ارتباط با مدیر کل


 


 

 

 
بيشتر
اخبار
1399/3/28 چهارشنبه معرفی کتاب به مناسبت سالروز شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع)؛ صفحاتی از زندگانیِ اسوه‌ی علم و فقه شیعه
کتاب: صفحاتی از زندگانی امام جعفر صادق علیه السلام
تالیف: علامه محمد حسین مظفر
ترجمه و نگارش: سیدابراهیم سیدعلوی
ناشر: موسسه نشر فرهنگ اسلامی

در این کتاب علامه «محمدحسین مظفر» سعی بر آن داشته تا گوشه‌ای از حیاث پرثمر آن پیشوای بر حق و راستین را پیش چشمان خواننده قرار دهد. اما پیش از آن بهتر است بدانیم "علامه مظفر" که بوده و کتاب مذکور از چه جهت فکری‌ای نگاشته شده است؟.
"آیت اله مظفر" یکی از علمای معاصر شیعه امامیه، تربیت شده در خاندانی از عالمان مشهور عراق است که علاوه بر فقه و اصول در ادبیات و تاریخ نیز مهارت داشته است. تالیف كتاب‏هاى «المنطق»، «اصول الفقه» و «عقاید الامامیه» که نوشته خود علامه بوده، به‌سرعت جایگاه ویژه‌ای در دروس حوزوی یافته که تا امروز هم از متون درسى رایج در حوزه‏‌هاى علمیه شیعی محسوب مى‏‌شود. یکی از آثار معتبر این علامه گرانقدر، «الإمام الصادق عليه‌السلام» است که با هدف تبیین شخصیت یکی از ائمه معصومین نگاشته شده و از کتب پایه‌ای برای شناخت شخصیت گران‌قدر امام جعفر صادق به شمار می‌رود. «الإمام الصادق عليه‌السلام» کتابی جامع و مناسب در موضوع خود است و گزیده‌گویی، فصل‌بندی و دسته‌بندی مناسبی دارد. این کتاب را آقای سیدابراهیم سیدعلوی با قلمی شیوا به فارسی ترجمه کرده‌اند که در زیر به گزیده ای از محتوا و موضوعات آن اشاره می‌کنیم:
-همان طور که در جریان هستید؛ حضرت امام جعفر صادق (ع) آموزگار بزرگ مذهب شیعه "دوازده امامی" محسوب می‌شوند. عموم احادیث شیعه در زمینه‌های موضوعی مختلف از این امام همام نقل شده و به همین دلیل مذهب حقه تشیع را به نام ایشان "مذهب جعفری" می‌نامند. فقه شیعه نیز عموما استوار بر روایات به‌جای مانده از حضرت جعفر صادق (ع) است.
در کتاب و در «فصل چرا و چگونه مکتب تشیع، جعفری نامیده شد؟»، نويسنده توضيح مي‌دهد كه :« حقیقت آن است که هیچ یک از امامان، در اظهار و آشکار ساختن آنچه که رسول اله (ص) نزد آنان به امانت نهاده بود، به اندازه امام صادق (ع) فرصت و موقعیت پیدا نکردند. این موقعیت به دلیل فرصت سی ساله امامت ایشان، قرار داشتن در عصر شکوفایی دانش، فقه، کلام و مناظره و آرامش و رفاه نسبی بنی‌هاشم به وقوع پیوسته است. در نتیجه، کثرت علوم و احادیث منتشر شده از جانب امام صادق، این نام‌گذاری را سبب شده است. حضرت امام جعفر صادق (ع) در ضمن وصیت‌هایش به اصحاب خود چنین فرموده است: «هر کدام از شما که تقوا و پرهیزگاری پیشه کند و متدین و راستگو و امین و درستکار و خوش اخلاق باشد، مردم می‌گویند او "جعفری" است و من خوشحال می‌شوم، اما اگر چنین نباشد، ننگ و عارتان متوجه من است و مردم می‌گویند این‌گونه است تربیت "جعفری" ( اصول کافی، ج 2، ص 636)
-دوران زندگی امام صادق (علیه السلام) به دلیل اتفاقاتی همچون انتقال قدرت از بنی امیه به بنی عباس و نیز تشکیل کرسی‌های بزرگ علمی از ویژگی‌ها و برجستگی‌های فراوانی در میان تاریخ زندگی اهل بیت (علیهم السلام) برخوردار است. آن حضرت در حوزه‌های مختلف معارف دینی، مشتمل بر عقاید، اخلاق و فقه دارای آموزه‌هایی فراوان و گسترده بود و از همین جهت، بخش عمده‌ای از مواضع شیعیان بر بنیاد آموزه‌های آن حضرت شکل گرفته است. نقش امام صادق (علیه السلام) در تکمیل فقه بر مبنای نظرات اهل بیت (علیهم السلام)، تربیت گسترده دانشمندان و شاگردان در علوم مختلف در کنار نقش و سبک رفتاری حضرت در ایام سرنگونی بنی امیه و به حکومت رسیدن بنی عباس از موضوعات مهمی است که فهم درست و دقیق آن‌ها از اهمیت به سزایی برخوردار است.
در این کتاب نویسنده بعد از اعلام ستمگری‌ها و آسیب‌های دو حکومت "بنی‌امیه و بنی‌عباس"، برخی از مذاهب اسلامی را معرفی نموده سپس به زندگی علمی، مناظرات، سیره اخلاقی و عملی آن حضرت اشاره کرده و برخی از مواعظ و خطابه‌های آن حضرت را به همراه زندگی‌نامه، فرزندان، شاگردان و غلامان ایشان آورده است. و مکتب خداجوی اهل بیت را شایسته ترین مکتب و دیدگاه برای هدایت جامعه اسلامی ذکر میکند.
دیگر مطالب اين کتاب عبارت است از: تشريح اصول و پايه هاي فرقه‌هاي اسلامي، شخصيت امام صادق(ع) از ديدگاه مورخان، محدثان و بيان دلايل امامت، شرح ولادت، شهادت، كنيه، القاب و خانواده امام، پرداختن به حيات علمي امام صادق(ع) و دانش ايشان در زمينه‌هاي مختلف، شرح سيره امام جعفر صادق(ع) و گزيده‌اي از سخنان امام صادق(ع).
خواندن این کتاب جامع که با دیدگاه سنتی شیعه با قلمی خواندنی و دغدغه‌مند نگاشته شده است برای همه مخاطبان عام و خاص قابل استفاده می‌باشد.

تهیه و تنظیم: محسن جلیلوند، کارشناس منابع اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین
بيشتر
سال جهش تولید گرامیباد
میز خدمت
به یاد شهدا
بيشتر
نورسیده ها
سامانه مدیریت نظارت و ارزیابی عملکرد
ویژه همکاران
بازدید سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 913728
تعداد بازديد کنندگان سايت: 263924988 تعداد بازديد زيرپورتال: 929237 اين زيرپورتال امروز: 1258 سایت در امروز: 75709 اين صفحه امروز: 1139
        نشانی: قزوین - بلوار مدرس - جنب نیروی انتظامی - اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین کد پستی 13137-34156 تلفن: 33243767 - 33243768 -028     فاکس : 33243766 - 028
 
 .Copyright © 2015 www.qazvinpl.ir. All rights reserved