ارتباط با مدیر کل
اخبار
1399/2/27 شنبه معرفی کتاب؛ کتاب علی از زبان علی؛ یا زندگانی امیرالمومنین علی علیه السلام
نمی از دریا
نویسنده: استاد سید جعفر شهیدی، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ سی و ششم
با گذشت قرن‌ها از نهضت فکری و عقیدتی شیعه، تلاش‌هایی خاص برای بسط و ترویج چهره واقعی این مذهب صورت گرفته است که بیش از هر چیز سعی کرده وابسته به علم تاریخ باشد. برخی از مجموعه آثاری که در نشر «فرهنگ اسلامی» به چاپ رسیده، حاوی چنین نگاه‌هایی است و نگارش آن به افرادی سپرده شده که از محققان و اسلام شناسان برجسته کشور بوده و آثار علمی آنان مورد توافق همگانی قرار داشته است. یکی از این فرزانگان مذکور، استاد مرحوم علامه «سید جعفر شهیدی» بودند.
استاد شهیدی تاریخ‌نگار، مترجم، پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی و استاد دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران بودند و از محضر اساتیدی چون علی اکبر دهخدا و بدیع الزمان فروزانفر در دانشگاه تهران استفاده برده و در سال ۱۳۴۰ دکترای خود را در رشته ادبیات فارسی و تاریخ دریافت کردند. ایشان در حوزه علمیه قم و حوزه علمیه نجف نیز تحصیل کرده و از اساتیدی همچون آیت اله بروجردی و آیت اله خویی بهره برده بودند. بخش عمده تالیفات استاد سید جعفر شهیدی در حوزه تاریخ اسلام بوده که با کتاب «جنایات تاریخ» در سال 1327 شروع و با کتاب «علی از زبان علی (ع)» در سال 1376 ادامه پیدا کرده است. عمده این کتاب‌های تاریخ نگاری و اسلام پژوهی، با استقبال مناسب مخاطب به بالای 50 چاپ رسیده است.
این استاد گران‌قدر با کوله باری از توان و قدرت علمی در حوزه مطالعات اسلامی، در مقدمه به سختی نگارش کتاب اشاره می‌کنند که « تو چگونه می‌خواهی در این میدان پهناور درآیی و بضاعت اندک خود را بنمایی؟ » این خود گویای جایگاه عظیم الشان حضرت علی (ع) در تاریخ اسلام و به ویژه فرهنگ شیعه است. و این دریای عظیم وقتی به عرصه قلم و کتاب درآید، به حتم تصویری از حضرت ارائه می‌دهد که نمی‌تواند به حتم جامع و مانع باشد. اما نگاه پالوده، علمی، مستدل و به دور از هر گونه غلو استاد دکتر سید جعفر شهیدی باعث شده هم چنان پس از سال‌ها، کتاب «علی از زبان علی» یکی از بهترین منابع برای هر علاقه مندی باشد تا با زندگی، سیره و شخصیت امیرالمومنین آشنا شود.
کتاب در دست، چاپ سی و ششم این کتاب است که از 28 فصل موجز و مختصر تشکیل شده که و در مورد موضوعاتی چون « تولد و ولادت در کعبه»، « نگهبانی از رسول خدا»، « ظهور اسلام و سپر بلا شدن علی (ع) برای پیامبر»، «ازدواج با دختر پیامبر و رویارویی با عمرو»، «صلح حدیبیه و جنگ خیبر»، «فتح مکه و واقعه غدیر»، «رحلت رسول خدا بر سینه علی (ع)»، «خلافت ابوبکر و سقیفه»، «سخنان حضرت درباره خلافت و شکیبایی او»، «خلافت عمر و عثمان و گرد آمدن مردم بر علی (ع) برای بیعت»، «خلافت حضرت و ماجرای طلحه و زبیر»، «عدالت علی (ع) در بیت المال»، «مخالفت ابوموسی با خلافت علی (ع)»، «نامه امام به معاویه»، «خوارج و حضرت علی (ع)»، «جنگ‌های سخت و قرآن به نیزه کردن»، «توطئه خوراج برای شهادت و نحوه شهادت»، «آخرین سخنان و نامه‌ها و وصیت های امیرالمومنین» از جمله تشکیل شده است.
نویسنده با قلمی مستدل و به روش تحلیلی و به دور از تعصب به بررسی زندگانی حضرت علی (ع) مصادف با توضیح وقایع تاریخ صدر اسلام می پردازد و از روایات و اسناد معتبر شیعه و سنی برای کشف حقیقت نقل شده است. مطالعه این کتاب برای آن دسته از باورمندان و محبان حضرت علی (س) و خاندان معظم پیامبر (ص)، حکم چراغ راهی است تا علاوه بر انس با سویه‌های عاطفی و سوگوارانه، با چهره‌ای به نسبت واقعی از مرد عظیم الشان تاریخ اسلام آشنا شوند و بیش از پیش به مطالعه و شناخت درست آنچه باور دارند، ترغیب گردند.

* تهیه و تنظیم : محسن جلیلوند، کارشناس منابع اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین
بيشتر
سال جهش تولید گرامیباد
میز خدمت
به یاد شهدا
بيشتر
نورسیده ها
سامانه مدیریت نظارت و ارزیابی عملکرد
ویژه همکاران
بازدید سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 759793
تعداد بازديد کنندگان سايت: 255821298 تعداد بازديد زيرپورتال: 772275 اين زيرپورتال امروز: 115 سایت در امروز: 111 اين صفحه امروز: 2
        نشانی: قزوین - بلوار مدرس - جنب نیروی انتظامی - اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین کد پستی 13137-34156 تلفن: 33243767 - 33243768 -028     فاکس : 33243766 - 028
 
 .Copyright © 2015 www.qazvinpl.ir. All rights reserved