ارتباط با مدیر کل

 

 
بيشتر
اخبار
1399/6/2 يكشنبه به همت اداره کل کتابخانه های عمومی قزوین؛ چهارمین جلسه محفل ادبی علامه قزوینی برگزار شد
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، چهارمین نشست محفل ادبی علامه قزوینی در فضای مجازی به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان و با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین و با حضور حمید عابدی ها، پژوهشگر و چهره ادبی کشور برگزار شد.
حمید عابدی‌ها، استاد و پژوهشگر حوزه ادبیات در استان قزوین در این محفل مجازی، گفت: امروز می‌توان بوستان سعدی را نماینده کامل زبان فارسی در دنیا دانست؛ چراکه شاخص‌های کامل زبان فارسی در این اثر ادبی بی‌نظیر نمایان است.
عابدی ها عنوان کرد: همه داشته‌های ما در زبان فارسی امروز حاصل رنج عارفانه سعدی، این استاد بی‌مانند زبان فارسی است.
عابدی‌ها گفت: شاید در گذشته تمییز و تفاوت قائل شدن بین زبان ادبی و زبان فارسی عامیانه آسان‌تر بود و زبان پیچیدگی‌های کنونی را نداشت؛ با این حال توان تشخیص تفاوت‌های زبان عادی و زبان ادبی به یک مهارت تبدیل شده است.
وی تصریح کرد: مطلبی که زبان عادی را به زبان ادبی تغییر می‌دهد، می‌تواند موجب این شود که زبان ادبی از زبان عادی بالاتر برود، قدرت زبان و هنرمندی افراد است.
این پژوهشگر بیان کرد: به همین خاطر است که از بین 80 میلیون نفر جمعیت ما که به زبان عادی سخن می‌گویند، افراد کمی به زبان ادبی سخن می‌گویند.
عابدی‌ها گفت: ادبیات و زبان ادبی همه روش‌های معانی و ترفند‌های بیان را در خدمت تصویری شدن کلام قرار می‌دهد و اینگونه است که کلام عادی به کلام ادبی تبدیل می‌شود.
وی افزود: البته گاهی از باب تصادف و یا ذوق افراد این تصویرسازی در محاورات روزمره افراد نیز ایجاد می‌شود که ممکن است بدون آگاهی فردی باشد اما زیبایی کلام را می‌افزاید.
این استاد دانشگاه گفت: یکی از مهمترین معیارهایی که سخن ادبی را ممتاز می‌کند و از زبان عادی تمایز می‌دهد، زیبایی است؛ چون هنر ویژگی زیبایی آفرینی دارد و زبان ادبی می تواند زیبا شده زبان فارسی ما باشد.
عابدی‌ها یادآور شد: قدرت هنر زیبایی‌آفرینی است و زبان ادبی به زیباترین شکل ممکن بیان می‌شود و می‌تواند به عنوان یک شاخص برای شناسایی تفاوت شکل دو زبان به کار آید.
وی گفت: این همان کاری است که یک ادیب انجام می‌دهد و با قلم زیبایی‌آفرین خود به زبان عادی ما شکل زیبایی می‌افزاید و لغت‌های معمولی کلام عادی را با بافتی زیبا، عاطفه‌مند و تخیل‌آمیز در کنار هم قرار می‌دهد.
این پژوهشگر و استاد دانشگاه با بیان مثال‌هایی از اشعار سعدی و حافظ به ارائه شاخص‌های زیبایی‌شناسی اشاره کرد و گفت: اینکه امروز اشعار حافظ در بین مردم ماندگار شده است، به‌دلیل رنگ زیبایی و ادبی شدن کلام است که در نظم در چینش کلمات، تزریق احساس و عاطفه و افزودن تصویر و اندیشه فاخر است که ارتقاء سخن عادی به سخن ادبی را امکان پذیر می‌کند.
عابدی‌ها گفت: ادبیات فارسی ارزشمندترین دارایی ماست و باید برای حفظ آن از تمام توان خود استفاده کنیم؛ چرا که میراث ماندگاری که امروز در اختیار ماست، از رنجی است که استاد کلام سعدی برده است و حاصل مسیری است که توسط هزاران ادیب و فیلسوف طی شده است.
در پایان آقای محمد ارداقیان و خانم ناهید السادات حیاتی اشعار عاشورایی خود را قرائت نمودند.
بيشتر
سال جهش تولید گرامیباد
میز خدمت
به یاد شهدا
بيشتر
نورسیده ها
سامانه مدیریت نظارت و ارزیابی عملکرد
ویژه همکاران
بازدید سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 917515
تعداد بازديد کنندگان سايت: 264101410 تعداد بازديد زيرپورتال: 933093 اين زيرپورتال امروز: 639 سایت در امروز: 34381 اين صفحه امروز: 547
        نشانی: قزوین - بلوار مدرس - جنب نیروی انتظامی - اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین کد پستی 13137-34156 تلفن: 33243767 - 33243768 -028     فاکس : 33243766 - 028
 
 .Copyright © 2015 www.qazvinpl.ir. All rights reserved