ارتباط با مدیر کل


 


 

 

 
بيشتر
اخبار
1399/4/5 پنجشنبه معرفی کتاب در حوزه آسیب‌های اجتماعی (اعتیاد) 37 فکر غلط و یک عمر اعتیاد
گروهی از انسان‌ها احساس می‌کنند که با توسل به داروها و مواد مخدر می‌توانند وضعیت بدن خود را در شرایط بهتری قرار دهند. به همین دلیل هزاران سال است انواع عناصر و مواد سمی را از راه دهان، بینی، لیس زدن، تنفس و تزریق وارد بدن خود می‌کنند تا در عالم هپروت فرو روند. آدم‌ها، به الکل، هرویین، ال‌ اس دی، کرک، کوکایین، تریاک، و صدها معجون عجیب دیگر وابسته می‌شوند و با این مواد به بدنشان لطمه می‌زنند و برای خود و دیگران هزاران مشکل ایجاد می‌کنند. این گروه از انسان‌ها کار چندانی برای حل مشکل خود نمی‌توانند انجام بدهند چون تقریبا از نظر همه، آدم‌های بد و ضعیفی هستند. نگارندگان در کتاب حاضر وجه تمایز معتادانی را که معتاد می‌مانند و معتادانی که ترک می‌کنند در 27 فکر یا باور بیان می‌کنند. طبق تحقیقات به عمل آمده هرچه شخص به تعداد کمتری از این باورها اعتقاد داشته باشد، احتمال این که بهبود یابد بیش‌تر است. برخی از این باورهای غلط عبارت‌اند از: مقدار کم که ضرری ندارد، نمی‌توانم مصرف نکنم، یکنواختی، توان زیاد، انتقام، هوس‌، بی‌خیالی، باکلاس بودن، عادت بد، خوددرمانی، و مصرف حساب شده.
کتاب آسیب‌های اجتماعی (نوپدید)
مهرانگیز شعاع کاظمی، مهرآور مومنی جاوید
در سال‌های اخیر مسایلی همچون مشکلات اجتماعی، ناهنجاری‌های اجتماعی و مفاسد اجتماعی به شکل آسیب‌های اجتماعی از اهمیت خاصی برخوردار گردیده است. با نگاهی به تاریخ جوامع بشری انحرافات اجتماعی غالبا در اشکال قتل، دزدی، جرایم جنسی و.... مطرح بوده است. ولی با توجه به عصر ارتباطات و فن‌آوری مشکلات اجتماعی نیز شکل و فرم دیگری یافته است و در عناوین مواد مخدر، تلفن همراه، رایانه و اینترنت و ... به شکل پیچیده‌ای مطرح می باشد.
این فرآورده‌های فرهنگی ابزار مهمی برای انتقال فرهنگ می باشد، چنانچه در یک زمان کوتاه اطلاعات زیادی به سراسر جهان عرضه می گردد و بدنبال آن هردسته و گروهی می‌توانند فرهنگ ویژه خود را در سطح ملی/ فراملی پیدا کند. علیرغم ماهیت این مشکلات و صرفه نظر از آنکه متخصصان چگونه به آن می‌نگرند و آن را جرم یا بیماری تلقی می‌کنند از دیدگاه روانشناسی بررسی نوع رفتار و راه‌کارهای برخورد با آن بسیار پراهمیت می‌باشد.
کتاب اعتیاد به اینترنت (کتاب راهنما برای ارزیابی و درمان)
اعتیاد به اینترنت (کتاب راهنما برای ارزیابی و درمان، فاطمه شعیبی
اعتیاد مدرن اینترنتی، همه گیر و عالم شمول است. پدیده جهانی شدن، مرز ها را از بین برده و تاثیرات تکنولوژی بصورت مثبت و منفی در دهکده جهانی یکسان خواهد بود... ...در کشوری نظیر چین، بیش از 13 درصد جوانان و بزرگسالان چینی به اینترنت اعتیاد دارند و بیشترین معتادان اینترنتی در این کشور را افراد 13 تا 17 ساله تشکیل می‌دهند. از این میان، در حدود 42 درصد کل معتادان درگیر بازی‌های آنلاین هستند. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که این ممکن است چیزی بیش از رفتارهای نوعی و عادی دوران بلوغ و نشانه افسردگی نوجوان باشد. بر طبق پژوهش‌های انجام گرفته از سوی دکتر سانگ کیو لی، استاد روان‌پزشکی دانشگاه هالیم در کره جنوبی، هر چه نوجوان افسرده‌تر باشد و یا به عبارت دیگر شدّت افسردگی در او بیشتر باشد، زمان بیشتری را صرف کار کردن با اینترنت می‌کند...
مجموعه کتاب های پیشگیری از آسیب های اجتماعی (دوره ده جلدی)
مولف: بهزاد الهی | حامد اختیاری | فاطمه دهقانی آرانی | مریم پائیزی | هانیه عدالتی
مجموعه کتاب های دهگانه «پیشگیری از آسیب های اجتماعی در جوانان و نوجوانان (ویژه والدین، مربیان و مدیران)» شامل کتاب های زیر می باشد: 1. آسیبهای اجتماعی و فرزندان ما، 2. اعتیاد و دانش آموزان ما ، 3. مواد مخدر و روانگردان و فرزندان ما، 4. تربیت دینی و فرزندان ما، 5. جرائم و فرزندان ما، 6. نوجوانانمان را دریابیم، . 7. مقابله و درمان اعتیاد و فرزندان ما، 8. تربیت جنسی و فرزندان ما، 9. ایدز و فرزندان ما، 10. اعتیاد و فرزندان ما
کلیدهای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در نوجوانان
نویسنده : لیلا امیریان‌زاده
کتاب «کلیدهای تربیت نوجوانان» شامل شش فصل با عناوین «فرايند بلوغ»، «تندرستی و پیشگیری از بیماری‌ها در دوران بلوغ»، «بهترین راهکارها برای جلوگیری از آسیب‌هاي اجتماعی در نوجوانان»، «مهارت‌هاي ارتباط با نوجوانان»، «تربیت دینی نوجوانان» و «نتیجه‌گیری و پرسش و پاسخ» است. در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «نوجوانی یکی از مهم‌ترین دوران زندگی انسان محسوب می‌شود. در این دوره، فرد به دلیل بلوغ با تغییرات فیزیولوژیکی، روحی و روانی سریع مواجه می‌شود و با مسايلی مثل تعارضات جنسی، تلاش برای رهایی از وابستگی و کسب استقلال، احساس قدرت، اعتیاد، خودکشی، حوادث رانندگی، آسیب‌دیدگی، فرار، روابط پرخطر با جنس مخالف و دگرگونی ارتباط با والدان روبرو می‌شود.»
در بخشی دیگر از کتاب «کلیدهای تربیت نوجوانان» می‌خوانیم: «آگاه شدن نوجوانان و والدین از تعارضات این دوران در کاهش رفتارهای پرخطر و مشکلات اخلاقی و پیشگیری از مشکلات آینده بسیار موثر است.»
نام کتاب: سوء مصرف مواد مخدر در نوجوانان
نویسنده: فرهاد طارمیان
در نوشتار حاضر، مهم‌ترین نظریه‌های مربوط به علل مصرف مواد مخدر در نوجوانان، هم چنین روند جاری پیش گیری از اعتیاد در مدارس بررسی می‌شود و در نهایت، با تکیه بر یافته‌های علمی، طرحی فرضی به منظور پیش گیری از سوء‌مصرف مواد مخدر در میان دانش‌آموزان عرضه می‌گردد.
ترفندهایی برای ترک اعتیاد به تلفن همراه
۹ اعتیاد که اکثر ما با آن درگیر هستیم
عناوین مورد بحث در کتاب عبارتند از: رویکرد سیستمی و کل‌نگر به مسئله سوء‌مصرف و وابستگی مواد مخدر؛ نظریه سوء‌مصرف مواد مخدر در نوجوانان؛ نظریه‌های شناختی ـ عاطفی؛ نظریه یادگیری اجتماعی؛ نظریه‌هایی که بر ویژگی‌های درونی افراد تاکید دارند؛ عوامل خطر و محافظ در سوء‌مصرف مواد مخدر؛ عوامل روان شناختی؛ روش‌ها و مفاهیم پیش گیری؛ سوء‌مصرف مواد در مدارس؛ طرح یک برنامه پیش گیری از سوء‌مصرف مواد.
 نام کتاب: جنگ خاموش اعتیاد
نویسنده: محمدهادی افتخارزاده
نویسنده در این کتاب، ضمن بیان علل و عوامل مؤثر بر اعتیاد، به معرفی انواع مواد مخدر، محرک‌ها، داروهای نیروزا و توهم‌زا هم چون: «چرس»، «نورجیزک»، «مسکالین»، «کرانم» و... پرداخته و پس از آن با شرح دو بیماری مهمِ همراه با اعتیاد یعنی: هپاتیت و ایدز، روش‌ها و مراحل درمانی این بیماری را بررسی و درباره راه‌های پیش گیری از آن توضیح داده است.
علم اعصاب در مورد مصرف و وابستگی به مواد روان گردان
مترجمان: مرجان نصیری اصل، فرزانه زمان سلطانی
مواد روانگردان که بیشتر تحت عنوان داروهای روانگردان نامیده می شوند، موادی هستند که مصرف آنها می تواند فرآیندهای مربوط به هوشیاری، خلق یا تفکر را تغییر دهد. این مواد براساس متعلق بودن به دسته خاص از گیرنده هایی که در مغز تاثیر می گذارند، با یکدیگر متفاوت هستند، ولی از سوی دیگر در میان آنان اشتراکاتی منطقی وجود دارد. برای مثال: مسیرهای عصبی که داروهای روانگردان برآنها تاثیر می گذارند.
همچنین این مواد تحت تاثیر رفتارهایی نظیر خوردن غذا، رابطه جنسی و ... قرار می گیرند. به این مفهوم که استفاده از مواد روانگردان حداقل در آغاز مصرف، بخشی از فشارهای انسانی را فراهم می سازد که به طور قدرتمندی سبب احساس سرخوشی یا دفع درد می گردد. پاره ای از موضوعات کتاب حاضر بدین قرار است: مکانیسم های مغزی، فرآیندهای زیست رفتاری در وابستگی، سایکوفارماکولوژی وابستگی در دسته های مختلف دارویی، مسائل اخلاقی مربوط به تحقیق در علم اعصاب و بیماری های همزمان با یکدیگر.


 
بيشتر
سال جهش تولید گرامیباد
میز خدمت
به یاد شهدا
بيشتر
نورسیده ها
سامانه مدیریت نظارت و ارزیابی عملکرد
ویژه همکاران
بازدید سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 913698
تعداد بازديد کنندگان سايت: 263923442 تعداد بازديد زيرپورتال: 929207 اين زيرپورتال امروز: 1228 سایت در امروز: 74163 اين صفحه امروز: 1109
        نشانی: قزوین - بلوار مدرس - جنب نیروی انتظامی - اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین کد پستی 13137-34156 تلفن: 33243767 - 33243768 -028     فاکس : 33243766 - 028
 
 .Copyright © 2015 www.qazvinpl.ir. All rights reserved