ارتباط با مدیر کل

 

 
بيشتر
اخبار
1399/6/6 پنجشنبه به مناسبت هفته دولت برگزار شد؛ نشست کتاب خوان مجازی با حضور مسئولین و کتابداران استان قزوین
نشست کتابخوان مجازی با محوریت کتب شهید رجایی و شهید باهنر به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی قزوین، همزمان با هفته دولت نشست مجازی کتابخوان با حضور مسئولین و کتابداران استان به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین برگزار شد.
در آغاز این نشست، احمد دولتی، مسئول کتابخانه امام خمینی ( ره ) به معرفی کتاب «مکاتبات شهید رجائی با بنی‌صدر و چگونگی انتخاب اولین‌نخست‌وزیر جمهوری اسلامی ایران»، نوشته : کیومرث صابری پرداخت و گفت: در این کتاب، گزارشی از چگونگی انتخاب اولین نخست وزیر جمهوری اسلامی به انضمام مکاتبات شهید رجایی با بنی‌صدر فراهم آمده است .در این گزارش توطئه‌های ضد انقلاب به سرکردگی بنی‌صدر رئیس جمهور مخلوع علیه دولت شهید رجایی بازگو می‌شود .کتاب از دو بخش تشکیل شده است. 
وی اظهار داشت: بخش اول سیری است در چگونگی انتخاب اولین نخست وزیر جمهوری اسلامی ایران براساس اسناد و مدارک معتبر و ذکر جزئیات رویدادها، جریانات و گفت و گوها که طی آن سیمای منافقانه بنی‌صدر نشان داده می‌شود .در بخش دوم کتاب، قسمتی از مکاتبات بنی‌صدر و شهید رجایی با موضوعاتی از این قبیل به طبع رسیده است.
سپس سمیرا طاهرخانی، مسئول کتابخانه شهید بهشتی تاکستان، به معرفی کتاب « اخلاق و احکام کارمندی» نوشته  محمود اکبری، پرداخت و گفت: کتاب حاضر در دو محور کلی اخلاقی و احکام اداری است که مؤلف محترم آن را درچهار بخش تحت عنوان کلیات، ارزش‌ها، ضد ارزش‌ها و احکام اداری مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است. نویسنده در ابتدای کتاب از قول امام خمینی و مقام معظم رهبری به مسئولان ادارات و کارمندان دولت متذکر شده است که در کارهایشان باید رضای خدا و عموم مردم را مدنظر قرار دهند چون خدمت به دیگران، درهای رحمت الهی را می‌گشاید و رزق و روزی را در میان آنان زیاد می‌کند.
طاهرخانی اظهار داشت: تعهد، تخصص، پشتکار، امین بودن، همدردی با دیگران، احترام به افکار مردم، حفظ اسرار مردم، استقبال از انتقاد سازنده، تواضع، احترام به قانون و عمل به آن و ... از جمله مواردی هستند که مؤلف محترم با استناد به آیات قرآن و روایات معصومین (ع) به آن تمسک جسته و آن را راه گشا برای مسئولان و کارگزاران نظام مقدس اسلامی پیشنهاد می‌کند.
در ادامه، مجید انصاری، مسئول کتابخانه الغدیر ارداق کتاب « خلاصه خوبی ها؛ ناگفته های زندگی شهید رجایی »، نوشته غلامعلي رجايي را معرفی کرد و درباره کتاب گفت: این کتاب خلاصه‌شده و برگزیده کتاب «سیره شهید رجایی» است که به گفته مولف پس از چندین بار در قالب کتابی خلاصه و جمع و جورتر منتشر می‌شوداین مجموعه حاصل یک صد مصاحبه منتشر نشده با کسانی است که سال‌ها با شهید محمد علی رجایی انس و الفت و رفت وآمد داشتند. 
وی اذعان داشت: فصل اول کتاب به «دوران نوجوانی» آن زنده یاد اختصاص دارد و در فصل دوم و سوم هم خواننده شهید رجایی را «درخانه» و «در محفل خویشاوندان» می‌بیند و خاطرات همسر گرامی آن شهید و اقوامش را درباره رفتار و سلوکش در منزل و با افراد فامیل  می‌خواند.این بخش کتاب از جمله خواندنی ترین بخش‌های کتاب به شمار می‌رود.در فصل چهارم خاطرات دوران مبارزه و در فصل پنجم خاطرات دوران زندان آمده است. دوران تدریس  فصل ششم این کتاب را شکل می‌دهد و ویژگی‌های فردی واخلاقی در فصل هفتم آمده است. در همین فصل است که مرحوم کیومرث صابری (گل آقا) خاطراتی از مرحوم رجایی نقل می‌کند و از شکل گیری گروهی در دفتر آن زنده یاد به نام «گروه نق» هم نام می برد. ویژگی این گروه این بود که همه از دوستان‌آقای رجایی بودند اما به دلیل دلسوزی که نسبت به پیرامون و کار خود وضعیت مملکت احساس می کردند ، هر هفته با مرحوم رجایی جلسه‌ای داشتند و نکات و مشاهدات خود از اوضاع و احوال دور برشان را با رئیس جمهور در میان می‌گذاشتند.فصل هشتم به آینه سادگی ها اختصاص دارد و نشان می‌دهد که رجایی تا چه اندازه ساده زیست و قانع بود.در فصل نهم که « از مردم، بامردم، برای مردم» نام دارد، خاطرات دوران نخست وزیری مرحوم رجایی آمده است. 
همچنین فریدون مالمیر چگینی، کتابدار کتابخانه امام محمد باقر ( ع ) آبیک با معرفی کتاب « دولت های شهید رجایی، شهید باهنر و آیت الله مهدوی کنی »  نوشته سجاد راعی، عنوان کرد: این کتاب شامل مقدمه، پیشگفتار، سه بخش کلی، نتیجه گیری و کتابنامه است. هر کدام از بخش ها نیز به چندین فصل و گفتار تقسیم می شوند. بخش اول در سه فصل، ساختار دولت شهید رجایی را مورد بررسی قرار داده است. 
وی عنوان کرد فصل اول طی پنج گفتار روند تشکیل کابینه را منعکس می کند. در فصل دوم برنامه ها، خط مشی و اصول مورد نظر دولت در زمینه های مختلف بازگو شده و در فصل سوم تعامل دولت با رهبری انقلاب، رئیس جمهور، نهادهای انقلابی و جریان های سیاسی بررسی شده است.
بخش دوم، در شش فصل به کارنامه و اقدامات دولت شهید رجایی پرداخته است. در فصل اول کارنامه ی هیئت دولت و ادارات تابعه ی نخست وزیر و در فصل دوم کارنامه ی وزارتخانه ها و سازمان های تابعه ی نخست وزیری به تصویر کشیده شده است. فصل سوم به دولت شهید رجایی و جنگ ایران و عراق اختصاص دارد. در فصل چهارم سیاست خارجی و در فصل پنجم ارتباط و اقدامات دولت در قبال بحران گروگان گیری مورد بررسی قرار گرفته و فصل ششم به فرجام دولت شهید رجایی می پردازد.
بخش سوم نیز در دو فصل جداگانه روند تشکیل، برنامه و کارنامه ی دولت های شهید باهنر و آیت الله مهدوی کنی را مورد ارزیابی و بررسی قرار داده است. 
سپس افروز جعفر بگلو، کتابدار کتابخانه بقیه اله آبگرم به معرفی کتاب « زندگینامه سیاسی شهید رجایی» نوشته سجاد راعی گلوجه، پرداخت و بیان کرد: این کتاب زندگی سیاسی و مبارزات شهید رجایی را در دوران قبل از انقلاب اسلامی و عملکرد سیاسی و اجرایی او را پس از پیروزی انقلاب اسلامی به صورت مستند تبیین می کند.
جعفر بیگلو بیان کرد: شهید محمدعلی رجایی یکی از مؤثرترین رجال صدر اول انقلاب اسلامی و الگوی مثالی دولتمردان انقلابی و اسلامی بشمار می رود. او ضمن دستیابی به عالی ترین مقامات سیاسی کشور پس از مقام رهبری  در عمل نشان داد که نظریه مردم سالاری دینی و مردمی بودن دولتمردان در حکومت اسلامی موضوعی قابل تحقق می باشد.
در انتهای این نشست علی زلیخایی، مسئول کتابخانه شهدای کمال آباد، به معرفی کتاب « شهید رجایی» نوشته محمود جوانبخت، پرداخت و گفت: این مجموعه، دربردارنده ی زندگی نامه ی داستانی مشاهیر علم، هنر و سیاست ایران است. بیشتر این آثار، محصول قلم نویسندگانی است که پیش از این، آثاری را برای کودکان و نوجوانان به رشته تحریر کشیده بودند و این بار با تحقیق در زندگی این بزرگان، سعی کرده اند زندگی نامه ی نخبگان علم، هنر و سیاست ایران را با بیانی شیرین برای مخاطبان نوجوان خود روایت کنند.
سپس در انتهای این نشست  علی زلیخایی به مداحی ابیاتی در مدح امام حسین ( ع ) پرداخت.
بيشتر
سال جهش تولید گرامیباد
میز خدمت
به یاد شهدا
بيشتر
نورسیده ها
سامانه مدیریت نظارت و ارزیابی عملکرد
ویژه همکاران
بازدید سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 917497
تعداد بازديد کنندگان سايت: 264100367 تعداد بازديد زيرپورتال: 933074 اين زيرپورتال امروز: 623 سایت در امروز: 33338 اين صفحه امروز: 529
        نشانی: قزوین - بلوار مدرس - جنب نیروی انتظامی - اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین کد پستی 13137-34156 تلفن: 33243767 - 33243768 -028     فاکس : 33243766 - 028
 
 .Copyright © 2015 www.qazvinpl.ir. All rights reserved