ارتباط با مدیر کل

 

 
بيشتر
اخبار

1399/6/19 چهارشنبه به مناسبت ایام محرم برگزار شد؛ نشست کتاب خوان مجازی با حضور مسئولین و کتابداران استان قزوین
نشست کتابخوان مجازی با محوریت کتب عاشورایی به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی قزوین، همزمان با ایام محرم نشست مجازی کتابخوان با حضور مسئولین و کتابداران استان به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین برگزار شد.
در آغاز این نشست، مرتضی افتخاری، مسئول کتابخانه پیامبر اعظم شهرستان آوج به معرفی کتاب « یک غنچه، صد زخم »، نوشته : حسین سیدی پرداخت و گفت: این کتاب جلد پنجم از مجموعه چهارده جلدی «سیره کاربردی چهارده معصوم(ع)» یا «سبک زندگی معصومین(ع)» است که در دهه 80، برنده جایزه کتاب سال حوزه علمیه قم شد. 
وی عنوان کرد: در این مجموعه سعی شده مسائل مختلف زندگی از دیدگاه اهل بیت (ع) بیان شود و هدف این مجموعه پاسخ به این سئوال است که در روزگار امروز و برای انسان قرن بیست و یکم چگونه اهل بیت (ع) می توانند الگو باشند و چگونه آنها می توانند گرهی از زندگی مردم باز کنند.
سپس فاطمه خاکباز، کتابدار کتابخانه دبیر سیاقی، به معرفی کتاب « شکوه بازگشت جلد هفتم مجموعه هفت شهر عشق » نوشته  مهدی خدامیان ارانی، پرداخت و گفت: این کتاب به سبک بسیار شیوا و جذاب و کامل درمورد حماسه عاشورا بیان کرده است.
وی اظهار داشت: در این کتاب، می توانیم همراه کاروان امام حسین علیه‌السلام، از مدینه به سوی مکّه حرکت کنیم و بعد از آن نیز، حوادث مسیر مکّه تا کربلا و حماسه عاشورا را از نزدیک ببینیم و همچنین با داستان قهرمانی حضرت زینب علیهاالسلام، در سفر کوفه و شام، آشنا شویم.
در ادامه، محمود سیاهکلی مرادی، مسئول کتابخانه حسن صباح رازمیان کتاب « سفرسرخ: مسلم بن عقیل علیه السلام »، نوشته مجید مسعودی را معرفی کرد و درباره کتاب گفت: سفرسرخ ماجرای سفر مسلم بن عقیل از مدینه به مکه همراه امام حسین (ع) است .
وی اذعان داشت: سیر طبیعی کتاب، با تکیه بر عناصر داستان نویسی و ادبیات داستانی صورت گرفته، که تلفیق این دو عامل، بر جداابیت آن افزوده است و همچنین تاریخ متصری از چگونگی خروج امام حسین (ع) از مدینه به مکه و سپس کربلا، با ظرافت های خاصی در این کتاب گنجانده شده است. 
همچنین، هادی روحی زهرایی، کتابدار کتابخانه صاحب الزمان شهرستان بوئین زهرا با معرفی کتاب « پیامهای عاشورا »
نوشته جواد محدثی، عنوان کرد: «عاشورا» حادثه ای نبود که در یک نیم روز در سال 61 هجری اتفاق بیفتد و از قبل و بعد خود جدا باشد. هم ریشه در حوادث پیشین و تحولات اجتماعی مسلمانان از زمان رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله تا سال 60 هجری داشت، هم پیامدهای آن و آثاری که در فکر و عمل مسلمانان داشته، تا امروز گسترده شده است و تا دامنه ی قیامت نیز امتداد خواهد یافت.
وی بیان کرد: عاشورا برای همه و همیشه، پیام دارد و می سزد که ما هموراه پای درسهای این کلاس ابدی بنشینیم و به مراتب بالاتری از ایمان، دین شناسی، شناخت تکلیف و عمل به وظیفه برسیم.
سپس محمد زارعی، مسئول کتابخانه امام محمد باقر (ع) شهرستان آبیک به معرفی کتاب « فرهنگ عاشورا» نوشته جواد محدثی، پرداخت و بیان کرد: فرهنگ عاشورا فرهنگ‌نامه‌ای فارسی در موضوع عاشورا نوشته جواد محدثی است. این کتاب اثر برگزیده چهارمین دوره کتاب سال ولایت در سال ۱۳۸۱ش شد. 
وی اظهار داشت: فرهنگ عاشورا مجموعه‌ای از مدخل‌های مرتبط با قیام عاشورا مانند اشخاص، گروه‌ها، مکان‌ها، کتاب‌ها، اصطلاحات، سنت‌ها، شعائر و... است. ترتیب مدخل‌های این کتاب به صورت الفبایی تنظیم شده است. چاپ هفدهم این اثر در سال ۱۳۹۳ش منتشر شده است. خلاصه موضوعی این کتاب نیز با عنوان «فرهنگنامه عاشورا» انتشار یافته است. فرهنگ عاشورا با نام «موسوعة عاشورا» به زبان عربی ترجمه شده است.

گفتنی است در انتهای این نشست حسین علیزاده به مداحی ابیاتی در مدح امام حسین ( ع ) پرداخت.

 
بيشتر
سال جهش تولید گرامیباد
میز خدمت
به یاد شهدا
بيشتر
نورسیده ها
سامانه مدیریت نظارت و ارزیابی عملکرد
ویژه همکاران
بازدید سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 917432
تعداد بازديد کنندگان سايت: 264096145 تعداد بازديد زيرپورتال: 933003 اين زيرپورتال امروز: 554 سایت در امروز: 29116 اين صفحه امروز: 464
        نشانی: قزوین - بلوار مدرس - جنب نیروی انتظامی - اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین کد پستی 13137-34156 تلفن: 33243767 - 33243768 -028     فاکس : 33243766 - 028
 
 .Copyright © 2015 www.qazvinpl.ir. All rights reserved