ارتباط با مدیر کل
اخبار


1399/2/27 شنبه مدیر کل کتابخانه های عمومی استان قزوین در دیدار با مدیر حوزه علمیه استان؛ همکاری کتابخانه های عمومی و حوزه علمیه، گامی موثر در توسعه فرهنگ کتابخوانی در تعمیق و نهادینه کردن فرهنگ مطالعه، در جامعه است
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، فاطمه محمدبیگی، مدیر کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، در دیدار با مدیر حوزه علمیه استان قزوین، گفت: کتابخانه های عمومی هم اکنون از ظرفیت بسیار بالا و متنوع فکری و فیزیکی برخوردار است و فعالیت های گسترده و متعدد کتابخانه ای و فرهنگی در حوزه کتاب و کتابخوانی و ترویج فرهنگ مطالعه با توجه به سطوح سنی مخاطبان انجام می شود و کتابداران خدوم این مجموعه با تلاشی وصف ناپذیر به صورت مداوم برنامه های متعددی چون نشست های کتابخوان، کارگاه های مشاوره، قصه گویی، کارگاه بازی، جمع خوانی، معرفی و نقد کتاب، تدوین سیرمطالعاتی، نمایشگاه های کتاب و عکس، مسابقات متعدد فرهنگی و فراخور مناسبت های گوناگون سال و با در نظر گرفتن گروه های سنی مراجعان، انجام می دهند که تلاشی ستودنی در راه خدمت به فرهنگ جامعه است. 
وی ادامه داد: حتی شیوع ویروس کرونا که در اسفند ماه سال گذشته موجب تعطیلی کتابخانه های عمومی استان شد، خللی در خدمت رسانی کتابخانه ها به آحاد مردم وارد نکرده و کارکنان این نهاد به خوبی توانسته اند با برنامه های متعدد فرهنگی حضور پر رنگی در فضای مجازی داشته باشد.محمدبیگی افزود: کتابخوانی نقش مهم و مؤثری در ارتقاء سطح فرهنگ جامعه دارد و مردم باید نگاه ویژه ای به کتاب و کتابخوانی داشته باشند و این مسئله به عنوان یک نیاز و احساس دائمی و روزانه در میان عموم رایج شود و از آن جا که خانواده عامل بسیار موثری در ایجاد عادت به مطالعه وترویج فرهنگ کتابخوانی است، کتابخانه ها برنامه های متعددی برای تعمیق ارزش کتابخوانی در جمع های خانوادگی انجام می دهند که نمونه بارز آن برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی است. در این جشنواره که به همت نهاد کتابخانه های عمومی کشور، شاهد دهمین سال برگزاری آن در سطح ملی هستیم، توجه به انجام فعالیت های کتاب محور به صورت خانوادگی و گروهی، حائز اهمیت است. جشنواره مذکور با هدف ترویج سیره ائمه اطهار و به ویژه امام رضا (علیه السلام) سعی در تعمیق شناخت آحاد جامعه از خط مشی زندگی بزرگان دین با محوریت ابزار کتاب، دارد.
محمدبیگی در ادامه گفت: توسعه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی یک عزم همگانی را می طلبد و ظرفیت های حوزه  علمیه و روحانیت در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، مورد توجه است.
وی بیان کرد: حوزه علمیه قزوین از زمان تأسیس تاکنون همواره مرکز ترویج علوم اسلامی و خاستگاه علمای بزرگی بوده است و  این نهاد در ترویج فرهنگ مطالعه و پرورش استعدادها بسیار مفید و سودمند است.
حجت الاسلام والمسلمین محمدتقی سبحانی نیا، مدیر حوزه علمیه استان نیز بیان داشت: ارتباط بین حوزه علمیه قزوین و نهاد کتابخانه ها در استان می تواند زمینه ای برای ارتقای بیش از پیش سطح فرهنگ جامعه و پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شود.
وی تصریح کرد: یکی از نیازهای ضروری در جامعه توجه به امر کتابخوانی است، همان طور که غذای جسم مورد توجه است غذای روح هم باید مورد توجه قرار گیرد و همه باید برای ترویج فرهنگ کتاب خوانی در سطح جامعه به ویژه طلاب و جوانان تلاش فراوان داشته باشیم و دسترسی راحت مردم به کتاب و منابع غنی گام بزرگی در توسعه کتابخوانی است و باید اقدامات لازم در این راستا برداشته شود.
ایشان با اشاره به تاکید جدی مقام معظم رهبری بر کتابخوانی، تشکیل انجمن خیرین کتاب و کتابخوانی و بهره مندی استان از کتابخانه مرکزی و شاخص را جهت رفع نیاز جوانان، دانشجویان و طلاب، در عرصه های مختلف مطالعه، گام هایی موثر برای رسیدن به این مهم دانستند.
بيشتر
سال جهش تولید گرامیباد
میز خدمت
به یاد شهدا
بيشتر
نورسیده ها
سامانه مدیریت نظارت و ارزیابی عملکرد
ویژه همکاران
بازدید سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 759711
تعداد بازديد کنندگان سايت: 255817234 تعداد بازديد زيرپورتال: 772190 اين زيرپورتال امروز: 2544 سایت در امروز: 74670 اين صفحه امروز: 2430
        نشانی: قزوین - بلوار مدرس - جنب نیروی انتظامی - اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین کد پستی 13137-34156 تلفن: 33243767 - 33243768 -028     فاکس : 33243766 - 028
 
 .Copyright © 2015 www.qazvinpl.ir. All rights reserved