ارتباط با مدیر کل


 


 

 

 
بيشتر
اخبار
1399/3/31 شنبه معرفی کتاب به مناسبت سال‌روز شهادت دکتر مصطفی چمران و روز بسیج اساتید رازهای چریکِ عارف در کوچه نقاش‌ها
کتب گوناگونی از و درباره شهید بزرگوار دکتر «مصطفی چمران» تاکنون منتشر شده است. از جمله کتب خود شهید با عناوینی چون «خدا بود و دیگر هیچ نبود»، «رقصی چنین میانه می‌دانم آرزوست»، «لبنان»، «بینش و نیایش»، «زیبا ترین سروده‌ی هستی»، «انسان و خدا»، «کردستان» که منتسب به سخنرانی‌ها و یادداشت‌های شهید چمران است. اما در میان کتبی که درباره شهید منتشر شده است، در یکی از خواندنی‌ترین و پرمخاطب‌ترین آن‌ها که به طور غیرمستقیم و در یکی از فصول خود به شخصیت شهید و نوع اقدامات ایشان در برخورد با ضد انقلاب پرداخته، کتاب «کوچه نقاش ها»ست که راوی آن یکی از رزمندگان باصفا و پهلوان منشی است که در قالب همرزم و یار نزدیک در کردستان همراه دکتر چمران بودند.
شهید دکتر مصطفی چمران، فیزیک‌دان، سیاست‌مدار، از همراهان امام موسی صدر در تشکیل جنبش امل(لبنان)، وزیر دفاع، نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی، از فرماندهان ایران در دفاع مقدس و بنیان‌گذار ستاد جنگ‌های نامنظم در جریان جنگ تحمیلی، ۳۱ خرداد ۶۰ در منطقه جنگی دهلاویه بر اثر اصابت ترکش خمپاره دشمن به شهادت رسید.‌ ابعاد مهم وجودی شهید دکتر چمران به عنوان نمونه‌ یک انسان ممتاز همچون دانش، حضور قلب دایمی، بی‌اهمیتی به دنیا و مقام، هنرمندی،  لطافت روح و در عین حال شجاعت و سختکوشی متجلی شده است.
«کوچه نقاش ها» کتابی است که به روش مصاحبه فراهم آمده است. در بعضی گذرها حال و هوای فرهنگ پهلوانی دارد. زبان کتاب محاوره تهران قدیم است. راوی آن سیدابوالفضل کاظمی است که در محله‌های قدیم تهران رشد یافته و به محض شروع جنگ به جبهه‌ها می‌شتابد.
در هر فصل کتاب با زندگی و شخصیت و پیوستن گروهی از جوانان باصفا و لوطی به جبهه از زبان این رزمنده اشاره‌هایی بسیار جذاب شده است، همانند برخی از اتفاقاتی که در فیلم «اخراجی‌های» مسعود دهنمکی به آن اشاره شده بود. اما روایت اصلی کتاب کوچه نقاش ها از گذر پنجم آغاز می‌شود. ابوالفضل کاظمی پس از به وجود آمدن ناامنی‌های کردستان، راهی آن دیار می‌شود. راوی در ابتدا شرح مختصری از حوادث کردستان می‌دهد و سپس به خاطرات شخصی خود می‌پردازد. جذاب و دقیق و به مانند یک نقال روایت می‌کند. به عنوان مثال وقتی به شهر پاوه می‌رسد، مکث می‌کند و در این مکث جهشی به وضعیت سوق‌الجیشی شهر می‌کند و حتی توضیح می‌دهد که ساختمان‌های پاوه از چه مصالحی ساخته شده‌اند و دوباره به سر خاطراتش بازمی‌گردد. (گذر پنجم، ص 111)کاظمی در کردستان با بزرگانی همچون شهید شیرودی، شهید صیاد شیرازی، شهید وصالی، شهید چمران و... همرزم می‌شود. او در کردستان از محاصره، گرفتار شبیخون کومله‌ها شدن و اسارت به دست ضدانقلاب می‌گوید و تا دم اعدام می‌رود و سپس آزاد می‌شود و به تهران برمی‌گردد. در دیگر فصل‌ها هم ما با وضعیت محاصره و رشادت‌های شهید چمران برای آزادی آن آشنا می‌شویم و همچنین در نهایت به چگونگی شهادت دکتر چمران می‌رسیم.
راوی در «گذر پنجم» در مورد شخصیت و ابعاد وجودی شهید این‌گونه روایت می‌کند: « یکی از شخصیت‌هایی که بعد از پیروزی انقلاب با ایشان آشنا شدم، شهید چمران بود. ایشان خداوکیلی برای این انقلاب و مردم خیلی زحمت کشید. وجودش در آن برهه یک نعمت بود. در اولین روزهای بعد از انقلاب، ایشان را در نخست وزیری دیده بودم. دکتر از سر تواضع و فروتنی با همه‌ی بچه های نخست وزیری حتی پایین دست‌ترینشان محبت می‌کرد و هوای همه را داشت. اما با اینکه در آمریکا درس خوانده بود و مدت‌ها با اسرائیلی ها در لبنان، جنگ چریکی کرده بود؛ نشانی از تفاخر و غرور نداشت و متواضع و ساکت و کم حرف بود. پس از پیروزی انقلاب و در غائله خطرناک ضد انقلاب در کردستان، دکتر به عنوان استاد جنگ چریکی، به همراه رحیم صفوی به پاوه آشوبناک رسیدند. البته مردم پاوه طرفدار انقلاب بودند و خانه‌شان را به میل و رغبت در اختیار پاسدارها گذاشته بودند. ما دکتر را هم در یکی از همین خانه ها پیدا کردیم. در جلسه‌ای با همان منش لوطی و مهربان می‌گفت: «بعضی از این کردها را ببینید که چه کرده‌اند با این مملکت. تقصیری ندارن، فقیرند و بهانه گیر. حس ماجراجویی دارند. فرهنگ و فقر، مسبب این مشکلاته.»
در آن زمان صدها نفر از بومی ها به ما پناهنده شدند اما پس 24 ساعت نصف‌شان برگشتند و این نشان می‌داد که مردم بلاتکلیف هستند. در همان زمان هم بسیجی جان بر کف «اصغر وصالی» که حدود شصت پاسدار را هم در قالب «دستمال سرخ‌ها» به همراه داشت. دستمال سرخ‌ها، فداییان جسور و بی ترمزی بودند با هدف شهادت و با دستمال سرخی به گردن.
دکتر چمران و دستمال سرخ‌ها، هر دو جزو انقلابیونی بودند با هدف ریشه کنی ضد انقلاب، اما دکتر چمران بیشتر به صلح و آرامش و انجام کار فرهنگی درباره ضد انقلاب تمایل داشت و می‌خواست تلفات و کشتار کمتر باشد؛ اما وصالی ها موافق مصالحه نبودند. او میخواست فقط با جنگیدن روی ضد انقلاب را با جنگیدن کم کند.
کتاب «کوچه نقاش‌ها» سرشار است از این روایت‌‎های ناب و درجه یک صادقانه و واقعی که شما را به عمق وقایع هشت ساله دفاع مقدس می‌برد، با نگاهی صمیمی، با لهجه یک بچه تهرانی خاکی و باصفا که خوب و مناسب به روی کاغذ آمده است. برخی از این وقایع کتاب را در فیلم سینمایی «چ» به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم حاتمی‌‎کیا هم می‌توان مشاهده کرد که به همین دوگانگی در نیروهای خودی در برخورد با ضد انقلاب اشاره می‌کند و نقش و هدایت پیام حضرت امام خمینی (ره) را در جمع شدن این غائله نشان می‌دهد.

*تهیه و تنظیم: محسن جلیلوند، کارشناس منابع اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین
بيشتر
سال جهش تولید گرامیباد
میز خدمت
به یاد شهدا
بيشتر
نورسیده ها
سامانه مدیریت نظارت و ارزیابی عملکرد
ویژه همکاران
بازدید سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 913586
تعداد بازديد کنندگان سايت: 263921978 تعداد بازديد زيرپورتال: 929095 اين زيرپورتال امروز: 1116 سایت در امروز: 72699 اين صفحه امروز: 997
        نشانی: قزوین - بلوار مدرس - جنب نیروی انتظامی - اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین کد پستی 13137-34156 تلفن: 33243767 - 33243768 -028     فاکس : 33243766 - 028
 
 .Copyright © 2015 www.qazvinpl.ir. All rights reserved