ارتباط با مدیر کل

 

 
بيشتر
اخبار
1399/6/2 يكشنبه معرفی کتاب؛ به مناسبت ایام ماه محرم
نام کتاب: آیا حسین (ع) تنهاست؟!
نویسنده: به اهتمام استاد ابراهیم صفاری
ناشر: مینودر- قزوین 1396
درباره کتاب:
کتاب «آیا حسین (ع) تنهاست؟! » به اهتمام یکی از پیشکسوتان عرصه ادب و فرهنگ استان قزوین جناب آقای ابراهیم صفاری در سال 1396 به زیور طبع آراسته شده است. از استاد صفاری پیش از این کتاب ماندگار تاریخچه فرهنگ و مدارس سرزمین قزوین بر مبنای تعلیمات نوین، به همراهی استاد دبیرسیاقی و در چهار جلد و دیگر موارد ادبی و فرهنگی عمدتا وزین و فاخر منتشر شده است. صفاری در این اثر خود به سراغ تاریخ اسلام ( شیعه ) رفته است. با تقسیم بندی نویسنده، در کتاب اول با بیان مقدماتی در باب زندگانی و شهادت حضرت علی (ع)، به معرفی وضعیت شهر کوفه، زندگانی و صلح و شهادت امام حسن (ع) اشاره رفته است. اما محور اصلی کتاب دوم در هشت فصل مروری است تحلیلی بر زندگی امام حسین (ع) و عناوین فصول عبارت است از: امام حسین و شیعیانش، موضع گیری امام در برابر طلقاء، هجرت از خاک تا افلاک، منازلی که امام از مکه تا کربلا طی کردند، کربلا، تاسوعا، عاشورا و تحلیلی بر فضای پس از شهادت امام و بررسی مقاتل و تحریفات عاشورا.
ابراهیم صفاری در بخش هایی از مقدمه نگاشتن کتاب آیا حسین تنهاست؟ را ذخیره ای برای آخرت خود می داند. این محقق با اشاره به گذشته واقعه عاشورا و ریشه یابی حوادث می نویسد: « به هر حال امام علی (ع) پس از تحمل رنج جانکاه بعد از رحلت رسول (ص) به دست شقی ترین مردم به شهادت رسید. پس از این ثُلمه، حسن بن علی بعد از بیعت مردم در کوفه، زمام را به دست گرفت و با آگاهی از همه زر و زور و تزویرها کار خود را آغاز نمود. ولی کوفه آبستن حوادث بود. حق و باطل دو مقوله ای هستند که تاریخ را ساخته اند و حامیان حق و عدالت از سویی و شیفتگان باطل و ظلم از جهتی در همه طول حیات بشری در مقابل یکدیگر ایستاده اند. امام حسن (ع) نیز چون پدر، اگر حمایت می شد، هرگز تن به حکومت دسیسه بازی چون معاویه نمی داد. زیرا از همان ابتدا موضع خود را اعلام نمود. اما خودفروشی اطرافیان، مانع اجرای خواسته های بر حق شد و با خانه نشینی تحمیلی، امام را به شهادت رساندند. در این اوضاع معاویه با نفی روش شورایی، حکومت را به یزید رساند و دین اسلام در معرض خطر قرار داد. در چنین شرایطی که شرک جاهلی در لباس خلیفه و کفر عریان از پوشش دین ابوسفیانی حاکم شده بود، دست فرزند کعبه پرده های تزویر را پاره نمود و رسالت همه انبیای الهی و علی الخصوص جدش، پدرش و برادرش را با شهادت خود احیاء و بر سر غفلت زدگان شب پرست بانگ برآورد که شهادت سلاح توانستن است، در زمانه ی نتوانستن.»
کتاب هم چنین از نظر موارد زیر قابل بیان می باشد:
از نظر کتاب سازی و شکل آماده سازی و صفحه آرایی فراتر از سطح دیگر کتب استان می باشد. ساختار كتاب از نظر تعداد فصول، صفحات و جامعيت مطالب از فهرست تا منابع، در وضعیت مناسب است.
بررسي محتوایی: از جهت محتوایی کتاب بازنمایی است از واقعه کربلا با ریشه یابی حوادث از زمان حضرت علی (ع)، امام حسن (ع)، و مروری مفصل بر زندگانی سید الشهدا و تحلیل اتفاقات پس از شهادت ایشان. از نکات مناسب کتاب بهره گیری از بیش از 42 منبع معتبر اسلامی و ذکر بیش از 463 اعلام و نمایه اشخاص تاریخی است. با این ممارست و کوشش و نظر به تاریخچه نظری تحقیق، نویسنده توانسته از عهده مرور این مقطع حساس تاریخی اسلام و شیعه برآید و زمان 5 ساله نگارش کتاب موید وسواس علمی استاد صفاری است.
در پایان باید اشاره داشت که کتاب به استناد مطالب به جهت دقت در پژوهش صورت گرفته، خوش خوانی مطالب و از طرفی موضوع کتاب که دغدغه بسیاری از مردم است، ویژگی بهره مندی توامان مخاطب عام و مخاطب خاص را در بردارد.

* تهیه و تنظیم: محسن جلیلوند، کارشناس منابع اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین
بيشتر
سال جهش تولید گرامیباد
میز خدمت
به یاد شهدا
بيشتر
نورسیده ها
سامانه مدیریت نظارت و ارزیابی عملکرد
ویژه همکاران
بازدید سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 917445
تعداد بازديد کنندگان سايت: 264096951 تعداد بازديد زيرپورتال: 933017 اين زيرپورتال امروز: 568 سایت در امروز: 29922 اين صفحه امروز: 477
        نشانی: قزوین - بلوار مدرس - جنب نیروی انتظامی - اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین کد پستی 13137-34156 تلفن: 33243767 - 33243768 -028     فاکس : 33243766 - 028
 
 .Copyright © 2015 www.qazvinpl.ir. All rights reserved