ارتباط با مدیر کل
اخبار


1399/3/1 پنجشنبه مدیر کل کتابخانه های عمومی استان قزوین مطرح کرد؛ فعالیت کتابداران در ایام تعطیلی اضطراری کتابخانه ها
کتابداران استان قزوین نیز مانند سایر کتابداران کشور عزیزمان ایران در راستای ارائه خدمات ترویجی و فرهنگی کتابخوانی، تهدید این بیماری را به فرصتی جهت حضوری پررنگ تر در فضای مجازی اعم از کانال ها، گروه ها و صفحات مجازی، نمودند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، فاطمه محمد بیگی، مدیر کل کتابخانه های عمومی استان، گزارش کوتاه از اهم فعالیت های انجام شده در ایام تعطیلی اضطراری کتابخانه ها ارائه کرد و اظهار داشت: به دلیل شیوع بیماری مسری کرونا و با توجه به اینکه امکان انتقال این ویروس از طریق امانت کتاب، پیک کتاب و هرنوع جابجایی و گردش فیزیکی کتاب بین افراد بسیار محتمل بود بنابراین در راستای رعایت مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا و صیانت از سلامت اعضا و کارکنان کتابخانه ها و  بنا به صلاحدید نهاد کتابخانه های عمومی از اول اسفند ماه سال 98 لغایت 29 اردیبهشت ماه، کتابخانه های عمومی تعطیل و  کتابداران این تهدید را به فرصت تبدیل کرده و به فعالیت های ترویجی و فرهنگی در حوزه کتابخوانی پرداختند.
وی عنوان کرد: در این ایام کتابداران در بهره مندی از فرصت دنیای مجازی برای تداوم ارتباط با اعضای کتابخانه ها و ترویج برنامه های فرهنگی کتابخانه ها از جمله دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، بهره وافر جسته و در طی این مدت بیش از 1100برنامه و تولیدات فرهنگی در کانال ها، گروه ها و صفحات مجازی، تولید و به اشتراک گذاردند.
محمدبیگی گفت:  اهم این فعالیت ها عبارت است از؛
برگزاری نشست کتابخوان رضوی مجازی کتابخانه ای
ساخت بیش از 133 کلیپ معرفی کتاب خلاقانه توسط کتابداران
ساخت بیش از 246 کلیپ آموزشی و سرگرمی شامل کاردستی، استفاده از نرم افزارهای تلفن همراه، خوشنویسی و بازی
معرفی و به اشتراک گذاری بیش از 337 عنوان کتاب به صورت متنی
ساخت بیش از 58 کلیپ شعرخوانی اعم از مثنوی خوانی، حافظ خوانی، شاهنامه خوانی و ...
تولید و انتشار بیش از 220 محتوای تبلیغی و ترویجی دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در قالب تصویری، صوتی و متنی
ساخت بیش از 10 گروه و کانال و صفحه مجازی قصه گویی با هدف انتشار و به اشتراک گذاری محتواهای تولیدی قصه گویی با اعضای کتابخانه ها
مشارکت چشم گیر اعضای کتابخانه های استان با ارسال بیش از تعداد 500 آثار نقاشی به مسابقه "ما کرونا را شکست می دهیم"
مشارکت بیش از 6200 نفر در بخش های چهارگزینه ای، پویش کتابخوان، معرفی کتاب و نقاشی در دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی

حوزه عمرانی کتابخانه ها نیز فرصت این تعطیلی را غنیمت شمرده و جهت بهبود کیفیت ارائه خدمات پس از بازگشایی به مراجعان عزیز، اقدام به بهسازی و تعمیرات کتابخانه ها نمود.

وی ادامه داد: در این ایام واحد عمرانی این استان نیز، با همکاری و هماهنگی روسای شهرستان ها و مسئولین کتابخانه ها، فرصت این تعطیلی را غنیمت شمرده و جهت بهبود کیفیت ارائه خدمات پس از بازگشایی به مراجعان عزیز، اقدام به بهسازی و تعمیرات کتابخانه ها نمودند
فاطمه محمد بیگی بیان کرد: از اهم فعالیت های عمرانی می توان به جداسازی بخش کودک و نابینایان، تعویض پمپ موتورخانه، نصب و رنگ آمیزی نرده و‌ حفاظ بام کتابخانه شهدای شهرستان قزوین، تعمیرات سرویس بهداشتی کتابخانه شهید فهمیده تاکستان، نصب پنجره های دوجداره در سالن مطالعه کتابخانه علامه دهخدا شهرستان البرز و بهسازی، نصب ایزوگام دیوارها و بام کتابخانه امام محمد باقر (ع) آبیک و تعمیرات سیستم گرمایشی کتابخانه علامه رفیعی شهرستان قزوین اشاره کرد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان عنوان کرد: کتابهای الکترونیک اپلیکیشن طاقچه با بیش از هزاران عنوان کتاب به صورت متمرکز از سوی نهاد کتابخانه های عمومی کشور مورد استفاده اعضای کتابخانه ها  قرار گرفت.
محمد بیگی به نکته مهمی اشاره کرد و گفت: فرایند دیجیتال سازی مخزن کتابخانه های عمومی به لحاظ حقوقی و عملیاتی ( و برای رعایت حق مولف ) دارای ملاحظاتی است چرا که برای اینکار باید مجوز صاحب اثر داشته و اجازه حقوقی ناشر و نویسنده کتاب مورد نیاز است. همچنین در صورت اخذ مجوز از نویسنده و یا ناشر، انتشار آثار نیاز به نسخه ای استاندارد از فایل کتاب ها است که فرایندی زمانبر و هزینه بر است.
وی خاطر نشان کرد: ایجاد شبکه کتابخوانان در پیام رسان بله و همچنین خدمات دهی به روشندلان عضو کتابخانه های عمومی با در اختیار گذاشتن منابع مورد نیازشان در این ایام از دیگر اقدامات کتابخانه ها بوده است.
محمد بیگی در پایان گفت: با توجه به اینکه کتابخانه های عمومی قطب اصلی جامعه اطلاعاتی محسوب می شوند و کارکرد آنها در دوران پسا کرونا مانند سایر جنبه های فرهنگی تغییر خواهد کرد، دسترسی به اینترنت امن و انواع شبکه های قوی و یادگیری مهارتهای دیجیتالی و سواد اطلاعاتی از ملزومات مورد نیاز کاربران آنها خواهد بود.
بيشتر
سال جهش تولید گرامیباد
میز خدمت
به یاد شهدا
بيشتر
نورسیده ها
سامانه مدیریت نظارت و ارزیابی عملکرد
ویژه همکاران
بازدید سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 759762
تعداد بازديد کنندگان سايت: 255819659 تعداد بازديد زيرپورتال: 772242 اين زيرپورتال امروز: 2596 سایت در امروز: 77095 اين صفحه امروز: 2481
        نشانی: قزوین - بلوار مدرس - جنب نیروی انتظامی - اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین کد پستی 13137-34156 تلفن: 33243767 - 33243768 -028     فاکس : 33243766 - 028
 
 .Copyright © 2015 www.qazvinpl.ir. All rights reserved