ارتباط با مدیر کل

 

 
بيشتر
اخبار

1399/6/16 يكشنبه به همت اداره کل کتابخانه های عمومی قزوین؛ پنجمین جلسه محفل ادبی علامه قزوینی برگزار شد
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، پنجمین نشست محفل ادبی علامه قزوینی در فضای مجازی به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان و با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین و با حضور حمید عابدی ها، پژوهشگر و چهره ادبی کشور برگزار شد.
حمید عابدی‌ها، استاد و پژوهشگر حوزه ادبیات در استان قزوین در این محفل مجازی، گفت:سعدی امروز شاخص و معیار ارزیابی زبان فارسی است و قطعا کلام بدون هنر سعدی زیبا و آهنگین نخواهد بود.
عابدی ها گفت: سعدی خط تمییز درست و غلط در زبان فارسی است، چرا که فارسی امروزی ما حاصل رنج عارفانه این ادیب بزرگ فارسی است و هرآنچه امروز از آن با عنوان زبان می شناسیم یادگاری های ایشان است.
وی بیان کرد: امروز معیار ما زبان و ادبیات فارسی است از این رو در مباحث زبان و ادبیات فارسی همواره به نگاه و عمل سعدی رجوع میگردد.
این پژوهشگر خاطرنشان کرد: کلام سعدی کلامی ادبی، آهنگین، خیالی و تصویری است، کلامی که میتواند بدون هیچ ابزار دیگری تصویری از آنچه بیان شد در ذهن مخاطب عرضه کند.
عابدی ها عنوان کرد: به همین خاطر است که امروز بوستان را میتوانیم نماینده تمام عیار زبان فارسی بدانیم و مطمئن باشیم که بوستان میتواند همه ویژگی های زبان فارسی را در کنار یکدیگر به دنیا معرفی کند.
وی اظهار داشت: امروز برای تشخیص بسیاری از درست و غلط ها در زبان فارسی نیازمند رجوع به سعدی هستیم چرا که هنوز داشته های ما از زبان فارسی همان تلاش های عارفانه است و به عبارتی بعد از سعدی اتفاق شگرفی در زبان فارسی به وقوع نپیوسته است.
این استاد دانشگاه گفت: حتی در مورد حافظ که از بزرگان زبان و ادب فارسی است به جایی از سخن می رسیم که خود حافظ سعدی را استاد سخن میداند.
عابدی ها افزود: شاید این توانمندی به این دلیل است که غالبا در بین ادبیان، نویسندگان و شعرای ایران همواره شاهد این هستیم که هر کدام از این افراد در یک رسته، شاخه و نوع فعالیت شاخصه هستند در حالی که این مسئله در مورد سعدی صدق نمیکند.
وی ادامه داد: سعدی استادی سخن را در بسیاری از مباحث تمام کرده است، در غزل، نثر، قصیده و همه دسته های هنری و ادبی زبان فارسی رد پای محکمی از سعدی وجود دارد و این مسئله او را به استادی تمام عیار در زبان فارسی تبدیل کرده است.
عابدی ها بیان کرد: قطعا سیر و سلوک درونی مهم ترین گام برای رسیدن افراد به مراحل عرفانی است اما قطعا رسیدن به سلوکی که فرد را در مقابل جامعه حساس میکند گام بعدی است و سعدی به خوبی توانست این مسیر را بپیماید.
وی افزود: همین نگاه و تلاش استادانه سعدی او را در ادبیات فارسی و ادبیات جهان ماندگار کرده است و امروز آثار وی تقریبا به بیشتر زبان های دنیا مورد استقبال مردم قرار گرفته است.
لازم به ذکر است در پایان آقایان سعید عاشقی، محمد شفیعی فر، علی ستایش نیا؛ و خانم محبوبه ذوالقدر اشعار عاشورایی خود را قرائت نمودند و همچنین خانم ناهید السادات حیاتی به عنوان مجری برنامه محفل ادبی بود.
بيشتر
سال جهش تولید گرامیباد
میز خدمت
به یاد شهدا
بيشتر
نورسیده ها
سامانه مدیریت نظارت و ارزیابی عملکرد
ویژه همکاران
بازدید سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 917484
تعداد بازديد کنندگان سايت: 264099779 تعداد بازديد زيرپورتال: 933061 اين زيرپورتال امروز: 610 سایت در امروز: 32750 اين صفحه امروز: 516
        نشانی: قزوین - بلوار مدرس - جنب نیروی انتظامی - اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین کد پستی 13137-34156 تلفن: 33243767 - 33243768 -028     فاکس : 33243766 - 028
 
 .Copyright © 2015 www.qazvinpl.ir. All rights reserved