانگان از ایران نیز بیان شده.

این کتاب خوش‌خوان و البته تکرار می‌کنم، حقیقتاً تلخ؛ ضمن داشتن اتقان و دقت تاریخی، متن بسیار روانی دارد و از کاریکاتور و عکس بسیار هنرمندانه برای انتقال هر چه بهتر مفاهیم یاری جسته است و مخاطب را به لایه‌هایی از تاریخ توجّه می‌دهد که غالباً به رغم اهمیت فراوان، مورد غفلت واقع می‌شود و دشمن نیز برای تحریف تاریخ و تطهیر پهلوی و فتنه‌گری برای امروز ایران، از همین غفلت‌ها و نکات مغفول بهره‌می‌برد!

مثلاً اینکه بهائیت در روی کار آوردن دودمان پهلوی چه نقشی ایفا کرده است و این ایفای نقش منجر به چه نتایجی در طول حکومت پهلوی برای بهائیان شده است! یا شخصیتی نظیر فروغی که ماسون بودنش شهره‌ی خاص و عام بوده، در روی کار آوردن دولت پهلوی چه نقشی ایفا کرده است و این امر چه تبعاتی در پی داشته است. یا دودمان پهلوی چه‌طور حیاتی‌ترین و استراتژیک‌ترین نقاط مرزی ایران را چوب حراج زدند و موجب تضعیف شدید موقعیت ژئوپولیتیک ایران‌زمین شدند و صدمه‌ای از این حیث وارد ساختند که جبران ناپذیر است؛ مواردی نظیر:‌ واگذاری سرچشمه هیرمند به افغانستان؛ واگذاری کوه‌های آرارات به ترکیه؛ موافقت با جدایی بحرین (که ضربه‌ای مهلک به اقتدار دریایی ایران از نظر ژئوپلیتیک و اقتصادی وارد ساخت) و دسته‌گل‌های فراوان دیگر.

کتاب از حکایت به دنیا آمدن پهلوی اول آغاز می‌شود و با ذکر مهمترین فرازهای تاریخی پهلوی اول و دوم با ذکر چگونگی مرگ پهلوی دوم به پایان می‌رسد.

«چاپید شاه»‌ در مورد فرازهای تاریخی مهم عصر پهلوی (نظیر:‌ وضعیت ایران را در دوران جنگ جهانی اول؛ شکل‌گیری کودتا و سرنگونی قاجار و به قدرت رسیدن پهلوی اول؛ ثروت‌اندوزی رضاشاه؛ ارتش نوین؛ راه‌آهن سراسری ایران؛ کشتار عشایر؛ کشف حجاب؛ جاسوسان انگلیس؛ اشغال ایران و استعفا و تبعید پهلوی اول؛ ملی شدن صنعت نفت؛ کودتای ۲۸ مرداد؛ ساواک؛ انقلاب سفید؛ قیام ۱۵ خرداد؛ مستشاران آمریکایی؛ جدایی بحرین؛ بنیاد پهلوی؛ حزب رستاخیز و...)، بسیار بیش از آنچه در اذهان وجود دارد، نکات عمیق و کمتر شنیده‌شده‌ای را بیان داشته است؛ همین مزیت و ویژگی مهم این اثر است که آن را از نمونه‌های دیگر برای رده سنی نوجوان متمایز می‌کنند؛ به عنوان نمونه، وقتی می‌خواهد به شرح قیام ۱۵ خرداد بپردازد، قبل از آن وضعیت کشور را و اینکه اوضاع در ایران قبل از آن واقعه چگونه بود را به خوبی توصیف کرده و اطلاعاتی ارائه می‌کند که برای بسیاری از علاقه‌مندان به تاریخ هم تازگی دارد.

ذکر نکات خاص تاریخی که اسناد متقنی (حتی در حد فیلم و صوت) برایشان باقیست، اما کمتر در اذهان هستند و در تحلیل تاریخ مهم هستند نیز از دیگر ویژگی‌های کتاب محسوب می‌شود. مثلاً شاید کمتر کسی به یادش مانده باشد که محمدرضا پهلوی، مدعی بوده که محضر امام زمان تشرف یافته است و ادعاهای فراوان دیگری از این قبیل باعث شده بود تا او در نظر خودش شخصیتی با تأییدات خاص الهی به حساب آید و گمان کند که هر کس با او در افتادهِ وَر افتاده!


منابع طرح «کتاب‌خوان ماه» ویژه بهمن ۱۴۰۲ معرفی شد

بزرگ شدی ریزه‌میزه
پدیدآور:‌ رفیع افتخار
ناشر:‌ جمال
تعداد صفحات: ۱۰۴

یک رمان غیرشعاری و غیرفانتزی و باورپذیر برای فضای ذهنی امروز نوجوانان مرتبط با فضای قبل از انقلاب و مبارزات مردم علیه شاه و اقدامات ساواک علیه مردم که شخصیت‌های اصلی داستان چند نوجوان هستند که درگیر مبارزات می‌شوند و اتفاقاتی بسیار عجیب و تأمّل‌برانگیز برایشان رخ می‌دهد.

ریزه‌میزه پسر زرنگ قصه است که در اتفاقاتی حیرت‌انگیز بزرگ می‌شود؛ بزرگتر از سنش می‌فهمد، تصمیم‌ می‌گیرد و اقدام می‌کند و یاد می‌گیرد که برای نابود کردن ظلم، حتی بچه‌ها هم باید تلاش کنند.

کتاب «بزرگ شدی ریزه‌میزه» قصه کودکان و نوجوانانی را روایت می‌کند که بخشی از تاریخ انقلاب اسلامی را رقم‌زدند؛ اما از آنان کمتر یاد می‌شود.

این اثر جذاب و خواندنی به قلم آقای رفیع افتخار و تصویرگری خانم مرضیه قائدی توانسته جلوه‌هایی از تلاش‌های و اتفاقات تلخ و شیرین مسیر به ثمر رسیدن انقلاب برای نوجوانان را ترسیم نماید.