ارتباط با مدیر کل
اخبار
1399/2/20 شنبه معرفی کتاب؛ نگاهی به کتاب صلح امام حسن (ع)، پرشکوه‌ترین نرمش قهرمانانه تاریخ
به واقع صلح امام حسن (ع) با معاویه -با آن خصائص و وجنات اموی- از دشوارترین حوادثی است که امامان اهل بیت پس از رسول اکرم (ص) از ناحیه‌ی این امت بدان دچار شدند. مقطعی که امام حسن مجتبی (ع) به امامت رسیدند، مقطعی حساس و پرمخاطره برای عالم اسلام بود. چرا که معاویه طی ۴ سال و ۹ ماه خلافت حضرت علی (ع) عالم اسلام را به هم ریخته بود و در آن دوران امام مجتبی تازه به خلافت رسیده بود اما معاویه اجازه نمی‌داد به امام تا آنچه در نظر ایشان است برای جامعه اسلامی پیاده شود و تبلیغات گسترده رسانه‌ای انجام داد تا وجهه ایشان را تخریب کند. 
این صلح خود موجب تحلیل‌ها و تفسیرهایی شد که به ظاهر با مشی معترض و شهادت خواه شیعه به ویژه سیره امام حسین (ع) دچار تضاد بود. در این راستا کتاب «صلح امام حسن (ع)، پرشکوه‌ترین نرمش قهرمانانه تاریخ» اثر شیخ راضی آل یاسین پژوهشگر و عالمی دینی شیعی ، با ترجمه حضرت آیت اله خامنه ای، از معدود آثار تحلیلی و تفصیلی است که درباره زندگانی امام حسن مجتبی (ع)، موقعیت سیاسی او و شرایط صلح امام با معاویه سخن گفته است و سعی در روشن اندیشی تاریخی داشته است. 
اصل این اثر، با عنوان «صلح الحسن» تألیف عالم جلیل‌القدر «شیخ راضی آل‌یاسین» از علمای حوزه‌ی نجف بوده است که در سال 1348 شمسی توسّط رهبر انقلاب در سنّ سی سالگی، ترجمه شده است. کتاب از سه بخش تشکیل شده که در بخش نخست، زندگی امام حسن(ع) بیان شده و پس از آن، موقعیت سیاسی و صلح ایشان مورد بررسی قرار گرفته است. نویسنده کتاب تلاش دارد تا با نگاهی تاریخی به موضوع صلح امام حسن(ع) با معاویه و نقش آن در جهان اسلام بپردازد. او برای رسیدن به این هدف‌ منابع مختلف تاریخی و روایی را مورد بررسی قرار داده است. 
معظّمٌ‌له در مقدمه کتاب، انگیزه خویش را این گونه بیان می‌کند: «اینک که با فراهم آمدن ترجمه این کتاب پر ارزش و نامی، جامع‌ترین و مستدل‌ترین کتاب درباره «صلح امام حسن» در اختیار فارسی زبانان قرار می‌گیرد، این جانب یکی از آرزوهای دیرین خود را برآورده می‌یابم و جبهه سپاس و شکر بر آستان لطف و توفیق پروردگار می‌سایم. کتابی که برگرفته از یک رشته بحث هایی است که مطلب آن از واقعیت‌های تاریخی الهام گرفته شده و تحت تاثیر احساسات و تعلقات صرف شیعی نیست. 
کتاب از این جهت نگاشته شده تا به نسبت‌های ناروای سیاسی و خانوادگی برخی مغرضان به شخصیت امام حسن (ع) پاسخ داده شود زیرا به عقیده مترجم کتاب؛ «عده‌ای فراموش کرده‌اند که حسن بن علی علیه السلام را با چهره‌ی یک سیاستمدار هشیار و زیرک بنگرند که روحیات حریف و تمایلات زمان را به دقت بررسی کرده و آن‌گاه از روی بصیرت و روشن اندیشی، نقشه‌اش را طرح می‌کند و در چهره‌ی پیامبر صلح به موفقیت تضمین شده می‌رسد، در حالی که به خاطر اصلاح طلبی اش سربلند است و این‌گونه از کولاک حوادث بیرون می‌آید.
به راستی امام حسن (ع) با این صلح توانست در سر راه معاویه، دشمن نهانی از خود او بسازد و به دست خود او وسایل سقوطش را فراهم کند و امکان یافت که دژ آهنین بنی امیه را با سوهانی از خود ایشان، قابل نفوذ سازد و در نتیجه پیروزی ظاهری معاویه را بی اثر و بیهوده گرداند.

* تهیه و تنظیم : محسن جلیلوند، کارشناس منابع اداره کل استان قزوین
بيشتر
سال جهش تولید گرامیباد
میز خدمت
به یاد شهدا
بيشتر
نورسیده ها
سامانه مدیریت نظارت و ارزیابی عملکرد
ویژه همکاران
بازدید سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 759741
تعداد بازديد کنندگان سايت: 255818296 تعداد بازديد زيرپورتال: 772220 اين زيرپورتال امروز: 2574 سایت در امروز: 75732 اين صفحه امروز: 2460
        نشانی: قزوین - بلوار مدرس - جنب نیروی انتظامی - اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین کد پستی 13137-34156 تلفن: 33243767 - 33243768 -028     فاکس : 33243766 - 028
 
 .Copyright © 2015 www.qazvinpl.ir. All rights reserved